× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Lekkie opady mroźnego deszczu -2.4
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Kopalnia w Kłodawie pozytywnie patrzy w przyszłość

Autor: Redakcja e-kolo.pl 04 Grudzień 2018 przeczytasz w ok. 4 min.
Kopalnia w Kłodawie pozytywnie patrzy w przyszłość
© e-kolo.pl
(0) | Czytano:
10,131 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Jak każdego roku, tak i w tym Barbórka to doskonały czas na podsumowania i przedstawienie wizji przyszłości a ta dla Kopalni Soli w Kłodawie zapowiada się bardzo owocnie.

R E K L A M A
0
Czytano:
10,131 razy
Udostępnij

O skierowaniu produkcji na sprzedaż soli w małych opakowaniach a co za tym idzie zmniejszeniu wpływu pogody na zyski spółki opowiadał 600 metrów pod ziemią Waldemar Marciniak, prezes zarządu kopalni. 4-go grudnia to dla każdego górnika święto. W ten dzień każdego roku zaproszeni goście zjeżdżają pod ziemię, gdzie w sali koncertowej kłodawskiej solnej trasy turystycznej dziękują górnikom za trud włożony w rozwój kopalni. 

Wśród tegorocznych uczestników uroczystości pojawili się m.in. Poseł RP Leszek Galemba, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman, Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Burmistrz Kłodawy Piotr Michalak, radni Powiatu Kolskiego, Prezes KHBC Grzegorz Fiałkowski, Wójtowie Olszówki i Chodowa, przedstawiciele jednostek powiatowych, emerytowani górnicy, uczniowie kłodawskich szkół i inni.

Do górników Kopalni Soli w Kłodawie swój list skierował Prezydent RP Andrzej Duda

Szanowny Panie Prezesie!

Drodzy Górnicy i Pracownicy Kopalni!

Szanowni Państwo!

 

W dniu górniczego święta składam najserdeczniejsze gratulacje i życzenia wszystkim byłym i obecnym pracownikom Kopalni Soli „Kłodawa”. Dziękuję za codzienny trud, za troskę o pomyślność tego zakładu oraz Państwa małej ojczyzny. To Państwa profesjonalizm i zaangażowanie, a w przypadku pracowników dołowych także odwaga i szczególna staranność, leżą u podstaw sukcesów oraz międzynarodowej renomy tej największej czynnej kopalni soli w Polsce. Wyrażam nadzieję, że owej dobrej sławy będzie stale przybywać, a realizacja Państwa planów rozwojowych umocni pozycję kopalni „Kłodawa” jako jednego z wiodących przedsiębiorstw tej branży w naszej części Europy.

Rok 2018 przyniósł nam niezwykły jubileusz. W stulecie odrodzenia suwerennego państwa polskiego upamiętniamy nasz wielki, wspólny sukces. Świętujemy zwycięstwo, dzięki któremu naród polski oraz jego tożsamość, język, historia, kultura, nauka i sztuka odzyskały bezpieczne schronienie i odpowiednie warunki rozwoju.

W tę historyczną tożsamość oraz w dzieje naszych dokonań cywilizacyjnych wpisane są także wielowiekowe tradycje górnicze. Barbórka należy do najpiękniejszych polskich zwyczajów wyrażających szacunek dla ludzkiego wysiłku i jego owoców. Warto pamiętać, że etos wytrwałej, rzetelnej pracy oraz mężnej walki z potężnymi siłami przyrody zajmuje wyjątkowe miejsce w życiu mieszkańców regionów górniczych. Cieszę się, że górnośląskie tradycje barbórkowe zostały uhonorowane wpisaniem na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jestem przekonany, że zasługują one na ochronę, zachowanie i przekazanie kolejnym generacjom.

Ale górnictwo polskie to znacznie więcej niż bogate tradycje. To przede wszystkim wyzwania teraźniejszości i przyszłości. Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych pokładach węgla są i najprawdopodobniej pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski. W tym kontekście trzeba też wskazać na inny filar naszej gospodarki, jakim jest eksploatacja bogatych polskich złóż pozostałych kopalin, czyli między innymi miedzi, srebra, metali ziem rzadkich czy właśnie soli kamiennej, nie bez powodu nazywanej kiedyś białym złotem. Z satysfakcją witam fakt, iż wydobywana w Kłodawie wysokogatunkowa sól – bogata w mikroelementy, występująca tu w kilku odmianach i znajdująca wiele różnych zastosowań – stale cieszy się uznaniem licznych nabywców. Ufam, że również w nadchodzących dekadach będzie ona solą polskiej ziemi – tak dosłownie, jak i w znaczeniu przenośnym, odnoszącym się do wzrostu gospodarczego naszego kraju.

Życzę Państwu satysfakcji z nowych sukcesów zawodowych, rodzinnego szczęścia i dostatku w Państwa domach, dobrego zdrowia oraz nieustającej opieki św. Barbary i św. Kingi, patronki górników solnych. Niech Państwa osiągnięcia budzą zawsze szacunek i wdzięczność społeczeństwa.

Na kolejny rok  – wszystkim polskim górnikom – szczęść Boże!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

Na sam koniec nagrodzono górników. Odznaczenia przekazał m.in. Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman.

W imieniu redakcji portalu e-kolo.pl wszystkim górnikom kłodawskim składamy najserdeczniejsze życzenia!

MATERIAŁ WIDEO
MATERIAŁ WIDEO


Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gmina Kościelec
Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia
2 godziny temu 119

Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia

Miasto Koło
Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie
2 godziny temu 100

Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie

Miasto Koło
Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!
9 godziny temu 1,703

Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!

MS
Inne
Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]
9 godziny temu 3,195

Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]

Gmina Babiak
Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego
12 godziny temu 1,647

Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego

MS
Inne
Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji
1 dzień temu 3,756

Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji

R E K L A M A