R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Co czwarty uczeń nosi za ciężki plecak! Badania w powiecie

05-12-2018 06:34 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 4,870 | Komentarzy: 0

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuje o przeprowadzeniu w 41 placówkach oświatowych na terenie powiatu kolskiego pomiarów obciążenia uczniów ciężarem tornistrów, w tym w 39 placówkach dane z pomiarów zostały uzyskane od Dyrektorów Szkół.

Foto:archiwum e-kolo.pl
R E K L A M A

Łącznie przebadanych zostało 6196 uczniów. W wyniku analizy przeprowadzonych pomiarów stwierdzono:

  •  w wysokiej normie 15% mieści się 4763 uczniów (76,54 % badanych), w tym w niskiej normie 10% mieści  się 2165 uczniów (35,0 % badanych).

Inaczej interpretując:  2165 uczniów posiadało tornistry o wadze do 10% wagi ciała, 2598 uczniów posiadało tornistry o wadze 10 do 15% wagi ciała. U pozostałych 1433 uczniów (23,46 % badanych) obciążenie ciężarem tornistrów przekracza normę.

Problem nadmiernego obciążenia tornistra najbardziej widoczny jest w placówkach, w których brak indywidualnych szafek do pozostawienia części podręczników i przyborów szkolnych.

Zbyt ciężki tornister/plecak może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skolioza. Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad  postawy, nabyte w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku (zwyrodnienie, ból kręgosłupa i stawów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych).

Aktualnie w Polsce nie ma przepisów określających ciężar tornistrów/plecaków dziec i młodzieży przyjmuje się według badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB), że ciężar szkolnego tornistra/plecaka nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze