Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

100-lecia istnienia Publicznych Służb Zatrudnienia

Autor: PUP Koło 13 Luty 2019 przeczytasz w ok. 3 min.
100-lecia istnienia Publicznych Służb Zatrudnienia
© Starostwo Kolskie
(0) | Czytano:
7,827 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Z okazji 100-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia w dniu 12 lutego 2019 roku odbyła się uroczystość z udziałem wielu gości, w tym m.in.: Władz Powiatu Kolskiego, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Pana Leszka Galemby, Przewodniczącego Powiatowej Rady Rynku Pracy – Pana Michała Wróblewskiego, członków Powiatowej Rady Rynku Pracy, Burmistrzów Miast i Wójtów Gmin z terenu Powiatu Kolskiego.

R E K L A M A
0
Czytano:
7,827 razy
Udostępnij

Publiczne Służby Zatrudnienia powstały dekretem z dnia 27.01.1919r. podpisanym przez Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który nakazywał utworzenie państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Urzędy podlegały Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.

Kolejnym ważnym aktem prawnym poruszającym problematykę polityki rynku pracy była Konstytucja marcowa z 1921r., w której wskazano prawo każdego obywatela do opieki państwa nad jego pracą, a w razie jej braku – prawo do zabezpieczenia społecznego.

Po II wojnie światowej polityka zatrudnienia została podporządkowana realizacji celów systemowo-ustrojowych. Pojawiła się potrzeba nowej organizacji instytucji obsługujących rynek pracy. Kwestie te uregulowano dekretem z dnia 02.08.1945r. o urzędach zatrudnienia. W tamtych czasach kierownicy zakładów pracy mieli obowiązek informowania urzędów zatrudnienia o każdym wolnym miejscu pracy i miejscu nauki zawodu.
Nowe podejście do polityki rynku pracy i jego podmiotów znalazło swoje odbicie w konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 22.07.1952r., która gwarantowała każdemu obywatelowi prawo, a nawet obowiązek pracy.

Po 1989r. na skutek realizacji planu Balcerowicza, którego celem było przestawienie gospodarki z centralnie planowanej na wolno - rynkową nastąpił gwałtowny wzrost bezrobocia.

W tamtym czasie instytucje rynku pracy skoncentrowane były głównie na łagodzeniu skutków bezrobocia, w tym wypłatach zasiłków dla bezrobotnych.

Dopiero w ustawie z dnia 16.10.1991r. o zatrudnieniu i bezrobociu oraz w kolejnej ustawie z dnia 14.12.1994r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu poświęcono znacznie więcej uwagi aktywnym formom przeciwdziałania bezrobociu, ograniczając zdecydowanie prawo do zasiłków dla bezrobotnych.

W dniu 02.04.1997r. uchwalono Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, która stanowi, że każdemu obywatelowi zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy.

Od 01.01.1999r. rejonowe urzędy pracy zostały podporządkowane samorządom wojewódzkim, a rok później powiatowym. Zmiany te miały na celu zwiększenie skuteczności działań w wymiarze lokalnym. Wtedy to działalność urzędów zaczęła koncentrować się - w większym stopniu niż w przeszłości - na aktywizacji osób bezrobotnych.

Wprowadzona w dniu 20.04.2004r. - obowiązująca do dziś i niejednokrotnie nowelizowana - ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy miała na celu zwiększenie zakresu i efektywności działania publicznych służb zatrudnienia oraz dostosowanie prowadzonej w Polsce polityki rynku pracy do standardów w Unii Europejskiej. Ponadto publiczne służby zatrudnienia zostały włączone do sieci EURES, co oznaczało zwiększenie obszaru rynku pracy oraz współpracę z innymi europejskimi służbami zatrudnienia.

Dziś w ramach Publicznych Służb Zatrudnienia funkcjonują zarówno wojewódzkie jak i powiatowe urzędy pracy, w tym także Powiatowy Urząd Pracy w Kole. Realizują one zadania państwa i samorządu w zakresie aktywizacji zawodowej i promocji zatrudnienia. Pomimo wielu zmian jakie przeszły urzędy od początku swojego istnienia nadal najważniejszym celem naszej działalności jest jak najlepsza pomoc osobom bezrobotnym i wspieranie pozytywnych przemian zachodzących na rynku pracy poprzez szkolenia, poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy i wsparcie finansowe pracodawców w tworzeniu nowych miejsc zatrudnienia.

W dniu jutrzejszym opublikujemy obszerną relację video z wydarzenia

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Miasto Koło
Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte
18 godziny temu 12,619 3

Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte

Miasto Koło
Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy
18 godziny temu 6,850 2

Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy

Dawno temu
Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii
20 godziny temu 1,482 1

Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024
20 godziny temu 3,551

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy
21 godziny temu 478

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy

Kino
Zapraszamy do kina w Kole na
21 godziny temu 1,238

Zapraszamy do kina w Kole na "Kobieta z..."!

R E K L A M A