(3)
× Nowość! Kolska Baza Medyczna - znajdź specjalistę już dziś!
Ciężkie opady śniegu 0.4
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

MZUK tracił płynność finansową. Co dalej?

Autor: UM Koło 26 Kwiecień 2019 przeczytasz w ok. 5 min.
MZUK tracił płynność finansową. Co dalej?
© UM Koło
(3) | Czytano:
11,274 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Za nami VIII Sesja Rady Miejskiej w Kole. Tym razem tematem wiodącym była Informacja Prezesa Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Kole, Andrzeja Sobczaka, z przeprowadzonego audytu. Jaki los czeka spółkę?

R E K L A M A
3
Czytano:
11,274 razy
Udostępnij

Znaczące zadłużenie i utrata płynności finansowej spółki rzuciły cień niepokoju na środowe obrady i zdominowały sesję. Miesiąc temu mieliśmy podobną sytuację, gdy o złej kondycji cieplika mówił prezes Przemysław Stasiak. Teraz, przy raporcie ze stanu MZUK-u, ponownie w radzie zawrzało. Pojawiły się pytania, jak spółka zamierza odzyskać utraconą płynność finansową, czy zostanie postawiona w stan likwidacji, czy gospodarkę „śmieciową” przejmą prywatne firmy, czy wzrosną taryfy za odbiór i wywóz odpadów komunalnych?

Zarząd podjął decyzję o przeprowadzeniu audytu z uwagi na pilną potrzebę podsumowania działań, jakie były podejmowane w okresie ostatnich trzech lat. Audytor miał jednak ograniczony dostęp do dokumentacji finansowo-księgowej, gdyż ta jest w posiadaniu zewnętrznego biura rachunkowego. Dlatego wiele kwestii pozostaje otwartych.

Kiedy w grudniu 2015 roku obecny prezes Andrzej Sobczak „opuszczał” spółkę na skutek odwołania ze stanowiska, zakład miał wypracowane zyski. Dziś ma wysoki stopień zadłużenia i utraconą płynność finansową. - Płynność finansową spółka utraciła w maju 2018 roku, od tego momentu wynik finansowy na działalności w sposób bardzo intensywny zaczął się pogarszać – wyjaśnił prezes Sobczak. - Sytuacja płatnicza spółki na dzień 30.12.2018 roku wyglądała w ten sposób, że jej zobowiązania z tytułu różnego rodzaju płatności wyniosły: 893.000,00 zł.

Po zmianie prezesa spółka zmieniała kierunek zarządzania, nastąpiło wypowiedzenie umów komercyjnych na odbiór i utylizację odpadów komunalnych na kwotę ok. 40.000,00 zł miesięcznie (obecnie, przychody miesięczne spółki wykraczają nieco ponad 300.000,00 zł). Decyzja ta została podyktowana przez RIO po wprowadzeniu tzw. umów in house. - W chwili obecnej działalność komercyjna spółki to ok. 18 tys. zł brutto średniomiesięcznie za 3 miesiące 2019 roku. Rezygnacja z tzw. komercji wypracowywanej latami to jeden z najpoważniejszych błędów zarządzania spółką. Właśnie w tym momencie należało utworzyć nowy podmiot powierzając mu właśnie zadania komercyjne. Niestety, decyzji takiej nie podjęto – dodał prezes.

Audyt wykazał zakup niepotrzebnego sprzętu specjalistycznego, ze środków zewnętrznych i własnych, w postaci zamiatarek chodnikowych, pojazdu elektrycznego (19.680,00 zł; naprawa 9467,38 złotych) oraz samochodu dostawczego. Pojazd elektryczny był rzadko wykorzystywany. Wszystkie sprzęty przeszły kosztowne remonty. W 2016 zakład nabył dwie śmieciarki: RENAULT PREMIUM (748.749,00 zł) i MERCEDES (593.356,06 zł), których ówczesna cena rynkowa była znacznie niższa; samochód dostawczy HYUNDAI. (zakup 5.500 zł, remont 7.065 zł, zezłomowanie za 1.000 zł), śmieciarkę VOLVO (koszty 23956,55 zł, sprzedana za 10000,00 zł), zamiatarki chodnikowe (41.500,00 zł). - Temat zakupu przedmiotowych pojazdów (REANULT PREMIUM, MERCEDES) jest przekazany do właściwych organów badających dokonanie ich zakupu bądź wynajmu. Spółka posiada kontakt z organami, co pewien czas udzielane są wyjaśnienia, dostarczane żądane dokumenty. Postępowanie jest w toku – wyjaśnił prezes.

W badanym okresie powoływano kolejno 4 Prezesów Zarządu oraz zmieniano członków Rady Nadzorczej, wprowadzając chaos organizacyjny i generując koszty. - Do kwietnia 2017 roku na każdym posiedzeniu Rady przedstawiany był rachunek zysków i strat. Rada dysponowała informacją o stracie, jaka występuje w Spółce w danym czasie. Zauważono, że w późniejszych protokołach z posiedzeń Rady nie ma informacji o rachunku zysków i strat. Na posiedzeniu Rady Nadzorczej w marcu 2018 roku Prezes przedstawił rachunek zysków i strat, z którego wynikało, że Spółka w 2017 roku odnotowała stratę w wysokości 144 791,57 zł a sam styczeń 2018 minus 8 693,18. Od tej pory Rada Nadzorcza nie podjęła żadnych działań w celu poprawienia sytuacji finansowej co w efekcie końcowym mogło mieć wpływ na dalsze pogłębianie się zapaści finansowej i do straty finansowej za 2018 rok na poziomie 788 239,60 zł – zaskoczył gremium prezes.
W dalszej części raportu światło dzienne ujrzał niejasny stan magazynowy, nieuzasadnione zakupy i manipulacje w dokumentacji. 


- Sytuacja jest poważna: strata przewyższyła połowę kapitału zakładowego spółki – powiedział burmistrz miasta Koła Krzysztof Witkowski. – Do mnie należała decyzja o dalszym istnieniu spółki, ratować, czy postawić w stan likwidacji? Drugi wariant wiąże się z ryzykiem, że prywatne firmy będą dyktować ceny dla naszych mieszkańców… Dlatego będziemy o MZUK walczyć.
- Osoby, które doprowadziły do takiej sytuacji, powinny ponieść konsekwencje; teraz musimy podjąć inicjatywę uchwałodawczą dokapitalizowania spółki – podsumował długą dyskusję w temacie przewodniczący rady Tomasz Sobolewski. 

Zapytany, jak odzyskać płynność finansową zakładu, prezes wyjaśnił, że usuwane są nieprawidłowości i realizowany jest program naprawczy. Zapewnił, że kontroluje bieżącą działalność a rok szacuje zamknąć zyskiem ok. 30 tys. zł. Jednak otwarty pozostaje problem zadłużenia i utraty płynności finansowej. Tu nie obędzie się bez zaangażowania budżetu miasta. Jeśli zakład wyjdzie na prostą, w przyszłości planowana jest budowa nowej siedziby, w innej, mniej uciążliwej dla mieszkańców, lokalizacji.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
Podobne tematy
R E K L A M A
Komentarze (3)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
Endzi · 27 Kwiecień 2019
Gratulacje dla poprzedniej władzy...
Krzysztof · 06 Maj 2019
Wybitny ekonomista i potrzebował audytu, aby dowiedzieć się, że kierowana przez niego firma nie ma płynności finansowej.
Mirek · 03 Maj 2019
Polecam artykuł p.Piotra Szczesiaka z dn. 29 .X. 2018 Szafrański a może Galęmba. Tam są napisane prorocze słowa .Już Piotr przewidział upadek MZUK.
Endzi · 27 Kwiecień 2019
Gratulacje dla poprzedniej władzy...
Powiat Kolski
Ferie zimowe - spędź je bezpiecznie !
8 godziny temu 232

Ferie zimowe - spędź je bezpiecznie !

Inne
Przypomnieli o zmarłym koledze, piłkarzu Olimpii jednocześnie wspierając WOŚP
8 godziny temu 3,024

Przypomnieli o zmarłym koledze, piłkarzu Olimpii jednocześnie wspierając WOŚP

Wypadki
Pijany kierowca wjechał Mercedesem do rowu i dachował
9 godziny temu 20,377 8

Pijany kierowca wjechał Mercedesem do rowu i dachował

Miasto Koło
138 223,08 złotych to wynik ze wszystkich puszek. Będzie rekord?! [ZDJĘCIA]
1 dzień temu 9,979 8

138 223,08 złotych to wynik ze wszystkich puszek. Będzie rekord?! [ZDJĘCIA]

Inne
Skokochron uratował kobietę, która wyskoczyła z okna
1 dzień temu 23,151

Skokochron uratował kobietę, która wyskoczyła z okna

Inne
Łukasz Wojnicki najlepszy w biegu Policz się z cukrzycą [ZDJĘCIA][WYNIKI]
1 dzień temu 4,659 1

Łukasz Wojnicki najlepszy w biegu Policz się z cukrzycą [ZDJĘCIA][WYNIKI]

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz