× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie -0.7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Mały Kleszcz - Duży Problem

Autor: PSSE Koło 29 Kwiecień 2019 przeczytasz w ok. 5 min.
Mały Kleszcz -  Duży Problem
© PSSIE
(0) | Czytano:
4,251 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuje, że w dniu 25 kwietnia 2019r. odbyło się szkolenie skierowane do osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu - Klub Seniora Trzecia Zmiana.

R E K L A M A
0
Czytano:
4,251 razy
Udostępnij

W sali świetlicowej Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Bliznej w Kole spotkanie rozpoczęła Pani Inspektor Ewa Lewicka. W ramach realizowanego projektu „Mały kleszcz duży problem” pracownik Powiatowej Stacji-Sanitarno-Epidemiologicznej zapoznał słuchaczy z tematem kleszczy i chorób odkleszczowych. Za pomocą prezentacji i krótkich filmików przedstawiono podstawowe wiadomości na temat cyklu rozwoju kleszczy, żerowania, ukąszeń oraz informacje o sposobach postępowania po ukąszeniu przez kleszcza, w tym o wykorzystaniu kleszczołapek oraz informacje na temat chorób odkleszczowych oraz statystyki zachowania te choroby. Każdy z uczestników spotkania miał możliwość obejrzenia kleszczołapek.

Kilka cennych informacji

Aktywność kleszczy rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni, a nawet wczesnej zimy. Im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia tym ta aktywność jest większa. Kleszcze żyją na terenie całego kraju, najczęściej w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Pojawiają się w parkach i na działkach. Można spotkać je dosłownie wszędzie, jednak najczęściej w lasach, na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior.

Kleszcze wyczuwają swoją ofiarę już w odległości kilku metrów, dzięki temu mogą już szybciej przygotować się do ataku, a najczęściej „polują” na miejsca ukryte i owłosione takie jak skóra głowy, pachy czy pachwiny. Kleszcze żywią się ludzką i zwierzęcą krwią. Ofiara najczęściej nie jest świadoma, iż kleszcz właśnie wkłuł się w jego ciało i zaczął na nim żerować, ponieważ dzięki małym rozmiarom kleszczy i obecności substancji znieczulających w ich ślinie ukłucie jest dla człowieka niewyczuwalne. Kleszcz po żerowaniu może nawet dziesięciokrotnie zwiększyć swoją objętość. Podczas wysysania krwi przez kleszcza w organizmie, na którym on żeruje mogą dostać się bardzo groźne dla zdrowia i życia bakterie wywołujące boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak zapobiegać ukąszeniu przez kleszcza?

W razie możliwości unikać miejsc zalesionych np. lasów i pól, nie zbaczać ze ścieżki leśnej.
1. W miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy, nosić odpowiednią odzież, zakrywającą jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy etc.), można włożyć nogawki spodni w skarpety, lub założyć spodnie ze ściągaczami w kostce.

2. Stosować środki odstraszające kleszcze, (zgodnie z zaleceniami producenta) do kupienia w drogeriach i aptekach.

3. Zmienić i dokładnie wytrzepać odzież którą nosiliśmy w lesie.

4. Po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładne obejrzeć całe ciało. Zwłaszcza zwrócić uwagę na pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe i łokciowe. Należy pamiętać również o obejrzeniu skóry głowy.

Jak postąpić w przypadku ukąszenia?

1. Po zauważeniu ukąszenia przez kleszcza, należy natychmiast delikatnie usunąć kleszcza. Można to zrobić kleszczołapakami, które dostępne są w aptekach. Przed usunięciem kleszcza, nie smarować miejsca wkłucia żadną substancją.

2. Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia należy zdezynfekować odpowiednim preparatem.
3. Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
4. Następnie należy udać się do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu.

Najczęściej występującą odkleszczową chorobą jest borelioza, która podstępnie wyniszcza organizm. Borelioza jest wieloukładową chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie Borrelia burgdorferi.

Do zakażenia dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. Przenosi on zarazki pobierając krew zakażonego zwierzęcia, następnie sam ulega zakażeniu, po czym żerując przekazuje krętki swojemu żywicielowi. Nie zawsze, ale zazwyczaj po około 7 – 10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza pojawia się w tym miejscu zmiana skórna zwana rumieniem wędrującym. Jest to charakterystyczna czerwona lub sinoczerwona plama, która zwiększa swoją objętość. Jest to jeden z najbardziej typowych objawów boreliozy, który występuje w fazie wstępnej tej choroby, lecz nie u każdego zakażonego. Często też dochodzą inne objawy, bardzo uogólnione m.in. zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, gorączka i sztywność karku. Jeśli w tym momencie nie przystąpi się do leczenia może to skutkować wystąpieniem fazy późnej (nawet po kilku latach od ukłucia), która może w konsekwencji prowadzić do zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca.

Przebycie boreliozy nie daje odporności na tę chorobę, może dojść do zakażenia kolejny raz, nie ma szczepionek zapobiegających ponownemu zakażeniu.

 

Przygotowała: st. asystent Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w PSSE Koło - mgr inż. Beata Biskupska.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gmina Kłodawa
Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was
1 godzinę temu 231

Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was

Gmina Kościelec
Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu
1 godzinę temu 575

Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu

Gmina Kościelec
Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny
2 godziny temu 203

Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny

Miasto Koło
Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]
5 godziny temu 9,529

Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]

Wypadki
Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym
5 godziny temu 7,374

Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym

Miasto Koło
To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!
1 dzień temu 8,575 9

To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!

R E K L A M A