× Nowość! Kolska Baza Medyczna - znajdź specjalistę już dziś!
Lekki deszcz 2
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
reklama
reklama

Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku - to już 18 lat

Autor: Urząd Marszałkowski w Poznaniu 20 Maj 2019 przeczytasz w ok. 4 min.
Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku - to już 18 lat
©
(0) | Czytano:
6,863 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

W tym roku obchodzimy dokładnie 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Na przestrzeni tych lat Wielkopolska bardzo się zmieniła, a nasze rolnictwo stało się nowoczesne. Żeby osiągnąć wysoki poziom i konkurencyjność gospodarstw rolnych względem innych państw, ważne było skorzystanie ze środków otrzymywanych z funduszy europejskich. Jednak warto podkreślić, że same fundusze – bez wiedzy, zaangażowania, pomysłowości i pracowitości wielkopolskich rolników – nie przyniosłyby takich rezultatów, jakie dziś obserwujemy.

R E K L A M A
0
Czytano:
6,863 razy
Udostępnij

Wielkopolski Rolnik Roku – konkurs z tradycjami

Samorząd Województwa Wielkopolskiego, dostrzegając pozytywne zmiany w wielkopolskim rolnictwie, zainicjował konkurs dla najlepszych rolników z naszego regionu. Wielkopolski Rolnik Roku wystartował w 2000 roku przy współpracy Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Celem konkursu jest przede wszystkim rozpowszechnianie nowych rozwiązań technologicznych, technicznych i organizacyjnych w gospodarstwach rolnych naszego województwa. Poprzez prowadzony konkurs Samorząd Województwa promuje rozwój nowoczesnego rolnictwa naszego regionu.

Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku od osiemnastu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród rolników, władz terenowych, organizacji rolniczych i mediów.

Kiedy startował konkurs, zupełnie inaczej wyglądało wielkopolskie rolnictwo. Nikt z nas wtedy nie przypuszczał, że zajdą takie zmiany, że nasza wieś będzie się tak rozwijała, a wielkopolscy rolnicy będą tak gospodarni i przedsiębiorczy, także przy wykorzystaniu środków unijnych. Środki europejskie mają wielki wpływ na to, że nasze gospodarstwa stają się coraz bardziej nowoczesne i wyspecjalizowane, a zastosowana technologia sprawia, że produkcja rolna jest na bardzo wysokim poziomie 

podkreśla wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Siewcy Roku i uroczysta Gala

Na przestrzeni ostatnich osiemnastu lat trwania konkursu przystąpiło do niego ponad 1150 rolników z całego województwa. Do chwili obecnej zostało uhonorowanych nagrodą główną w konkursie statuetką Siewcy 175 rolników spośród grupy 368 nominowanych producentów rolnych. Wyboru tych najlepszych w regionie dokonuje, powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Kapituła Konkursu, która posługując się kryteriami oraz obiektywną i wszechstronną oceną, wizytuje zgłoszone do konkursu gospodarstwa, ocenia je i kwalifikuje do grupy nominowanych i laureatów. Przedmiotem wspomnianej wizytacji i oceny gospodarstw są takie kryteria, jak: poziom produkcji i nowoczesność technologii, organizacja gospodarstwa i racjonalność wyposażenia, możliwe do oceny efekty ekonomiczne, ochrona środowiska, estetyka obejścia, ogólna ocena kandydata. Następnie, na podstawie oceny i rekomendacji Kapituły, Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznaje nagrody i wyróżnienia w Konkursie. W dotychczasowych XVIII edycjach nominowani i laureaci konkursu reprezentowali różne kierunki produkcji, głównie produkcja roślinna i zwierzęca (trzoda chlewna, bydło mleczne i opasowe), ale także warzywnictwo, sadownictwo, drobiarstwo, pszczelarstwo, hodowla koni, produkcja grzybów, ryb, ślimaków i zwierząt futerkowych.

Laureaci Konkursu otrzymują tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku, statuetkę Siewcy, a także nagrody finansowe, które zostają wręczone podczas uroczystej Gali.

Warto podkreślić, że wspomniana statuetka Siewcy, przedstawiająca postać siejącego rolnika, jest wierną repliką pomnika stojącego na cokole przed gmachem głównym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Statuetka ta jest symbolem rolniczego trudu, swoistym Oskarem dla rolników, wyrażającym szacunek i najwyższe uznanie dla ich ciężkiej pracy.

Kolejna, XIX Gala Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku, w trakcie której nagrodzeni zostaną tegoroczni laureaci, odbędzie się w 2020 roku.

Czekamy na zgłoszenia wielkopolskich rolników do XIX edycji Konkursu

W Konkursie Wielkopolski Rolnik Roku mogą uczestniczyć rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwo rolne od co najmniej 7 lat. Mowa m.in. o producentach rolniczych surowców i żywności przetworzonej i nieprzetworzonej, a także producentach warzyw, owoców, roślin ozdobnych, materiału hodowlanego, zarodowego, siewnego i szkółkarskiego, wikliny, trzciny, roślin leczniczych i innych.

Warunkiem udziału w konkursie jest wypełnienie deklaracji uczestnictwa oraz ankiety konkursowej, które należy przesłać na adres Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań. Formularze zgłoszeniowe oraz regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej www.umww.pl. Na zgłoszenia rolników do udziału w tegorocznej, XIX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2019 czekamy do 31 maja 2019 r.

Gospodarstwa rolne ze swojego terenu do udziału w Konkursie mogą również rekomendować gminy, starostwa, związki branżowe rolników, organizacje społeczno-zawodowe rolników, Wielkopolska Izba Rolnicza czy Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

 

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Powiat Kolski
Sanepid w Kole sprawdził obciążenie uczniów plecakami szkolnymi
9 godziny temu 3,011 5

Sanepid w Kole sprawdził obciążenie uczniów plecakami szkolnymi

Miasto Koło
Bieżące utrudnienia na lokalnych drogach [AKTUALIZACJA]
4
10 godziny temu 10,049

Bieżące utrudnienia na lokalnych drogach [AKTUALIZACJA]

Inne
PSP ma duży powód do radości - nowy wóz już w garażu
10 godziny temu 3,326 2

PSP ma duży powód do radości - nowy wóz już w garażu

Powiat Kolski
Ostrzeżenie meteo pierwszego stopnia  w pow. kolskim
1 dzień temu 12,215

Ostrzeżenie meteo pierwszego stopnia w pow. kolskim

Miasto Koło
WOŚP KOŁO: Będzie rekord! Choć liczenie jeszcze trwa
1 dzień temu 3,096 3

WOŚP KOŁO: Będzie rekord! Choć liczenie jeszcze trwa

Miasto Koło
Pomóżmy Jackowi Dziedziczakowi. Ucierpiał w pożarze własnej pracowni
1 dzień temu 9,523

Pomóżmy Jackowi Dziedziczakowi. Ucierpiał w pożarze własnej pracowni

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz