To efekt podwójnego rocznika, jaki ubiegał się o miejsca w szkołach średnich Powiatu Kolskiego. Jak przygotowały się kolskie placówki do zmian w systemie edukacji? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Okazuje się, że szkoły średnie zarządzane przez starostwo, a jest ich pięć - zrobiły co mogły, aby przyjąć jak największą liczbę uczniów w tym roku. Najczęstrzym ograniczeniem była po prostu kubatura budynku.
Dyrektorzy szkół, którzy zdecydowali się dostosować swoje placówki do zwiększonego naboru mogli liczyć na wsparcie finansowe Starostwa Kolskiego, które na ten cel przeznaczyło łącznie 547 988 zł plus zwiększona przez rząd subwencja oświatowa.
663 uczniów kończących gimnazjum zakwalifikowano do szkół średnich a 125 pozostaje bez miejsc, natomiast uczniów po ósmej klasie szkoły podstawowej zakwalifikowano 658 a 107 pozostaje bez miejsca na listach.
Mimo podjętych działań, aż 232 uczniów po powtórnym ogłoszeniu wyników rekrutacji pozostaje bez szkoły. Co będzie dalej? Jak dowiedzieliśmy się w Starostwie Kolski, podjęte zostaną kolejne działania, aby nie zostawić uczniów samych z tą sytuacją.