(1)
× Wszystkie informacje o 31 Finale WOŚP w Kole
Pochmurno -0.4
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Podróże uczniów SP2 z Erasmusem+

Autor: SP2 30 Sierpień 2019 przeczytasz w ok. 5 min.
Podróże uczniów SP2 z Erasmusem+
© SP2
(1) | Czytano:
7,012 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kole uczestniczą w międzynarodowym programie Erasmus+ "Cultivating Social Responsibility".

R E K L A M A
1
Czytano:
7,012 razy
Udostępnij

Tytuł projektu tłumaczyć można jako rozwijanie odpowiedzialności, świadomości i wrażliwości społecznej.  Wspólnie z rówieśnikami z Turcji, Słowacji, Rumunii i Macedonii Północnej uczniowie szkoły realizują zadania związane z tematem projektu. Jednocześnie jest to wielka przygoda dająca możliwość poznania innych krajów, kultur, tradycji, a także integrująca dzieci i młodzież z różnych zakątków świata.

Do tej pory uczniowie odbyli dwie podróże: w marcu na Słowację (Nowe Zamky) oraz w maju do Rumunii (Yassy). Kolejne wyjazdy: do Turcji (Stambuł) oraz Macedonii Północnej (Kavadarici) odbędą się wiosną przyszłego roku. Natomiast już tej jesieni, w dniach 6-12 października przed całą społecznością szkoły stanie wyzwanie przyjęcia w murach szkoły gości ze wszystkich czterech krajów oraz zorganizowanie i przeprowadzenie szeregu działań i aktywności, które służyć będą realizacji celów projektu.

Międzynarodowe spotkania, które odbyły się w tym roku na Słowacji i w Rumunii były niezwykle intensywne. Gospodarzem pierwszego z nich była Katolicka Spojena Skola w mieście Nowe Zamky na Słowacji. Szóstka uczniów szkoły wraz z nauczycielkami Magdaleną Hetman-Kurzawińską i Ewą Tomczyk wyruszyli z Koła w liczącą prawie 700 km podróż, a  po dotarciu na miejsce zakwaterowani zostali u słowackich rodzin swoich rówieśników. Jak podkreślają nasi uczniowie - gościna była znakomita, a wspólne popołudnia spędzone na rozmowach, grach i wycieczkach pozostaną na długo w ich pamięci. Od poniedziałku do piątku młodzież wykonywała zadania realizując cele projektu. Były wśród nich różnego rodzaju zajęcia warsztatowe polegające m. in. na wspólnym wykonywaniu prac plastycznych i manualnych np.  “Kindness Rocks”, “You are perfect”, “Be a rainbow in someone else’s cloud”, “Be your own kind of beautiful”. Młodzi ludzie odwiedzali również szkoły i ośrodki, w których uczą się i przebywają osoby niepełnosprawne poznając ich niezwykłe talenty oraz uczestnicząc w zajęciach integracyjnych. A to wszystko pod hasłami niesienia pomocy innym, wspierania i szacunku dla osób niepełnosprawnych oraz rozwijania odpowiedzialności, świadomości i wrażliwości społecznej. Z każdego z tych zadań uczestnicy projektu wywiązali się znakomicie i jak sami przyznają - było to dla nich ważne i uwrażliwiające doświadczenie. Opiekunowie grup również spotykali się w swoim gronie, gdzie podczas warsztatów realizowali zadania projektowe.

Podczas wyjazdu na Słowację nie brakowało także innych atrakcji, jak chociażby zwiedzanie miasta Nowe Zamky oraz wycieczki do Bratysławy i Nitry. Popołudnia były czasem na integrację w domach goszczących nas Słowaków, a przyjaźnie tam zawarte trwać będą długo. Dziewczęta i chłopcy, którzy reprezentowali naszą szkołę na Słowacji wrócili z niej uśmiechnięci, pełni pięknych wspomnień i z nadzieją, że spotkają ponownie swoich nowych przyjaciół z Turcji, Rumunii, Macedonii i Słowacji. Warto dodać, że dzień wyjazdu stał pod znakiem łez żalu, że ta fantastyczna przygoda na Słowacji już się kończy...

Celem drugiego wyjazdu w ramach programu Erasmus+ była szkoła Școala Gimnazială "Ionel Teodoreanu" w przepięknym mieście Jassy w Rumunii. Wraz z rówieśnikami z Turcji, Słowacji, Macedonii Północnej i Rumunii nasi uczniowie i nauczyciele realizowali liczne zadania związane z projektem CULTIVATING SOCIAL RESPONSIBILITY, ale także poznawali zwyczaje, historię i tradycję innych narodów, zwiedzali Rumunię, zawiązywali nowe, międzynarodowe przyjaźnie. 

      Już sama podróż była ciekawą, choć mozolną, bo ponad 20-godzinną lotniczą przygodą. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielkami Anitą Kalinowską i Martyną Miśko wystartowali o świcie 19 maja z lotniska w Poznaniu (gdzie w samolocie poznali słynną podróżniczkę Martynę Wojciechowską) i po przesiadkach w Warszawie oraz Bukareszcie dotarli późną nocą do Jassów, a tam odebrani zostali przez goszczące ich rodziny. Już następnego dnia rozpoczęły się zajęcia: uroczyste otwarcie projektu, pokaz lokalnego folkloru, prezentacje szkół i przysmaków ze wszystkich pięciu krajów, zabawy integracyjne oraz pierwsze warsztaty projektowe.

      W kolejnych dniach uczestnicy projektu spotykali się w szkole, odwiedzali warsztaty terapii zajęciowej i szkołę specjalną gdzie wspólnie z podopiecznymi tych placówek realizowali różnego typu zadania wynikające z tematu projektu. Uczniowie i opiekunowie mieli również okazję zwiedzić piękne miasto Jassy oraz jego okolicę wraz z ich ciekawymi zabytkami. Każde z zajęć i wycieczek miało również na celu integrację młodzieży i opiekunów ze wszystkich pięciu krajów. Nie bez znaczenia jest fakt, że pobyt w Rumunii dał uczniom możliwość "szlifowania" umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Warto dodać, że podobnie jak podczas pierwszego wyjazdu na Słowację młodzież z Turcji, Macedonii, Słowacji i Polski nocowała w domach rodzin swoich kolegów, co przyczyniło się do dalszej integracji i zawiązania nowych przyjaźni. Znajomości te kontynuowane są przez uczniów z wykorzystaniem portali społecznościowych i komunikatorów internetowych. A już jesienią - w październiku to nasza szkoła i rodziny naszych uczniów gościć będą u siebie kolegów z pozostałych czterech krajów.

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą galerią zdjęć oraz opisem każdego z dni podróży: KLIKNIJ TUTAJ. Ta właśnie strona internetowa projektu prowadzona jest w języku angielskim przez Szkołę Podstawową nr 2 w Kole.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Rodzic · 30 Sierpień 2019
Super sprawa!!!
Gmina Grzegorzew
Grzegorzew znów będzie miastem? Dyskusja w trakcie sesji
1 dzień temu 5,502 11

Grzegorzew znów będzie miastem? Dyskusja w trakcie sesji

Powiat Kolski
30 tysięcy porodów w Wielkopolsce w 2022 r. 46% porodów w kolskim szpitalu to mieszkańcy z sąsiednich powiatów
1 dzień temu 1,801 1

30 tysięcy porodów w Wielkopolsce w 2022 r. 46% porodów w kolskim szpitalu to mieszkańcy z sąsiednich powiatów

Pożary
Autostrada A2: Jedno z kół naczepy zapaliło się w trakcie jazdy
1 dzień temu 4,775

Autostrada A2: Jedno z kół naczepy zapaliło się w trakcie jazdy

Muzeum
Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum
1 dzień temu 563

Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum

Inne
Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023
1 dzień temu 1,372

Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023

Inne
Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty
1 dzień temu 1,875 4

Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz