(1)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie -0.8
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Podróże uczniów SP2 z Erasmusem+

Autor: SP2 30 Sierpień 2019 przeczytasz w ok. 5 min.
Podróże uczniów SP2 z Erasmusem+
© SP2
(1) | Czytano:
7,206 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kole uczestniczą w międzynarodowym programie Erasmus+ "Cultivating Social Responsibility".

R E K L A M A
1
Czytano:
7,206 razy
Udostępnij

Tytuł projektu tłumaczyć można jako rozwijanie odpowiedzialności, świadomości i wrażliwości społecznej.  Wspólnie z rówieśnikami z Turcji, Słowacji, Rumunii i Macedonii Północnej uczniowie szkoły realizują zadania związane z tematem projektu. Jednocześnie jest to wielka przygoda dająca możliwość poznania innych krajów, kultur, tradycji, a także integrująca dzieci i młodzież z różnych zakątków świata.

Do tej pory uczniowie odbyli dwie podróże: w marcu na Słowację (Nowe Zamky) oraz w maju do Rumunii (Yassy). Kolejne wyjazdy: do Turcji (Stambuł) oraz Macedonii Północnej (Kavadarici) odbędą się wiosną przyszłego roku. Natomiast już tej jesieni, w dniach 6-12 października przed całą społecznością szkoły stanie wyzwanie przyjęcia w murach szkoły gości ze wszystkich czterech krajów oraz zorganizowanie i przeprowadzenie szeregu działań i aktywności, które służyć będą realizacji celów projektu.

Międzynarodowe spotkania, które odbyły się w tym roku na Słowacji i w Rumunii były niezwykle intensywne. Gospodarzem pierwszego z nich była Katolicka Spojena Skola w mieście Nowe Zamky na Słowacji. Szóstka uczniów szkoły wraz z nauczycielkami Magdaleną Hetman-Kurzawińską i Ewą Tomczyk wyruszyli z Koła w liczącą prawie 700 km podróż, a  po dotarciu na miejsce zakwaterowani zostali u słowackich rodzin swoich rówieśników. Jak podkreślają nasi uczniowie - gościna była znakomita, a wspólne popołudnia spędzone na rozmowach, grach i wycieczkach pozostaną na długo w ich pamięci. Od poniedziałku do piątku młodzież wykonywała zadania realizując cele projektu. Były wśród nich różnego rodzaju zajęcia warsztatowe polegające m. in. na wspólnym wykonywaniu prac plastycznych i manualnych np.  “Kindness Rocks”, “You are perfect”, “Be a rainbow in someone else’s cloud”, “Be your own kind of beautiful”. Młodzi ludzie odwiedzali również szkoły i ośrodki, w których uczą się i przebywają osoby niepełnosprawne poznając ich niezwykłe talenty oraz uczestnicząc w zajęciach integracyjnych. A to wszystko pod hasłami niesienia pomocy innym, wspierania i szacunku dla osób niepełnosprawnych oraz rozwijania odpowiedzialności, świadomości i wrażliwości społecznej. Z każdego z tych zadań uczestnicy projektu wywiązali się znakomicie i jak sami przyznają - było to dla nich ważne i uwrażliwiające doświadczenie. Opiekunowie grup również spotykali się w swoim gronie, gdzie podczas warsztatów realizowali zadania projektowe.

Podczas wyjazdu na Słowację nie brakowało także innych atrakcji, jak chociażby zwiedzanie miasta Nowe Zamky oraz wycieczki do Bratysławy i Nitry. Popołudnia były czasem na integrację w domach goszczących nas Słowaków, a przyjaźnie tam zawarte trwać będą długo. Dziewczęta i chłopcy, którzy reprezentowali naszą szkołę na Słowacji wrócili z niej uśmiechnięci, pełni pięknych wspomnień i z nadzieją, że spotkają ponownie swoich nowych przyjaciół z Turcji, Rumunii, Macedonii i Słowacji. Warto dodać, że dzień wyjazdu stał pod znakiem łez żalu, że ta fantastyczna przygoda na Słowacji już się kończy...

Celem drugiego wyjazdu w ramach programu Erasmus+ była szkoła Școala Gimnazială "Ionel Teodoreanu" w przepięknym mieście Jassy w Rumunii. Wraz z rówieśnikami z Turcji, Słowacji, Macedonii Północnej i Rumunii nasi uczniowie i nauczyciele realizowali liczne zadania związane z projektem CULTIVATING SOCIAL RESPONSIBILITY, ale także poznawali zwyczaje, historię i tradycję innych narodów, zwiedzali Rumunię, zawiązywali nowe, międzynarodowe przyjaźnie. 

      Już sama podróż była ciekawą, choć mozolną, bo ponad 20-godzinną lotniczą przygodą. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielkami Anitą Kalinowską i Martyną Miśko wystartowali o świcie 19 maja z lotniska w Poznaniu (gdzie w samolocie poznali słynną podróżniczkę Martynę Wojciechowską) i po przesiadkach w Warszawie oraz Bukareszcie dotarli późną nocą do Jassów, a tam odebrani zostali przez goszczące ich rodziny. Już następnego dnia rozpoczęły się zajęcia: uroczyste otwarcie projektu, pokaz lokalnego folkloru, prezentacje szkół i przysmaków ze wszystkich pięciu krajów, zabawy integracyjne oraz pierwsze warsztaty projektowe.

      W kolejnych dniach uczestnicy projektu spotykali się w szkole, odwiedzali warsztaty terapii zajęciowej i szkołę specjalną gdzie wspólnie z podopiecznymi tych placówek realizowali różnego typu zadania wynikające z tematu projektu. Uczniowie i opiekunowie mieli również okazję zwiedzić piękne miasto Jassy oraz jego okolicę wraz z ich ciekawymi zabytkami. Każde z zajęć i wycieczek miało również na celu integrację młodzieży i opiekunów ze wszystkich pięciu krajów. Nie bez znaczenia jest fakt, że pobyt w Rumunii dał uczniom możliwość "szlifowania" umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Warto dodać, że podobnie jak podczas pierwszego wyjazdu na Słowację młodzież z Turcji, Macedonii, Słowacji i Polski nocowała w domach rodzin swoich kolegów, co przyczyniło się do dalszej integracji i zawiązania nowych przyjaźni. Znajomości te kontynuowane są przez uczniów z wykorzystaniem portali społecznościowych i komunikatorów internetowych. A już jesienią - w październiku to nasza szkoła i rodziny naszych uczniów gościć będą u siebie kolegów z pozostałych czterech krajów.

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą galerią zdjęć oraz opisem każdego z dni podróży: KLIKNIJ TUTAJ. Ta właśnie strona internetowa projektu prowadzona jest w języku angielskim przez Szkołę Podstawową nr 2 w Kole.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Rodzic · 30 Sierpień 2019
Super sprawa!!!
Gmina Kłodawa
Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was
21 minuty temu 78

Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was

Gmina Kościelec
Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu
32 minuty temu 300

Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu

Gmina Kościelec
Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny
1 godzinę temu 186

Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny

Miasto Koło
Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]
4 godziny temu 8,646

Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]

Wypadki
Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym
5 godziny temu 6,866

Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym

Miasto Koło
To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!
1 dzień temu 8,490 9

To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!

R E K L A M A