R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Ile zapłacimy za odpady? Podwyżka przegłosowana!

30-10-2019 14:23 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 15,671 | Komentarzy: 33

O podwyżce opłat za odpady komunalne mówiono już od wielu sesji. Powodów było kilka, m.in. brak bilansowania się systemu odpadów w naszym mieście a co za tym idzie wysokie obciążenie budżetu miasta. Dzisiejsza sesja miała uregulować tę kwestię.
Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A

Kolscy radni jakiś czas temu otrzymali propozycję burmistrza odnośnie wysokości opłat za odbieranie odpadów. Krzysztof Witkowski zaproponował:

  • 18 złotych za odpady segregowane / osoba w gospodarstwie domowym
  • 36 złotych za odpady niesegregowane / osoba w gospodarstwie domowym

Z informacji jakie do nas dotarły wynika, że dyskusja na komisjach była burzliwa, chociaż ostateczna opinia była pozytywna. 

Na dzisiejszej sesji, zanim doszło do dyskusji i głosowania nad wnioskiem ogłoszono przerwę, na której część radnych spotkało się, aby umówić być może szczegóły. 

W czasie dyskusji nad projektem uchwały pojawił się wniosek formalny od radnej Ewy Lewickiej o zmiejszenie kwoty na 15 złotych. Argumentem burmistrza za podwyżką jest chęć doprowadzenia do bilansowania się systemu odpadów. 

Padały kwoty miliona złotych, którą to budżet miasta dokłada rocznie do odpadów. Zapowiedziano również, że kwota 18 złotych to "ukłon" w stronę mieszkańców bo powinno być więcej z uwagi na możliwość podwyżki od nowego roku na tzw. "bramie" w Koninie, czyli spalarni odpadów, do której kolski MZUK odwozi śmieci. 

Długo rozmawiono na temat działań, jakie mogłyby doprowadzić do zmniejszenia liczby ponad 4 000 osób, których brakuje w rejestrze deklaracji a są zameldowani w naszym mieście.

Pytano o formę kontroli deklaracji oraz czy jest ona prowadzona na terenie miasta Koła. Naczelnik zajmująca się systemem odpadów przedstawiła dane nt. ilości kontroli jak i ich wyników. Burmistrz wspomniał, że kontrole są potrzebne, lecz z uwagi na małą ilość pracowników Straży Miejskiej skala, kontroli, jaką burmistrz sobie życzyłby jest niemożliwa. Zapowiedział również, że kiedy obsada straży będzie zwiększona to i kontrole będą intensywniejsze.

Kończąc dyskusję Krzysztof Witkowski podkreślał, że jego celem jest doprowadzenie do bilansowania się systemu a kwota 18 złotych za osobę miesięcznie daje takie możliwości.

Radni w głosowaniu nie poprali wniosku formalnego radnej Lewickiej, aby kwota wynosiła 15zł. 11 osób było przeciw przy 8 za.

Po chwili przegłosowano pierwotny projekt. 11 radnych zagłosowano za a 8 przeciw podwyżce w wysokości 18 złotych za osobę miesięcznie za odpady segregowane.

Stawka wejdzie w życie od 2020 roku.

 

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (33) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

x Zamknij reklamę