sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Miasto Koło Kupuj z sercem - wystawa prac!

Kupuj z sercem - wystawa prac!

17-12-2010 11:13 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,887 | Komentarzy: 0
Kupuj z sercem - wystawa prac!
Foto:
zacisze
Wczoraj, 16 grudnia 2010 roku w Domu Pomocy Społecznej w Kole przy ulicy Poniatowskiego 21 można było obejrzeć wystawę poświęconą twórczości osób niepełnosprawnych w ramach projektu „Kupuj z sercem” realizowanym przez „Fundację z sercem” z Puszczykowa.
W spotkaniu udział wzięli m.in. Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, Skarbnik Miasta Koła Tomasz Nuszkiewicz, Dyrektor PCPR Urszula Polewska, radni powiatowi i miejscy a także osoby niepełnosprawne. Swoje prace zaprezentowali Elżbieta Krygier, Emilia Wojdan. Zenon Basiński, Łukasz Wiśniewski oraz Józef Marczak. Wśród prac można było zobaczyć piękne portrety, obrazy malowane na szkle czy pięknie haftowane serwety.

Promocja twórczości niepełnosprawnych artystów to nie tylko szansa dla nich samych – na pełną integrację, na godne życie – to także możliwość pokazania społeczeństwu, że są wśród osób niepełnosprawnych artyści najwyższej próby, tworzący prawdziwą Sztukę, którzy, jak pisał Michael Thévos „w przeciwieństwie do intelektualistów – nie kierują się trybem naśladownictwa: ich wewnętrzna siła tworzenia, motyw, technika, proces tworzenia, rytm, sygnatura itd…, pochodzą z ich wnętrza, nie wzorując się na szablonach czy wzorcach sztuki klasycznej bądź współczesnej”.

O Projekcie
Projekt „Kupuj z sercem”, którego hasłem jest MECON – Mecenat Osób Niepełnosprawnych, wyrasta z przekonania, że jako społeczeństwo potrzebujemy artystów niepełnosprawnych. Dlaczego? Po pierwsze z tego samego powodu, z jakiego w ogóle potrzebujemy sztuki i artystów. To esencja człowieczeństwa, wrażliwości, to szansa poszukiwania odpowiedzi na pytanie o sens życia, o jego wartość. Po drugie dlatego, że artyści niepełnosprawni sięgają często głębiej i dalej, i uczą otwarcia na drugiego człowieka. Po trzecie dlatego, że wielu z nich tworzy Sztukę najwyższej próby, która potrzebuje promocji, potrzebuje możliwości dotarcia do szerokiego kręgu odbiorców, dzięki czemu stanie się szansą na godziwe życie jej twórców.

O Art Brut
Nazwa stworzona przez Jeana Dubuffeta w 1945 na określenie sztuki osób chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, ludzi marginesu, tworzących w izolacji. W języku polskim funkcjonuje pod nazwą „sztuka surowa”. W języku francuskim znaczy „szlachetna, gorzka”. Art brut to sztuka zrodzona z głębokiej potrzeby aktu twórczego. Artyści Art brut nie posiadają wykształcenia artystycznego, ich „oko jest nieskazitelne”.

Zobacz zdjęcia

Więcej na mecon.pl

mj
fot. Jan Polewski
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!