R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Powiat Kolski

Luty - trzeci miesiąc funkcjonowania b.obozu zagłady w Chełmnie

04-02-2021 16:18 | Źródło: Muzeum w Chełmnie | Wyświetleń artykułu: 7,022 | Komentarzy: 0

Luty 1942 r. był trzecim miesiącem funkcjonowania obozu zagłady Kulmhof. Na samym początku miesiąca, bo już 2 lutego wywieziono do Chełmna około 1000 Żydów z Sompolna (przedwojenny powiat kolski, w okresie okupacji Deutscheneck, Kreis Warthbrücken).
Foto:Muzeum w Chełmnie | Kolumna Żydów z Litmannstadt Getto przechodzi ul. Toruńską w Kole
R E K L A M A

Następnie w dniach 22–28 lutego do obozu skierowano kolejne transporty z getta łódzkiego (ponad 7 tysięcy ofiar). W przeciągu całego miesiąca w Kulmhof zamordowano ponad 8 tysięcy osób. Ponadto, pomiędzy styczniem a marcem (dokładna data nieznana) wywieziono do obozu około 1000 Żydów z Koźminka (powiat kaliski, w okresie okupacji Bornhagen, Kreis Kalisch).

Transporty ofiar do obozu zagłady Kulmhof w lutym 1942 r. :

  • 2 lutego Sompolno 1000 osób
  • 22–28 lutego Łódź (Litzmannstadt Getto) 7025 osób
  • Luty - Koźminek 1000 osób

Zdjęcie: Kolumna Żydów z Litmannstadt Getto przechodzi ul. Toruńską w drodze ze stacji kolejowej do synagogi „mniejszej” na Nowym Rynku w Kole, II poł. stycznia – luty 1942 r., Zbiory Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE