Pochmurno 5
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Trojaczki bielika w naszym nadleśnictwie. To rzadkość w gniazdach tego gatunku

Autor: Nadleśnictwo Koło 18 Maj 2021 przeczytasz w ok. 3 min.
Trojaczki bielika w naszym nadleśnictwie. To rzadkość w gniazdach tego gatunku
© Nadleśnictwo Koło
(0) | Czytano:
11,785 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Tak liczny lęg u naszego herbowego ptaka zdarza się niezwykle rzadko "Badamy i chronimy polskie bieliki" w porozumieniu z Komitet Ochrony Orłów, stowarzyszeniem ekspertów, które od 30lat chroni, bada i monitoruje stan bielików w Polsce.

R E K L A M A
0
Czytano:
11,785 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła

A jest co chronić, badać i monitorować ponieważ polska populacja bielika jest trzecią co do wielkości w Europie (po Norwegii i europejskiej części Rosji).  Liczy około 1000-1400 par. 

Dzięki niezwykłe efektywnym działaniom ochronnym na przestrzeni ostatnich 100 lat jego populacja wzrosła 25-krotnie, w tym dwukrotnie w ciągu ostatniego dziesięciolecia. To doskonały przykład na to jak współpraca pomiędzy naukowcami, leśnikami i pasjonatami, przy odpowiednich regulacjach prawnych, może przynieść wymierne korzyści.

Bieliki są objęte w Polsce ochroną szczególną.

Gdy tylko leśnicy zlokalizują nowo założone gniazdo bielika, obejmują je ochroną.  Monitorują jego zasiedlenie. Obserwują, czy są dorosłe ptaki. Sezon lęgowy u bielików trwa od stycznia do końca lipca. Po tym czasie młode bieliki (jeśli jest sukces lęgowy) opuszczają gniazdo. 

W celu ochrony lęgów i miejsca bytowania bielików wokół gniazda wyznacza się specjalne obszary stanowiące strefy ochrony całorocznej i okresowej. Powoływane decyzją właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Strefa to taki „rezerwat ścisły” stworzony specjalnie dla pary bielików, w który nie niepokojone mogą wyprowadzić lęgi. 

  • W Polsce dorosłe bieliki są ptakami osiadłymi i cały rok spędzają w rewirze lęgowym. Jedynie w bardzo trudnych warunkach zimowych niektóre osobniki koczują nieco dalej w poszukiwaniu pożywienia
  • W naszym Nadleśnictwie Koło istnieją 3 strefy ochrony bielików.
  • W całej naszej Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu jest ich 95

Powierzchnia stref ochrony całorocznej równa się niemal powierzchni wszystkich poznańskich rezerwatów przyrody i wynosi blisko 2000 hektarów. Nasze pisklęta bielika zaobrączkował, poważył, pomierzył oraz ocenił stan zdrowotny- Pan Dariusz Anderwald, prezes KOO, ornitolog zaangażowany w czynną ochronę ptaków, któremu serdecznie dziękujemy i liczymy na kolejne równie owocne obrączkowania z kolskich lasów. 

Za wejście na 30 metrową sosnę, bezpieczne windowanie naszych „kolskich trojaczków” i świetne z gniazda dziękujemy Alpwood Michał Dzwonkowski  Obrączkowanie to jedna z podstawowych i klasycznych metod badawczych stosowanych w ornitologii. Pozwala na zbieranie informacji o długości życia ptaków, śmiertelności i jej przyczynach, trasach wędrówek, miejscach zimowania oraz mechanizmach rozprzestrzeniania się populacji i wzajemnych związkach łączących ptaki zasiedlające często odległe miejsca.

Indywidualne numery kolskich bielików to PA49. PA50. PA51. Szukajcie ich niebawem na niebie..., oczywiście wyposażeni w lornetkę. 

  • Obrączka ornitologiczna (to ta srebrna widoczna na zdjęciach) zawiera specjalny kod alfanumeryczny, który pozwoli w przyszłości rozpoznać, skąd ptak dokładnie pochodzi — obrączka ta jest rodzajem ptasiego dowodu osobistego.
  • Obrączka obserwacyjna (czarna) w porównaniu z ornitologiczną posiada zapis w postaci dużo większych numerów i cyfr, to zaś ułatwia nam identyfikację zaobserwowanego ptaka przy użyciu podstawowego sprzętu optycznego (np. lornetki) bez konieczności ponownego odławiania ptaka z natury.

Obrączkowanie jest czynnością, która może być wykonywana jedynie po uzyskaniu licencji obrączkarskiej, wydawanej na wniosek Centrali Obrączkowania Ptaków w Gdańsku przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Odrębne zezwolenia, jak w tym przypadku, na wstęp do stref ochrony całorocznej- wydaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wypadki
Dąbie: Citroen wpadł w płot - niezbędna pomoc medyczna na miejscu
1 minutę temu 0

Dąbie: Citroen wpadł w płot - niezbędna pomoc medyczna na miejscu

Gmina Dąbie
11 Marsz Pamięci w Chełmnie. Młodzież kultywuje pamięć o tragedii [FOTO]
53
8 godziny temu 708

11 Marsz Pamięci w Chełmnie. Młodzież kultywuje pamięć o tragedii [FOTO]

Miasto Koło
Nowa komenda policji? Kolejny krok wykonany
10 godziny temu 4,881 1

Nowa komenda policji? Kolejny krok wykonany

Wypadki
Wymuszenie pierwszeństwa w tym miejscu to częsty powód kolizji
13 godziny temu 7,247

Wymuszenie pierwszeństwa w tym miejscu to częsty powód kolizji

Wypadki
Prawdopodobnie pęknięcie opony spowodowało wypadek. Konieczny śmigłowiec LPR
13 godziny temu 5,234

Prawdopodobnie pęknięcie opony spowodowało wypadek. Konieczny śmigłowiec LPR

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [12.04.2024 -19.04.2024]
17 godziny temu 1,292

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [12.04.2024 -19.04.2024]

R E K L A M A