R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Biznes

Akcyza od przerejestrowania pojazdu na samochód osobowy od 1 lipca 2022 r

24-06-2021 21:12 | Źródło: PAP | Wyświetleń artykułu: 2,863 | Komentarzy: 0

Od 1 stycznia wchodzą w życie przepisy, które wprowadzają opodatkowanie zmiany zarejestrowanego pojazdu na samochód osobowy. Ale akcyzę od takiej zmiany trzeba będzie zapłacić po 30 czerwca 2022 r. – poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.

Foto:PAP
R E K L A M A

Od 1 lipca 2021 r. w życie wchodzą zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Jedna z nich dotyczy opodatkowania akcyzą sytuacji, w której zmienia się zarejestrowany w Polsce pojazd na samochód osobowy. Wcześniej od takiej zmiany nie trzeba było płacić podatku, a po wejściu w życie przepisów pojawi się obowiązek podatkowy – wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów, opublikowanego w czwartek.

Resort przypomniał także, że w ustawie zawarty jest przepis, który przesuwa termin powstania obowiązku podatkowego dla pojazdów, które zostaną przerejestrowane na samochody osobowe między 1 lipca 2021 r. a 30 czerwca roku 2022. Ten termin został wyznaczony na 1 lipca 2022 r.

„Oznacza to, że dopiero od 1 lipca 2022 roku podatnicy będą mieć obowiązek złożenia deklaracji uproszczonej oraz obliczenia i zapłaty akcyzy od samochodów, w przypadku których nastąpiła zmiana rodzaju pojazdu na samochód osobowy w okresie od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku” – napisano w komunikacie MF.

Wprowadzenie opodatkowania akcyzą zmiany pojazdu zarejestrowanego w Polsce na pojazd osobowy miało na cele eliminacje nieprawidłowości przy imporcie aut. Zdarzały się bowiem sytuacje, kiedy sprowadzane z UE samochody osobowe były rejestrowane w kraju jako samochody ciężarowe lub specjalne (do 3,5 tony), przez co nie wymagały opłacenia akcyzy. Następnie zmieniano je na auta osobowe, co pozwalało uniknąć podatku.

(PAP)

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze