(1)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie -1.4
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Wójt Gminy Koło z odznaczeniem Chroniąc pamięć

Autor: Redakcja e-kolo.pl 29 Czerwiec 2022 przeczytasz w ok. 2 min.
Wójt Gminy Koło z odznaczeniem Chroniąc pamięć
© Muzeum Galicja
(1) | Czytano:
6,209 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

W niedzielę, 26 czerwca, w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbyła się po raz 25. ceremonia "Chroniąc Pamięć" - ceremonia uhonorowania Polaków, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do przywracania pamięci o żydowskim dziedzictwie lub poświęcają się ochronie jego pozostałości.

R E K L A M A
1
Czytano:
6,209 razy
Udostępnij

żydowskim dziedzictwie lub poświęcają się ochronie jego pozostałości. Tytuł "Chroniąc Pamięć" przyznawany jest od 1998 r. Program prowadzony jest przez Ambasadę Izraela w Polsce, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, Centrum Społeczności Żydowskiej JCC w Krakowie oraz Fundusz Michaela Traisona. Obecnie co roku odznaczanych jest od 5 do 10 laureatów. Są to zarówno osoby prywatne, jak i organizacje pozarządowe, instytucje państwowe oraz władze gmin. W poprzednich edycjach wyróżnione zostały takie osoby jak Prof. Lech Kaczyński - Prezydent RP, Jerzy Kropiwnicki – Prezydent Miasta łodzi, czy też twórcy filmu „Pokłosie”.

Wśród tegorocznych laureatów tej prestiżowej nagrody znalazł się Pan Mariusz Rybczyński - Wójt Gminy Koło.

Wójt Gminy Koło został wyróżniony za działania związane z renowacją kamiennego Głazu Pamięci znajdującego się w Powierciu. Głazu, który upamiętnia przystanek kolejowy do którego przywożono i przeładowywano ofiary Holcaustu podczas II wojny światowej. Jak podkreślił Wójt Gminy Koło - Nominacja do tej nagrody to dla mnie szczególne wyróżnienie. Podejmując inicjatywę renowacji Głazu Pamięci chciałem przywrócić  i godnie uczcić pamięć o miejscu związanym z ofiarami Holocaustu. Niektórzy mieszkańcy nie mieli świadomości, że ten głaz znajduje się w ich miejscowości, na terenie gminy, tuż obok ich posesji, w ich  sąsiedztwie. Mam takie przeświadczenie,  że jako społeczność  gminy jesteśmy winni wieczną pamięć ofiarom. Nigdy nie powinniśmy być obojętni na cierpienie innych i obyśmy nigdy nie zapomnieli o tym, co się wydarzyło w tym miejscu podczas II wojny światowej.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
LUKASZEWSKA RYSZARDA · 01 Lipiec 2022
PIS TO JEDYNA PARTIA W SWOIM RODZAJU ODZNACZENIA MEDALE/CHUDYKOWSKI KPP W KOLE / NAGRODY SYPIA SIE JAK Z REKAWA WISIENKA NA TORCIE TO ULASKAWIANIE PRZESTEPCOW SZYBSZE WYJSCIA NA WOLNOSC ELEKTORAT ZAPEWNIONY
Gmina Kłodawa
Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was
1 godzinę temu 305

Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was

Gmina Kościelec
Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu
2 godziny temu 695

Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu

Gmina Kościelec
Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny
3 godziny temu 264

Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny

Miasto Koło
Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]
6 godziny temu 10,160

Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]

Wypadki
Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym
6 godziny temu 7,715

Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym

Miasto Koło
To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!
1 dzień temu 8,701 9

To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!

R E K L A M A