R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Gmina Koło

Wójt Gminy Koło z odznaczeniem Chroniąc pamięć

29-06-2022 09:31 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 4,834 | Komentarzy: 1

W niedzielę, 26 czerwca, w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbyła się po raz 25. ceremonia "Chroniąc Pamięć" - ceremonia uhonorowania Polaków, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do przywracania pamięci o żydowskim dziedzictwie lub poświęcają się ochronie jego pozostałości.

Foto:Muzeum Galicja
R E K L A M A

żydowskim dziedzictwie lub poświęcają się ochronie jego pozostałości. Tytuł "Chroniąc Pamięć" przyznawany jest od 1998 r. Program prowadzony jest przez Ambasadę Izraela w Polsce, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, Centrum Społeczności Żydowskiej JCC w Krakowie oraz Fundusz Michaela Traisona. Obecnie co roku odznaczanych jest od 5 do 10 laureatów. Są to zarówno osoby prywatne, jak i organizacje pozarządowe, instytucje państwowe oraz władze gmin. W poprzednich edycjach wyróżnione zostały takie osoby jak Prof. Lech Kaczyński - Prezydent RP, Jerzy Kropiwnicki – Prezydent Miasta łodzi, czy też twórcy filmu „Pokłosie”.

Wśród tegorocznych laureatów tej prestiżowej nagrody znalazł się Pan Mariusz Rybczyński - Wójt Gminy Koło.

Wójt Gminy Koło został wyróżniony za działania związane z renowacją kamiennego Głazu Pamięci znajdującego się w Powierciu. Głazu, który upamiętnia przystanek kolejowy do którego przywożono i przeładowywano ofiary Holcaustu podczas II wojny światowej. Jak podkreślił Wójt Gminy Koło - Nominacja do tej nagrody to dla mnie szczególne wyróżnienie. Podejmując inicjatywę renowacji Głazu Pamięci chciałem przywrócić  i godnie uczcić pamięć o miejscu związanym z ofiarami Holocaustu. Niektórzy mieszkańcy nie mieli świadomości, że ten głaz znajduje się w ich miejscowości, na terenie gminy, tuż obok ich posesji, w ich  sąsiedztwie. Mam takie przeświadczenie,  że jako społeczność  gminy jesteśmy winni wieczną pamięć ofiarom. Nigdy nie powinniśmy być obojętni na cierpienie innych i obyśmy nigdy nie zapomnieli o tym, co się wydarzyło w tym miejscu podczas II wojny światowej.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (1) Pokaż komentarze