R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Lifestyle i życie społeczne

Unijna lista inwazyjnych gatunków obcych znów powiększona

5 dni temu | Źródło: gov | Wyświetleń artykułu: 915 | Komentarzy: 0

Na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej nr 2022/1203 z dnia 12 lipca 2022 r. zaktualizowana została lista inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla Unii.

Foto:gov.pl
R E K L A M A

Niektóre z 22 gatunków obcych, które właśnie znalazły się na liście unijnej występują już w Polsce w środowisku: dławisz okrągłolistny, sumik czarny, czy rdest wielokłosowy lub są przetrzymywane w hodowli m.in.: dławisz okrągłolistny, gambuzja kropkowana, gambuzja pospolita, lancetogłów królewski, pistia rozetkowa, przydenka żebrowata.

Aktualizacja listy UE dla większości gatunków wejdzie w życie 2 sierpnia br., a w przypadku kilku gatunków 2 sierpnia 2024 r. (pistia rozetkowa, platana szponiasta, przydenka żebrowata) i 2 sierpnia 2027 r. (dławisz okrągłolistny).

Pełna lista inwazyjnych gatunków obcych uznanych za stwarzające zagrożenie dla Unii


Co zrobić gdy mam IGO, które zostały dodane na listę unijną?

  • zwierzęta domowe 

Sytuacja ta dotyczyć będzie przede wszystkim lancetogłowa królewskiego. 
Ustawa o gatunkach obcych przewiduje 6 miesięcy od umieszczenia gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii na złożenie wniosku o zezwolenie na przetrzymywanie zwierzęcia.
Wobec tego w przypadku IGO, które z dniem 2 sierpnia br. zostały umieszczone na ww. liście, do 2 lutego 2023 r. należy:

- złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na przetrzymywanie i przemieszczanie zwierzęcia albo

- przekazać zwierzę podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt albo

- oddać zwierzę do uśmiercenia przez lekarza weterynarii oraz poinformować o tym w terminie 7 dni regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

  • zapasy IGO  

Sytuacja ta dotyczy IGO przetrzymywanych komercyjnie np. w sklepach zoologicznych czy szkółkach ogrodniczych.
Posiadacz zapasu nabytego przed umieszczeniem gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii ma prawo bez zezwolenia:

  • do dwóch lat od umieszczenia gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii - przetrzymywać lub przemieszczać IGO w celu:

- sprzedaży lub przekazania podmiotom prowadzącym badania naukowe, prowadzącym ochronę ex situ, wykorzystującym IGO do celów medycznych, posiadającym stosowne zezwolenia;
- uśmiercenia zwierzęcia lub unieszkodliwienia rośliny;

  • przez rok od umieszczenia gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii -przetrzymywać lub przemieszczać IGO w celu sprzedaży lub przekazania podmiotom do celów niekomercyjnych, posiadającym stosowne zezwolenia na ich przetrzymywanie i przemieszczanie.

Posiadacz zapasu IGO powinien zapewnić przetrzymywanie i przemieszczanie zapasu IGO w obiekcie izolowanym oraz podejmować niezbędne środki w celu uniemożliwienia rozmnażania, rozprzestrzeniania się lub ucieczki IGO.
Jeśli posiadacz zapasu IGO przez 2 lata nie sprzedał lub nie przekazał IGO, to jest zobowiązany poddać zwierzę uśmierceniu zgodnie z zasadami określonymi w ustawie lub roślinę unieszkodliwieniu, w warunkach uniemożliwiających rozprzestrzenienie się tego zwierzęcia lub tej rośliny. Informację o uśmierceniu zwierzęcia lub unieszkodliwieniu rośliny należy przekazać do regionalnego dyrektora ochrony środowiska w terminie 7 dni.

Uwaga:
Kto narusza przepisy dotyczące IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski popełnia przestępstwo lub wykroczenie i może zostać obciążony administracyjną karą pieniężną do 1 000 000 zł. 
Więcej informacji o przepisach dotyczących gatunków obcych można znaleźć na stronie.

 

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze