(1)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Miejscowe opady deszczu w pobliżu 19.9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Obchody Święta Niepodległości w gminie Kościelec

Autor: UG Kościelec 15 Listopad 2022 przeczytasz w ok. 3 min.
Obchody Święta Niepodległości w gminie Kościelec
©
(1) | Czytano:
2,074 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Obchody 104 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w gminie Kościelec rozpoczęto przemarszem pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości do kościoła św. Andrzeja Apostoła w Kościelcu, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny

R E K L A M A
1
Czytano:
2,074 razy
Udostępnij

Przed mszą montaż słowno – muzyczny przedstawiły dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kościelcu. Mszę świętą odprawił i homilię wygłosił ksiądz Tadeusz Funk. Po liturgii nastąpił przemarsz do miejsca Uświęconego Męczeńską Krwią Młodzieży Polskiej, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze. Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu w Kościelcu, gdzie oddano hołd harcerzom i wszystkim poległym za Ojczyznę. Głównym punktem obchodów były uroczystości przy mogile w Turach, gdzie spoczywają ciała 35 osób zamordowanych przez hitlerowców w lutym 1940 roku. Wartę honorową zaciągnęli członkowie Jednostki Strzeleckiej 4150 z Konina. Po uformowaniu się pocztów sztandarowych, nastąpiło złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości druha Komendanta Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kościelcu, Marka Straszewskiego,  Wójtowi Gminy Kościelec Panu Dariuszowi  Ostrowskiemu. Podczas wciągania przez poczet flagowy Flagi Państwowej na maszt, został odegrany hymn Polski. Druh Mirosław Zagozda odczytał Apel Poległych. Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości było złożenie wiązanek i zniczy na mogile. Hołd poległym oddali:    delegacja Urzędu Gminy w Kościelcu  na czele z Wójtem Panem Dariuszem Ostrowskim, delegacja Gminy Krzymów, delegacja Rady Gminy w Kościelcu z Panią Przewodniczącą Zofią Kokocińską, delegacja Starostwa Powiatowego w Kole, delegacja Zarządu Oddziału Gminnego  ZOSP RP w Kościelcu, delegacja Lasów Państwowych Nadleśnictwo Koło na czele z Nadleśniczym Tomaszem Anastaziakiem,  delegacja miejscowości Tury z radnym Błażejem Oźminkowskim i sołtysem Panią Magdaleną Jasińską, delegacja harcerzy z gminy Kościelec, delegacja przedstawicieli placówek oświatowych z terenu Gminy Kościelec, Szkoła Podstawowa z Dobrowa, Szkoła Podstawowa z Trzęśniewa, Szkoła Podstawowa z Ruszkowa Pierwszego, Zespół Szkolno Przedszkolny z Kościelca wiązanki i znicze złożyli również pozostali przedstawiciele organizacji , instytucji oraz uczestnicy uroczystości. Po tej części obchodów głos zabrał Wójt Gminy Kościelec pan Dariusz Ostrowski. Po przemówieniu wójta Gminna Orkiestra Dęta zagrała wiązankę piosenek patriotycznych. Po części muzycznej dowódca uroczystości złożył meldunek wójtowi gminy o zakończeniu uroczystości i wyprowadzeniu pocztów sztandarowych. Podniosłość uroczystości podkreślił udział grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Zajezdnia z Krzymowa.

Dostępna jest filmowa relacja z uroczystości. Można ją obejrzeć klikając na link poniżej.

https://www.e-kolo.pl/telewizja/1713,obchody-swieta-niepodleglosci-w-gminie-koscielec.html

 

Oceń artykuł
średnia ocena: 5 liczba głosów: 1
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Szwej · 16 Listopad 2022
Składając taki meldunek dowódca uroczystości pokazuje brak szacunku dla Rzeczypospolitej. Ponadto jego wygląd zewnętrzny woła o pomstę do nieba. Wstyd.
Wybory 2023
Lider listy Koalicji Obywatelskiej rozmawiał dziś z mieszkańcami Koła [WIDEO]
5 godziny temu 653

Lider listy Koalicji Obywatelskiej rozmawiał dziś z mieszkańcami Koła [WIDEO]

Gmina Koło
Gmina Koło z dotacją na żłobek z programu Maluch+
12 godziny temu 5,729 1

Gmina Koło z dotacją na żłobek z programu Maluch+

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy
14 godziny temu 445

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy

Gmina Kościelec
Uroczyste otwarcie Gminnego Domu Kultury w Kościelcu
15 godziny temu 7,406 1

Uroczyste otwarcie Gminnego Domu Kultury w Kościelcu

Gmina Kłodawa
Festiwal FoodTracków w Kłodawie! 15 mobilnych restauracji z różnymi smakami
1 dzień temu 5,254

Festiwal FoodTracków w Kłodawie! 15 mobilnych restauracji z różnymi smakami

Wypadki
Zderzenie motocyklisty z osobówką. 24-latek przewieziony do szpitala
1 dzień temu 37,953 1

Zderzenie motocyklisty z osobówką. 24-latek przewieziony do szpitala

R E K L A M A