R E K L A M A
Zachmurzenie 10.4

31. Krajowa Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich

Autor: Licheń 08 Lipiec 2023 przeczytasz w ok. 2 min.
31. Krajowa Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich
© Licheń
(0) | Czytano:
3,587 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

W najbliższą niedzielę, 9 lipca, w licheńskim sanktuarium odbędzie się 31. Krajowa Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich. W tym roku pielgrzymka będzie miała wyjątkowy charakter ze względu na 20. rocznicę śmierci bpa Romana Andrzejewskiego, który był krajowym duszpasterzem rolników.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,587 razy
Udostępnij

Już od godz. 9.30 w domu pielgrzyma Arka w Licheniu rozpocznie się spotkanie, na którym bpa Andrzejewskiego wspominać będą jego przyjaciele oraz osoby należące do Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, w tym m.in. Ireneusz Niewiarowski, Sławomir Siwek, ks. Ireneusz Juszczyński czy Artur Balazs.

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki będzie uroczysta Msza Święta sprawowana o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w intencji sołtysów.

Po zakończonej Eucharystii poczty sztandarowe oraz delegacje, które przybyły na pielgrzymkę, przemaszerują pod pomnik św. bpa Romana Andrzejewskiego, aby uczcić jego pamięć i złożyć kwiaty na jego grobie.

Bp Roman Andrzejewski do Domu Ojca odszedł 20 lat temu, 7 lipca 2003 roku. Jego dewizą biskupią były słowa: Humana divinis ("Ludzkie ku Boskiemu"), a dewizą życiową - hasło „Uszanuj pracę drugiego”. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą został pochowany w sanktuarium licheńskim, które ukochał i w którym był częstym gościem jako Krajowy Duszpasterz Rolników.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Urodzony 19 lutego 1938 r. w Morzyczynie Roman Andrzejewski, w latach 1981-2003 pełnił obowiązki biskupa pomocniczego włocławskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1961 przyjął we Włocławku, a biskupie - 20 grudnia 1981.

W latach 1968–1970 pracował jako prefekt ds. wychowania we włocławskim seminarium. W latach 1974–1982 wykładał literaturę łacińską i łacinę kościelną na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL-u. Był również wieloletnim profesorem łaciny i patrologii w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Wydał ponad 150 prac naukowych z filologii klasycznej i patrologii. Był współautorem przekładu Dziejów Apostolskich w Biblii poznańskiej. W latach 1974-75 kształcił się w Papieskim Instytucie Altioris Latinitatis przy Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. W tym czasie pracował także jako spiker sekcji polskiej Radia Watykańskiego.

W latach 1988–1996 przewodniczył Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników. Działał również w innych komisjach Episkopatu, m.in. ds. Duszpasterstwa Ogólnego, ds. Liturgii, Podkomisji ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Zmarł nagle, w wieku 65 lat, prawdopodobnie na atak serca. Pogrzeb odbył się w licheńskim sanktuarium, w piątek, 11 lipca 2003 r.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
Stan sanitarny miasta Koła w 2024 roku. Co wykazał raport Sanepidu?
1 minutę temu 183

Stan sanitarny miasta Koła w 2024 roku. Co wykazał raport Sanepidu?

Miasto Koło
WF nigdy już nie będzie taki sam! Nowe zasady zaskoczą uczniów i rodziców
1 minutę temu 122

WF nigdy już nie będzie taki sam! Nowe zasady zaskoczą uczniów i rodziców

Szkoły i Przedszkola
Uczniowie LO Koło odwiedzili Nadleśnictwo w Turku
12 godziny temu 786

Uczniowie LO Koło odwiedzili Nadleśnictwo w Turku

Inne
Komendant pogratulował uczniom klas o profilu policyjnym ZS RCKU w Kościelcu
13 godziny temu 1,325

Komendant pogratulował uczniom klas o profilu policyjnym ZS RCKU w Kościelcu

Przetargi i ogłoszenia
Kościelec - II  Gminny Konkurs Logopedyczny Dobrów 2025
17 godziny temu 620

Kościelec - II Gminny Konkurs Logopedyczny Dobrów 2025

Powiat Kolski
Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Chodowie
19 godziny temu 624

Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Chodowie