× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Bezchmurnie 9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Rowerem w powiat: Gmina Babiak - Malownicza gmina na pograniczu kujaw

Autor: Redakcja e-kolo.pl 13 Sierpień 2023 przeczytasz w ok. 4 min.
Rowerem w powiat: Gmina Babiak - Malownicza gmina na pograniczu kujaw
© Redakcja e-kolo.pl
(0) | Czytano:
7,689 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Pogoda w najbliższym czasie, jeśli wierzyć prognozom ma sprzyjać wycieczkom w tym rowerowym. Dlatego czas na kolejny artykuł z cyklu "Rowerem w Powiat". Wsiadajmy na rower i wyruszmy do Gminy Babiak

R E K L A M A
0
Czytano:
7,689 razy
Udostępnij

Zarys historyczny

W latach 1815–1954 teren dzisiejszej gminy Babiak stanowiła wiejska gmina Lubotyń. Do gminy tej w 1870 roku przyłączone zostały pozbawione praw miejskich Brdów i Babiak. W latach 1954–1973 teren obecnej gminy dzielił się na gromady. Gminę Babiak utworzono 1 stycznia 1973 roku.

Krajobraz

Gmina geograficznie położona jest na Pojezierzu Kujawskim. Rzeźba terenu polodowcowa, urozmaicona pagórkami i jeziorami. Największym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Brdowskie, położone we wschodniej części gminy. Jego północno-wschodni brzeg stanowi naturalną granicę z województwem kujawsko-pomorskim. Krajobraz ponadto zdominowany jest przez pola uprawne i lasy. Największe obszary leśne znajdują się w południowo-wschodniej części gminy.

Zabytki

  • Brdów: Kościół św. Wojciecha (Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej) – wzmiankowany w XIV wieku, pierwotnie gotycki, zbarokizowany i odnowiony ostatni raz w latach 1748–1758. Neobarokowa kaplica św. Piotra dobudowana do świątyni w latach 1913–1914 według projektu Józefa Dziekońskiego. We wnętrzu m.in. obraz Marii z Dzieciątkiem z przełomu XV/XVI wieku, chrzecielnica z XVII wieku, trzy ołtarze z poł. XVIII wieku, rokokowa ambona.
  • Klasztor paulinów – ufundowany w 1436 przez króla Władysława Warneńczyka; barokowy z końca XVII wieku. Cmentarz parafialny – założony w 1790 roku, m.in.: zbiorowa mogiła 70 powstańców walczących w bitwie pod Brdowem w 1863 roku. Ponadto na cmentarzu zachowały się nagrobki z XIX i pocz. XX wieku.
  • Lubotyń: Kościół św. Wawrzyńca – ufundowany przez kasztelanową Jadwigę Sierakowską; wzniesiony w latach 1612–1620. We wnętrzu m.in. ołtarz główny z pocz. XVIII wieku oraz epitafium z 1640 roku.
  • Dębno Królewskie: Kościół św. Michała Archanioła – drewniany z 1766 roku. We wnętrzu m.in. ołtarz główny z 2 poł. XVIII wieku oraz żelazny żyrandol z 1799 roku.
  • Babiak: Dawny kościół ewangelicki – późnoklasycystyczny z 1823 roku. Bogusławice: Dwór – poł. XIX wieku. Mchowo: Dwór – poł. XIX wieku.
  • Wiecinin: Dwór – zbudowany w 1880 roku.
  • Lipie Góry: Mogiła ofiar II wojny światowej z 1939 roku.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Parafie katolickie

Na terenie gminy znajdują się cztery kościoły parafialne obrządku rzymskokatolickiego. Wszystkie one wchodzą w skład diecezji włocławskiej. Dekanat izbicki Parafia Przemienienia Pańskiego w Babiaku Parafia św. Wojciecha w Brdowie – Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Parafia św. Michała Archanioła w Dębnie Królewskim Dekanat sompoleński Parafia św. Wawrzyńca w Lubotyniu

Szlak rowerowy

Koło – Borki - Młynek - Budzisław Stary - Drzewce - Smólniki - Plebanki - Kol. Lipiny - Lipiny - Lichenek – Babiak - Zakrzewo - Brzezie - Lubotyń - Góraj - Mchowo - Wiecinin - Radoszewice - Polonisz - Brdów - Nowiny Brdowskie - Osówie - Kiełczew - Kiełczewek - Boguszyniec - Mikołajówek - Koło

Babiak to duża wieś – obecnie siedziba Urzędu Gminy - założona w 1784r., u brzegu rzeczki Tyśmienicy. W 1815r. uzyskał prawa miejskie, jednakże w 1870r. został zdegradowany do rangi wsi. Jedynym ciekawym zabytkiem jest kościół późnoklasycystyczny zbudowany w 1823r. W centrum wsi, w parku znajduje się pomnik, który kryje ziemię z pól bitewnych żołnierzy polskich m.in.: Westerplatte, Lenino, Monte Cassino i Narwiku. W okolicy parku i kościoła znajduje się droga na północ w kierunku kompleksu leśnego z leśniczówką Leśnictwa Babiak. Kierujemy się tam by po chwili ukazał nam się widok pięknej leśniczówki na leśnej polanie. Dla grup zorganizowanych, po uprzednim poinformowaniu Pana Leśniczego Znajduje się tu również miejsce postoju z możliwością zrobienia ogniska i upieczenia kiełbasek. Dodatkową atrakcją są hodowane przez Pana Leśniczego – strusie.

źródła: bip, rower online

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
8 godziny temu 8,994

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
2 dni temu 19,055

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

Miasto Koło
Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!
3 dni temu 61,820 19

Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!

Zatrzymania
Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami
4 dni temu 14,131 1

Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami

Powiat Kolski
Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd
4 dni temu 9,782 2

Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń
5 dni temu 3,831

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń

R E K L A M A