(1)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Mgła 6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Ergonomia pracy - najważniejsze zasady i wskazówki

Autor: Partner 08 Grudzień 2023 przeczytasz w ok. 4 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Ergonomia pracy - najważniejsze zasady i wskazówki
© partner
(1) | Czytano:
690 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Warto w dzisiejszym zabieganym świecie choć na chwilę zatrzymać się, by móc pomyśleć o ergonomii w miejscu pracy. Jakie jest znaczenie ergonomii biurowej?

R E K L A M A
1
Czytano:
690 razy
Udostępnij

Ergonomia pracy — najważniejsze zasady i wskazówki

W dzisiejszych czasach, gdzie wielu z nas większość czasu spędza przy komputerze albo przy biurku, dbanie o to, aby nasze miejsce pracy było ergonomiczne, jest kluczowe dla naszego zdrowia. Ergonomia pracy określa dostosowywanie warunków pracy do naszego ciała, żebyśmy mogli pracować bezpiecznie, wygodnie i efektywnie. Dobrze jest zrozumieć najważniejsze zasady i wskazówki, żeby uniknąć zdrowotnych problemów związanych z długotrwałym siedzeniem albo powtarzalnymi ruchami (a jak wiadomo, zwłaszcza w przypadku wielogodzinnej pracy biurowej czy nauki jest to po prostu nieodłączny element).

Ergonomiczne miejsce pracy... czyli jakie?

Ważne jest, aby dobrze ustawić meble i sprzęt. Biurko powinno być na odpowiedniej wysokości, aby łokcie swobodnie mogły na nim opierać się, a krawędź nie uciskała przedramion. Krzesło powinno zapewniać właściwe wsparcie dla kręgosłupa, aby można było zachować naturalną krzywiznę pleców. Z kolei jeśli chodzi o monitor komputera, to powinien być on umieszczony na wysokości oczu, co pozwoli Ci uniknąć nadmiernego pochylania głowy. Należy sobie zapewnić odpowiedni podparcie dłoni i nadgarstków za pomocą podkładek na biurko

Dobra organizacja pracy to podstawa

Tak samo istotne jak odpowiednie meble jest skuteczne zaplanowanie pracy. Przygotowanie ergonomicznego miejsca stanowiska roboczego ma za zadanie ograniczać konieczność częstego obracania się, pochylania się lub przesuwania. Małe przedmioty, w tym np.:

  • długopisy,
  • notatniki,

powinny być łatwo dostępne, aby uniknąć niepotrzebnych ruchów.

Kontrola oświetlenia również jest ważna

Odpowiednie oświetlenie jest kolejnym kluczowym elementem ergonomicznego miejsca pracy. Naszym zdaniem zawsze najlepszym rozwiązaniem jest po prostu naturalne światło, więc warto umieścić biurko w pobliżu okna. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, należy unikać oślepiających źródeł światła bezpośredniego, lecz zdecydować się raczej na równomiernie rozproszone, niezbyt jasne światło.

Trzeba zadbać nie tylko o wyposażenie biurowe, ale także o regularne przerwy i ruch

Praca w pozycji siedzącej wymaga regularnych przerw i wykonywania aktywności fizycznej. Zalecane jest robienie krótkich przerw co godzinę, podczas których warto np.

  • wstać,
  • rozciągnąć się i wykonać kilka skłonów,
  • poruszać kończynami.

Regularne ćwiczenia rozciągające pomagają bowiem zachować elastyczność mięśni i zmniejszyć napięcie.

Ekrany komputerowe, choć bardziej ergonomiczne niż jeszcze kilkanaście lat temu, również mogą nam zaszkodzić

Monitor powinien być ustawiony w sposób, który zapobiega błyszczeniu i odblaskom. Pamiętajmy również o tzw. niebieskim świetle, które wydzielane jest przez ekrany i może powodować zaburzenia snu. Dlatego warto używać ochronnych filtrów lub korzystać ze specjalnych trybów nocnych oraz — jeśli tylko jest to możliwe — robić sobie regularne przerwy. Optymalna częstotliwość przerw od komputera (ale nie od pracy!) to 5 minut co godzinę.

Ergonomia w pracy biurowej. Podsumowanie

Podsumowując, ergonomia w miejscu pracy nie dotyczy tylko adaptacji sprzętu (co oczywiście jest bardzo ważne), ale także właściwej organizacji przestrzeni "roboczej". Inwestowanie w ergonomiczne środowisko pracy to działanie, które ma wpływ nie tylko na wygodę pracowników, ale także — a z punktu widzenia pracodawcy wpływa na efektywność codziennej pracy.

Odpowiednie praktyki w tym zakresie powinny być zatem integralnym elementem kultury pracy w każdym miejscu, gdzie ludzie spędzają dużą część swojego dnia (a praca biurowa niewątpliwie jest takim miejscem).

Więcej o tym jak zadbać o ergonomiczne warunki pracy można poczytać np. na https://www.ofix.pl/blog/ergonomia-stanowiska-pracy-z-komputerem-jak-zadbac-o-ergonomiczne-warunki-pracy-przy-biurku

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Szczupły · 09 Grudzień 2023
I nie żreć tyle
Biblioteka
Ferie z Królikiem i Misią
15 godziny temu 408

Ferie z Królikiem i Misią

Miasto Koło
Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]
1 dzień temu 11,263 11

Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]

Inne
Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty
2 dni temu 5,582 3

Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
3 dni temu 107,776

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
5 dni temu 22,246

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

15 godziny temu 408
R E K L A M A