(35)
Częściowe zachmurzenie 3
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Radni pytali o zadłużenie kolskiej ciepłowni - otrzymali szczegółową odpowiedź

Autor: Redakcja e-kolo.pl 15 Luty 2024 przeczytasz w ok. 4 min.
Radni pytali o zadłużenie kolskiej ciepłowni - otrzymali szczegółową odpowiedź
© Geotermia Koło
(35) | Czytano:
14,026 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Nie tak dawno informowaliśmy naszych czytelników o interpelacji większej grupy radnych Rady Miejskiej w Kole, której pytania dotyczyły m.in. kolskiej spółki Geotermia Koło. Na łamach Biuletynu Informacji Publicznej ukazała się odpowiedź.

R E K L A M A
35
Czytano:
14,026 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła

Jedno z pytań brzmiało: Jaki jest obecny stan zadłużenia spółki Geotermia Koło (na dzień 31 stycznia 2024 r.) w tym kredyty, pożyczki, leasingi?

Poniżej pełna odpowiedź:

Odpowiadając na to pytanie koniecznym jest zwrócenie uwagi na ważny, z punktu widzenia Spółki aspekt, jakim jest zakończona budowa ciepłowni geotermalnej. Realizacja inwestycji o takim rozmiarze byłaby niemożliwa bez wsparcia pożyczkowego czy kredytowego. Należy mieć na uwadze, że inwestowanie w przedsięwzięcia energetyczne ze względu na swój charakter zwykle są bardzo kosztowne. Nie inaczej jest w przypadku kolskiej inwestycji geotermalnej gdyż kapitałochłonność jest immanentną cechą tego rodzaju zadań w początkowej fazie ich realizacji. Istotną sprawą jest to, że na budowę całej inwestycji Geotermia Koło Sp. z o. o. (wcześniej MZEC Sp. z o. o.) z sukcesem pozyskała dotację z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (środki Unii Europejskiej), dla którego Instytucją Wdrażającą jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Nie bez znaczenia jest również czas trwania inwestycji, który przypadł na wybuch pandemii COVID-19 oraz rosyjską agresję na Ukrainę. Te dwa wydarzenia silnie wstrząsnęły polską i światową gospodarką oraz przełożyły się na wzrost kosztów inwestycji w stosunku do pierwotnych założeń. Dzięki podjętemu wysiłkowi wielu osób z Burmistrzem Krzysztofem Witkowskim na czele, który brał udział we wszystkich kluczowych decyzjach związanych z pozyskaniem dodatkowych środków na realizację tej inwestycji, budowa doszła do skutku. Wartość całej inwestycji geotermalnej w Naszym mieście to nieco ponad 108 min zł brutto w tym dotacja na odwiert Koło GT-1 (dla Gminy Miejskiej Koło) 22 150 000 zł netto oraz 28 409 462,50 zł netto dotacja dla Geotermia Koło Sp. z o. o. czyli, jak łatwo policzyć, razem bezzwrotne wsparcie z NFOŚiGW na budowę ciepłowni geotermalnej to kwota ponad 50 min zł netto! Pozostała kwota w wysokości 39 929 926,50 zł to pożyczka i kredyty, których zestawienie zaprezentowano w tabeli poniżej. Wartym podkreślenia jest fakt, że kredyt na sfinansowanie podatku VAT zostanie spłacony do końca marca 2024 r., a pozostałe zobowiązania są realizowane na bieżąco. Leasingi - brak.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Kontynuując odpowiedź, pragnę zwrócić uwagę na ważne, z punktu widzenia działalności Spółki ciepłowniczej, kwestie związane z budową ciepłowni geotermalnej. Przypomnę, że do pomysłu wybudowania ciepłowni władze poprzedniej kadencji tj. 2014-2018 powróciły po kilkunastu latach przerwy (pierwsze próby to początek lat 2000). Jednak model, który był w poprzedniej kadencji bardzo poważnie rozważany, zakładał wybudowanie ciepłowni geotermalnej przez podmiot zewnętrzny. W takim modelu MZEC Sp. z o. o. zmuszona byłaby do odkupowania ciepła od podmiotu zewnętrznego i dostarczania go do odbiorców. Rola miejskiej Spółki ciepłowniczej zostałaby wówczas zmarginalizowana a jej zdolności do rozwoju mocy wytwórczych znacząco ograniczone. Dla obecnego Burmistrza Miasta Krzysztofa Witkowskiego oraz Zarządu Spółki proponowany model funkcjonowania był po prostu nie do przyjęcia. Dlatego podjęto zupełnie inne decyzje i dziś majątek Geotermii Koło Sp. z o. o. w całości jest w dyspozycji Gminy Miejskiej Koło i jej mieszkańców, dodajmy, że majątek ten został w ostatnich latach znacznie powiększony. Dzięki podjętym decyzjom obecna struktura właścicielska pozwala Spółce w sposób nieskrępowany planować przyszły rozwój i inwestycje w obrębie miejskiego systemu ciepłowniczego. Dodam na koniec odpowiedzi, że podstawowym założeniem realizowanych przez Spółkę inwestycji, modernizacji i remontów jest uzyskanie wartości dodanej, która ma się przekładać na stabilizację a w konsekwencji obniżkę kosztów dostarczanego ciepła.

Na pytanie odpowiedział Prezes Geotermia Koło - Przemysław Stasiak. 

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (35)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
RADNI · 15 Luty 2024
ZA WCZASU POWINNI WYMÓC PODANIE PRZEZ OBECNEGO PREZESA GEOTERMII I PREZESÓW POZOSTAŁYCH SPÓŁEK MIEJSKICH - WYNIKÓW FINANSOWYCH , KTORE JAK WIDAĆ SĄ UKRYWANE I NIE LICZMY ZATEM NA ZYSKI . OBECNY PREZES KLUCZY I WYPISUJE TAKIE STWIERDZENIA , KTÓRE PRZECZĄ ZASADOM EKONOMII . MYLI PODSTAWOWE POJĘCIA EKONOMICZNE . CZY OBECNA WŁADZA NAPRAWDĘ UWAŻA MIESZKAŃCÓW ZA TROGLODYTÓW ?
Janusz Kupczak · 18 Luty 2024
Na niektóre wypowiedzi brak słów .Analfabetyzm wtórny
Januszu · 19 Luty 2024
W ekonomii jest tak , trochę inaczej jak myślisz , że jeżeli włoży się nie tak , jak trzeba , to później nie ma czego wyjmować i robi się duży problem ( *_*)
Janusz · 19 Luty 2024
Ale chyba rozumiesz różnicę , kiedy wkłada się z dotacji , a kiedy z kredytu ? Dotacja jest po to , by nie było straty i by kredytu było jak najmniej . A skoro jest strata , to byś lepiej zrozumiał - napiszę , że ktoś tu źle włożył i ktoś za takie złe włożenie - odpowiada .
Janusz Kupczak · 19 Luty 2024
Jest takie powiedzenie ,ŻEBY WYJĄĆ TRZEBA WŁOŻYĆ
Janusz · 18 Luty 2024
a może Ty wiesz , jaka jest strata spółki geotermia kolska za rok 2023 ? , skoro tak merytorycznie się wypowiedziałeś ?
Rada Nadzorcza · 17 Luty 2024
do natychmiastowej weryfikacji i sprawdzenia , czy nie przekroczyli uprawnień poprzez przyznawanie nagród dla zarządu od strat . Uchwały do sprawdzenia przez CBA , bo mogły narazić spółkę na straty .
CBA · 16 Luty 2024
powinno skontrolować wszelkie przepływy pieniężne i szczególnie umowy prowizyjne oraz prawidłowość wyliczeń dla pozyskania dotacji , ponieważ albo dotacja była za mała lub kredyt za wysoki , skoro spółka zalicza rok po roku aż takie straty . Czy to się zgadza z biznes planem , a jeżeli nie to dlaczego ? i skąd te nagrody od strat ?
rok · 16 Luty 2024
najwieksza korzyscia bedzie w nadchodzacych wyborach zmniejszenie o 6 osob radnych to beda oszczednosci dla kola
Ktokolwiek widział , Ktokolwiek wie ? · 16 Luty 2024
Jaka jest strata spółki geotermia kolska za rok 2023 ? i dlaczego tak spółkę MZEC ?,zarżnięto,, jeszcze przed jej uruchomieniem ? Kto za to odpowiada ?
Propaganda PIS · 16 Luty 2024
Czytelnicy zakopali ten komentarz
Aaaaaa · 17 Luty 2024
to ten super prezes , który kupował miał węglowy poniżej standardów i firma wówczas zatruwała mieszkańców miasta . Nie było żadnej kontroli tego badziewia przy zakupie . Nie zapomnimy tego . Można by jeszcze długo wymieniać . Na szczęście odspawano go od stołka
Gość · 17 Luty 2024
Ci najbardziej zatroskani i dociekliwi radni zapomnieli, że nim nastała złota era burmistrza Maciaszka, który był zresztą przez nich popierany, MZEC miał się bardzo dobrze. Spółka notowała bardzo dobre wyniki. Pan prezes Mariusz Skurzyński był wielokrotnie nagradzany. Jak się okazało, według standardów p. Maciaszka i tej szczególnej grupy radnych, był złym szefem. Potem byli najlepsi z najlepszych. Każdy jeden coraz lepszy. Posypały się odprawy i płynność finansowa spółki. Dlaczego żaden, z tej szczególnej grupy radnych, nie powróci do źródeł problemu???
PiS · 16 Luty 2024
nie ma nic do tego . Obecny burmistrz naważył tego piwa z nieokrzesaną świtą , to niech teraz to piwo piją . Zajmie im to od 25 do 50 lat i trzeba życzyć im dużo zdrowia . Radni z kolei głosowali za dotacjami , bo to jest w porządku i przeciw kredytom oraz poręczeniom , ale zostali postawieni pod ścianą . Sprawa jest chyba jasna i po co jeszcze mieszać do tego PiS , który jest poza tym obłędem .
mieszkaniec 2 · 16 Luty 2024
52 000 000 zł tj. 52 miliony SZOK !!! a do tego jeszcze odsetki - szkoda że nie ma takiej informacji. Tak rządzić to ja też potrafię kredyt pogania kredyt !!!
Czytelnik · 15 Luty 2024
Czytelnicy zakopali ten komentarz
BIULETYNY · 16 Luty 2024
BIULETYNY TO MOŻNA CZYTAĆ , SZCZEGÓLNIE , KIEDY SIĘ W NIE WIERZY . BY ZROBIĆ TAKIE OSZCZĘDNOŚCI NA EMISJI CO2 , TO TRZEBA BYŁOBY WYŁĄCZYĆ CHYBA WSZYSTKIE KOTŁY WĘGLOWE . TAKICH KOTŁÓW SĄ CHYBA 4 SZTUKI . JEDEN ODWIERT MOŻE ZASTĄPIĆ 1-2 KOTŁÓW , WIĘC MOŻE KIEDYŚ TEJ EMISJI BĘDZIE MNIEJ I TYLE , ILE PRZEWIDZIANO W BIULETYNIE . W MIĘDZYCZASIE BIULETYN ZDĄŻY JEDNAK WYBLAKNĄĆ .
Adison · 15 Luty 2024
Czytelnicy zakopali ten komentarz
Do Adison · 16 Luty 2024
No i właśnie wyliczyłeś , że spółka utraciła płynność finansową i chyba otarła się o upadłość . Ta sytuacja może się powtórzyć za rok 2023. Utrata płynności to bardzo poważna sprawa . Ktoś do tego doprowadził . Pytanie - kto za to odpowiada ?
Adison · 16 Luty 2024
Nie tylko zysk końcoworoczny jest ważny. To nie jest tak, że spółka która wypracowała zysk 1 mln jest w stanie spłacić tylko ten jeden milion. Ważniejsze jest zachowanie płynności i przepływ gotówki a przychody ze sprzedaży wyniosły 18mln (dane dostępne w KRS). Odchodzi zakup węgla, surowców, uprawnień do emisji - to ogromne koszty (w 2022 koszty wytworzenia - 25 mln.) Innymi słowy - gdybym był inwestorem kupiłbym te spółkę nawet z długiem bo ma ogromny potencjał. A jeśli się mylę i wyniki w kolejnych latach dalej będą słabe to wina nie samego długu a bardzo słabego zarządzania.
Do Adison · 16 Luty 2024
Prosta kalkulacja . Jeżeli firma wypracuje 1 mln zysku rocznie , to spłata takiego kredytu może zająć 50 lat . Przy 2 mln zysku rocznie spłata zajmie 25 lat . Problem polega jednak na tym , że za rok 2022 strata wyniosła minus 6 mln zł . Za rok 2023 strata raczej na pewno się skumuluje do 12 mln zł in minus . Czy to jest teraz bardziej zrozumiałe ? To raczej chyba jednak jest jakiś problem w postaci 50 mln zł kredytu . Prezes ustąpi , ale kredyt trzeba będzie spłacić i to już raczej chyba nie ta władza , ani nie ten prezes będzie to spłacał , a mieszkańcy . Nieprawdaż ?
RADNI · 15 Luty 2024
ZA WCZASU POWINNI WYMÓC PODANIE PRZEZ OBECNEGO PREZESA GEOTERMII I PREZESÓW POZOSTAŁYCH SPÓŁEK MIEJSKICH - WYNIKÓW FINANSOWYCH , KTORE JAK WIDAĆ SĄ UKRYWANE I NIE LICZMY ZATEM NA ZYSKI . OBECNY PREZES KLUCZY I WYPISUJE TAKIE STWIERDZENIA , KTÓRE PRZECZĄ ZASADOM EKONOMII . MYLI PODSTAWOWE POJĘCIA EKONOMICZNE . CZY OBECNA WŁADZA NAPRAWDĘ UWAŻA MIESZKAŃCÓW ZA TROGLODYTÓW ?
Do bruh · 17 Luty 2024
Jak jesteś taki kumaty to wklej link i po temacie.
bruh · 17 Luty 2024
byczki sprawozdania finansowe są podane na innych serwisach internetowych wystarczy poszukać i nie szczuć ludzi :)
Do Czytelnik · 16 Luty 2024
Wystarczy poczytać wpisy poniżej na forum . Akurat ten aspekt jest ujęty, więc po co to powtarzać. Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem .
Czytelnik · 15 Luty 2024
@~RADNI Cytat:"MYLI PODSTAWOWE POJĘCIA EKONOMICZNE". Możesz rozszerzyć, jakie pojęcia myli???
LITOŚCI · 15 Luty 2024
Inwestycje to koszty , które uwzględnia się w postaci amortyzacji i rozlicza w czasie . Koszty bezpośrednio nie tworzą wartości dodanej , a dopiero różnica pomiędzy tymi kosztami i wartością sprzedaży . W takim przypadku ilość sprzedanej energii nie zwiększy się , ponieważ zastępujemy ciepło z kotła węglowego - ciepłem z odwiertu geotermalnego . Wartość dodana zatem się nie zwiększy i nie trzeba tego dodawać :) Bzdury Pan prezes wypisuje .
SERIO · 15 Luty 2024
Oj ! Oj ! Najlepszy prezes na świecie chyba nie do końca rozumie o czym napisał : ? Dodam na koniec odpowiedzi, że podstawowym założeniem realizowanych przez Spółkę inwestycji, modernizacji i remontów jest uzyskanie wartości dodanej, która ma się przekładać na stabilizację a w konsekwencji obniżkę kosztów dostarczanego ciepła.? TYMCZASEM :? Obliczanie wartości dodanej- Do takich kosztów mogą należeć na przykład koszty wytwarzania, takie jak energia, koszty pracy, koszty transportu oraz amortyzacja sprzętu. Wreszcie, wartość dodaną oblicza się poprzez odjęcie kosztów od wartości sprzedaży?
Ktoś · 15 Luty 2024
To jaka jest strata spółki za rok 2023 ?
Ja to ja · 15 Luty 2024
Kartonowe miasto z kartonowymi prezesami
Czytelnik · 15 Luty 2024
@~ Ja to ja. ....i najczęściej średnio rozgarniętymi komentatorami!
qwerty · 15 Luty 2024
Burmistrz na facebooku rozpisuje się w jakiej to złej kondycji finansowej jest kolski szpital a tu proszę, pod nosem ma w miejskiej spółce 52 mln pożyczek i kredytów, ciekawe czemu o tym nie napisze? Pytanie na ile są zadłużone pozostałe spółki miejskie?
Wodociągi · 15 Luty 2024
Tu może być ciekawie.
Nie wolno mówić głośno · 15 Luty 2024
Cicho sza, przed wyborami nie mówimy o takich rzeczach. Skupmy się na nic nie wartych obietnicach
To żart? · 15 Luty 2024
Wojna na Ukrainie ,pandemia a może opady deszczu zwiększyły koszty budowy. Tabelka z kredytami ale brak dat kiedy były zaciągane. To może być ciekawe.
Ktoś · 15 Luty 2024
A to PiS nie jest już jednak niczemu winien ? Czyli to jednak Chińczycy z pandemią i ten paskudny Putin tak narozrabiali , by namieszać w geotermii kolskiej . W takim razie do sądu z Chińczykami i Putinem . Geotermia Kolska na pewno ich zaskarży , bo straty trzeba będzie pokryć . Trzymam kciuki za tego prezesa .
Inne
Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole
8 godziny temu 846

Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole

Inne
Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym
9 godziny temu 1,086

Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim
10 godziny temu 8,498

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim

Miasto Koło
Odszedł od nas wieloletni Radny Rady Miejskiej - Andrzej Cesarz
12 godziny temu 6,852 8

Odszedł od nas wieloletni Radny Rady Miejskiej - Andrzej Cesarz

Gmina Kościelec
Zebranie Zarządu Gminnego ZOSP RP w Kościelcu
12 godziny temu 691

Zebranie Zarządu Gminnego ZOSP RP w Kościelcu

Gmina Babiak
Podcast: Podsumowanie kadencji Wójta Wojciecha Chojnowskiego
12 godziny temu 953 2

Podcast: Podsumowanie kadencji Wójta Wojciecha Chojnowskiego

R E K L A M A