W dniu wczorajszym tj. 9 maja w Kole ekipa Stowarzyszenia „Pomost” z Poznania rozpoczęła prace sondażowo – ekshumacyjne na grobie niemieckich żołnierzy z okresu zakończenia II Wojny Światowej znajdującym się na cmentarzu ewangelickim w Kole.
Zgodnie z niemieckimi dokumentami sprzed 66 lat w nieoznakowanym grobie ma znajdować się 36 nieznanych żołnierzy niemieckich, którzy zginęli podczas ofensywy wojsk radzieckich w styczniu 1945 r. Jak mówi prezes Stowarzyszenia ”Pomost” Tomasz Czabański poszukiwacze liczą na odnalezienie w grobie identyfikatorów żołnierzy tzw. nieśmiertelników, które pozwoliłyby na ustalenie tożsamości żołnierzy oraz formacji wojskowych, w których służyli.
Jak informują przedstawiciele stowarzyszenia w tym roku chcieliby jeszcze określić położenie dwóch kolejnych niemieckich mogił żołnierskich znajdujących się na kolskim cmentarzu wojennym oraz na terenie przy ul. Żeromskiego.
Czekam z niecierpliwością na kolejne info;) i mam nadzieję że portal nie odpuści tej sprawy.
pozdrawiam
~Piotr ·
10 Maj 2011
Dzisiaj natrafiliśmy na miejsce pochówku żołnierzy, wskazania pani Marianny Kozajdy i Romana Dynera okazały się celne. Prace ekshumacyjne rozpoczną się w dniach następnych.
Pod koniec kwietnia prowadziliśmy prace na terenie lasu w Przybyłowie. Odnaleziono 18 żołnierzy niemieckich i kobietę w zbiorowej mogile ze stycznia 1945r