(4)|
Czytano: 10,078 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
W sobotę 14 maja na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej gościła w Miejskim Domu Kultury w Kole, Pani Marta Szczesiak – Ślusarek Pracownik Referatu Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.
Prelegentka omówiła m.in. początki komunizmu w Polsce, który rozpoczął się w 1941 roku. „– Krajowa Rada Narodowa występowała wówczas w imieniu wszystkich Polaków – mówiła – nastąpiło „słowne” (bez protokołów) oddanie władze sąsiadom ze wschodu. Celem KRN było m.in. uregulowanie ziem zachodnich oraz wschodnich. Ale Wilna, Kijowa czy Lwowa nigdy nie odzyskaliśmy. Rosyjskie NKWD było uznawane za formalne władze polskiego narodu. Powstałe tajne Komórki Narodowe (podziemie) które wyznaczyły sobie za cel walkę z komunizmem, Żołnierze tajnych organizacji byli zwalczani poprzez skazywanie na karę śmierci lub długoletnie więzienie”.
Wspomniała o „16” zwabionej podstępnie do Moskwy która została „za zdradę Polski” skazana na wysokie wyroki. Wśród nich był też mieszkaniec z pobliskiego Chodowa w powiecie kolskim Stanisław Jasiukowicz, który żył w latach 18822 – 1946. Dostał on karę 5 lat więzienia. Mówiła też o prominentach naszego kraju takich jak m.in. Bierut, Minc, Starowicz i inni. Dużo uwagi poświeciła czasom powojennym jak propaganda rosyjska chciała z Polaków zrobić sympatyków komunizmu, o Milicji Obywatelskiej, Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej i o Urzędzie Bezpieczeństwa.
W przerwie wykładu były na ekranie pokazywane slajdy i fotografie z tamtych czasów. Na zakończenie spotkania Szef Klubu Gazety Polskiej w Kole Zdzisław Król wręczył pani Marcie bukiet kwiatów, która oznajmiła, że bardzo chętnie odwiedza Koło, ponieważ tutaj się urodziła. – Jeśli dostanę zaproszenie z chęcią przyjadę do Koła po raz drugi – powiedział na zakończenie.