(2)|
Czytano: 9,023 razy |
przeczytasz w ok. 4 min.
W doskonałych nastrojach, po zdobyciu nagrody za najlepszą szkolną stronę internetową w Polsce, grupa uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Kole udało się na 3 dniowy biwak rowerowy. 37 uczniów i 4 opiekunów na swoja bazę noclegową wybrało gospodarstwo agroturystyczne w Korzeczniku – Podlesiu.
Dzień pierwszy to dojazd do miejsca zakwaterowania, a 20 kilometrowy przejazd sam w sobie był ciekawą przygodą dla uczestników biwaku. Po ulokowaniu się w pokojach, popołudnie uczniowie spędzili na grach i zabawach, spacerze nad pobliskie jezioro i wędkowaniu, a tuż przed zachodem słońca odbyła się kolacja – grillowisko. Uczestnicy biwaku sami przygotowywali posiłki dla całej grupy, które spożywane były pod gołym niebem. Szefem biwakowej kuchni był nie kto inny jak sam dyrektor szkoły – Lech Brzeziński. Przy okazji – serdeczne podziękowania dla pani Ewy Makowskiej, za pyszne kiełbaski i kaszankę.
Drugi dzień biwaku to intensywne zwiedzanie malowniczej okolicy Brdowa. Pierwszy przystanek – lekcja historii i dawnej sztuki wojennej w terenie. Pod pomnikiem Powstańców Styczniowych uczestnicy biwaku wysłuchali fascynującej opowieści o polskich bohaterach walczących w bitwie pod Brdowem. O historii tego miejsca opowiadał szkolny psycholog, a jednocześnie pasjonat historii, Jarosław Gałązka.
Następnie uczniowie szkoły udali się do Brdowa. Dziś wieś, a niegdyś królewskie miasto Brdów to miejsce, z którym związane jest wiele historycznych postaci, legend i wydarzeń. To właśnie z Brdowa i okolic pochodzi rodzina wielkiego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. Tu urodził się dziadek pianisty, a w pobliskiej miejscowości Gaj rodziła się jego matka – Justyna Krzyżanowska. Uczestnicy biwaku odwiedzili pamiątkowe miejsca związane z tymi postaciami. Ważnym miejscem na mapie Brdowa jest tutejsza nekropolia – miejsce pochówku bohaterów powstania styczniowego.
W Brdowie wakacje spędzała najsłynniejsza gwiazda Hollywood z czasów kina niemego – Pola Negri. Uczestnicy biwaku odwiedzili ten dom i wystawę związaną z przedwojenną gwiazdą filmu.
Kolejny punkt programu to kościół i klasztor Paulinów, wraz z obrazem Matki Boskiej Zwycięskiej, przed którym – jak mówi legenda – modlił się król Polski Władysław Jagiełło przed bitwą pod Grunwaldem. Dodatkową atrakcją była możliwość wejścia na wieżę kościoła, z której rozciągał się przepiękny widok na okoliczne pola, lasy i jeziora. Po zwiedzaniu Brdowa czas na krótki odpoczynek i na pizzę, by już po chwili ruszyć dalej w drogę i odwiedzić …polskie piramidy. Tak właśnie nazywane są pradawne, bo liczące 5 tysięcy lat grobowce z okresu neolitu, których pozostałości znajdują się w miejscowości Gaj. Po okrążeniu jeziora Długiego, wokół którego prowadziła malownicza, kręta droga, pełni wrażeń uczniowie i opiekunowie dotarli do miejsca zakwaterowania, gdzie jeszcze przed kolacją miała miejsce kolejna atrakcja – pokaz jeździectwa i dawnej broni, a dla chętnych jazda konna.
Dzień trzeci – i ostatni to wizyta w nadleśnictwie Bugaj i kolejna wyjątkowa lekcja – tym razem przyrody. Spacerując ścieżka dydaktyczną, leśniczy, pan Stanisław Nitecki, w ciekawy sposób zapoznał uczestników biwaku z zasadami funkcjonowania szkółek leśnych, opowiedział o prawidłach i zasadach, jakimi rządzi się las. Przypomniał, by szanować leśną faunę i florę, gdyż jest naszym wspólnym dobrem. Wiodąca przez las ścieżka zaprowadziła młodzież do izby przyrodniczo – leśnej, gdzie ta niezwykła lekcja przyrody się zakończyła.
Po nauce czas na posiłek; tym razem były kiełbaski pieczone nad ogniskiem i …powrót do domu. Pełni pozytywnych wrażeń i emocji uczestnicy biwaku obiecali sobie, że w przyszłym roku znów wybiorą się na kilkudniowy biwak rowerowy.
Organizatorami biwaku i opiekunami byli: Lech Brzeziński, Elżbieta Majewska, Marek Burdziński, Jarosław Gałązka i Michał Perzyński. Podczas przejazdu nad bezpieczeństwem uczniów czuwali również panowie Andrzej Cesarz i Roman Dul. Osobne słowa podziękowania organizatorzy biwaku składają na pani Ewie Makowskiej za darmowe i bardzo smaczne wyroby mięsne oraz panom Jarosławowi Misiakowi i Sebastianowi Kalinowskiemu za przewóz ekwipunku biwakowego.
MC
Źródło: Gimnazjum nr 3 w Kole
SPROSTOWANIE
Oczywiście Pola Negri nie urodziła się w Brdowie tylko w Lipnie. W Brdowie spędzała natomiast wakacje.
Ponadto informujemy, że portal e-kolo.pl nie jest autorem powyższego tekstu.
i jeszcze jedno sprostowanie otóż Pola Negri nie urodziła się w Brdowie jak opowiadania głoszą to matka jej się urodziła a Pola Negri przyjeżdżała na wakacje
~zyx ·
01 Czerwiec 2011
Istnieje Nadleśnictwo Koło w Gaju-w Bugaju jest leśnictwo czyli organ podległy w/w. I z tego co wiem,to Justyna Krzyżanowska (matka Chopina) urodziła się w Długim-jest tam nawet pamiątkowy głaz-a nie w Gaju!