R E K L A M A
Bezchmurnie 9.4

Wielki Czwartek 2025: Równanie do Mszy Wieczerzy Pańskiej

Autor: Redakcja e-kolo 17 Kwiecień 2025 przeczytasz w ok. 4 min.
Wielki Czwartek 2025: Równanie do Mszy Wieczerzy Pańskiej
© Pixabay
(0) | Czytano:
1,626 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

W czwartek 17 kwietnia 2025 roku katolicy na całym świecie obchodzą Wielki Czwartek, który rozpoczyna najważniejszy okres w roku liturgicznym - Triduum Paschalne. To dzień głęboko zakorzeniony w historii chrześcijaństwa, upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,626 razy
Udostępnij

Początek Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego, które obejmuje Wielki Piątek, Wielką Sobotę i kończy się w Niedzielę Zmartwychwstania. Choć liturgicznie ten czas należy jeszcze do Wielkiego Postu, wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej otwiera już nowy etap – celebrację Misterium Paschalnego.

To dzień szczególny dla katolików – nie tylko ze względu na znaczenie historyczne, ale także duchowe. Uroczystości tego dnia skupiają się na wydarzeniach z Wieczernika, gdzie według Ewangelii Jezus Chrystus spożył ostatnią wieczerzę ze swoimi uczniami.

R E K L A M A

Upamiętnienie Ostatniej Wieczerzy

W centrum liturgii Wielkiego Czwartku znajduje się pamiątka Ostatniej Wieczerzy – wydarzenia, które według Nowego Testamentu miało miejsce tuż przed pojmaniem Jezusa. To właśnie podczas tego wieczornego posiłku Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii, mówiąc do swoich uczniów: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje”, oraz „Bierzcie i pijcie, to jest Krew moja”.

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w wielu parafiach odbywa się także symboliczny obrzęd obmycia nóg dwunastu wybranym osobom – zazwyczaj mężczyznom – co przypomina gest pokory i służby, jaki wykonał Jezus wobec swoich apostołów.

Ustanowienie sakramentu kapłaństwa

Oprócz ustanowienia Eucharystii, Wielki Czwartek to również dzień, w którym Kościół katolicki wspomina ustanowienie sakramentu kapłaństwa. Jezus polecił swoim uczniom: „To czyńcie na moją pamiątkę” – słowa te są interpretowane jako wezwanie do kontynuowania sprawowania Eucharystii i duszpasterskiej misji.

W godzinach porannych, w katedrach diecezjalnych, sprawowana jest specjalna Msza Krzyżma, podczas której biskupi święcą oleje używane przez cały rok do udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych i święceń. Kapłani odnawiają wówczas swoje przyrzeczenia kapłańskie, co podkreśla jedność duchowieństwa z biskupem i z całym Kościołem.

Zamilknięcie dzwonów i cisza

Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu”, który wyjątkowo rozbrzmiewa tego dnia z towarzyszeniem dzwonów i organów, następuje liturgiczne „zamilknięcie” – aż do Wigilii Paschalnej w sobotnią noc dzwony milkną, a instrumenty nie są używane. To znak żałoby i skupienia na męce Chrystusa.

Na zakończenie liturgii Wielkiego Czwartku przenosi się Najświętszy Sakrament do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, zwanej dawniej „ciemnicą”. Wierni mogą trwać na modlitwie, towarzysząc Jezusowi w duchowym czuwaniu przed wydarzeniami Wielkiego Piątku.

Historia obchodów

Tradycja celebrowania Wielkiego Czwartku sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Już w IV wieku pielgrzymi odwiedzający Jerozolimę brali udział w specjalnych nabożeństwach upamiętniających wydarzenia z Wieczernika. Z czasem liturgia tego dnia przyjęła bardziej sformalizowaną formę, obejmującą zarówno wspomnienie Eucharystii, jak i gesty symbolizujące służbę i pokorę.

W średniowieczu rozwinęła się również praktyka obmywania nóg ubogim i rozdawania jałmużny, co podkreślało społeczny wymiar posługi chrześcijańskiej. Niektóre z tych zwyczajów przetrwały do dziś w różnych formach, zwłaszcza w zakonach i diecezjach.

Wielki Czwartek dziś

Współczesne obchody Wielkiego Czwartku zachowują głębokie znaczenie duchowe i liturgiczne. Dla wielu wiernych to okazja do głębszego przeżycia tajemnicy Eucharystii, odnowienia relacji z Bogiem i refleksji nad rolą służby w życiu chrześcijanina.

W 2025 roku Wielki Czwartek przypada na 17 kwietnia. W kościołach katolickich w całej Polsce i na świecie zostaną odprawione uroczyste liturgie, które rozpoczną najważniejsze dni w kalendarzu liturgicznym. To czas ciszy, skupienia i modlitwy, prowadzący wiernych do najważniejszego święta – Zmartwychwstania Pańskiego.

Znaczenie dla współczesnych katolików

Wielki Czwartek, mimo swojego zakorzenienia w historii, pozostaje aktualny także dziś. W świecie pełnym pośpiechu i niepokoju przypomina o wartościach takich jak wspólnota, służba drugiemu człowiekowi oraz duchowa głębia płynąca z Eucharystii.

To także dzień szczególnej wdzięczności wobec kapłanów, którzy każdego dnia sprawują sakramenty i prowadzą wiernych w ich duchowym życiu. W wielu parafiach składane są im życzenia, organizowane są czuwania i modlitwy w ich intencji.

Oceń artykuł

100%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 1
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
Stan sanitarny miasta Koła w 2024 roku. Co wykazał raport Sanepidu?
1 minutę temu 164

Stan sanitarny miasta Koła w 2024 roku. Co wykazał raport Sanepidu?

Miasto Koło
WF nigdy już nie będzie taki sam! Nowe zasady zaskoczą uczniów i rodziców
1 minutę temu 98

WF nigdy już nie będzie taki sam! Nowe zasady zaskoczą uczniów i rodziców

Szkoły i Przedszkola
Uczniowie LO Koło odwiedzili Nadleśnictwo w Turku
6 godziny temu 692

Uczniowie LO Koło odwiedzili Nadleśnictwo w Turku

Inne
Komendant pogratulował uczniom klas o profilu policyjnym ZS RCKU w Kościelcu
8 godziny temu 1,195

Komendant pogratulował uczniom klas o profilu policyjnym ZS RCKU w Kościelcu

Przetargi i ogłoszenia
Kościelec - II  Gminny Konkurs Logopedyczny Dobrów 2025
11 godziny temu 589

Kościelec - II Gminny Konkurs Logopedyczny Dobrów 2025

Powiat Kolski
Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Chodowie
14 godziny temu 607

Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Chodowie