W 2025 roku na znaczeniu zyskuje efektywne zarządzanie kosztami kadrowymi - a jedną z najważniejszych składowych już teraz staje się obliczanie wynagrodzeń pracowników z uwzględnieniem różnicy między stawkami brutto i netto. Zrozumienie mechanizmu wyliczania płac pozwala nie tylko na optymalizację budżetu, ale też ułatwia transparentną komunikację z zespołem.
W kontekście płac używane są dwa kluczowe pojęcia – wynagrodzenie brutto i netto. Brutto to kwota „na papierze”, czyli przed odliczeniem składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. To właśnie tę wartość wpisuje się do umowy o pracę. Z kolei netto określa sumę, jaką pracownik otrzyma przelewem na konto.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 września 2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 roku minimalne wynagrodzenie brutto ustalono na poziomie 4 666 złotych miesięcznie, co daje około 3 510,92 zł na rękę. Na podstawie obowiązujących przepisów w przypadku umów cywilnoprawnych stawka godzinowa nie może być niższa niż 30,50 zł brutto.
Warto pamiętać, że z perspektywy pracodawcy całkowity koszt zatrudnienia pracownika jest wyższy, niż wynosi wynagrodzenie brutto. Obejmuje bowiem obowiązkowe składki ZUS, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W przypadku płacy minimalnej w 2025 r. łączny koszt pracodawcy przekracza 5 tysięcy złotych miesięcznie!
Aby obliczyć wynagrodzenie netto z kwoty brutto, musisz wykonać następujące kroki:
Brzmi skomplikowanie? Pamiętaj, że na stronie Firmove.pl znajdziesz sporo użytecznych narzędzi, dzięki którym uda Ci się znacznie przyspieszyć cały proces. Są to między innymi netto-brutto kalkulator i tzw. kalkulator wynagrodzeń B2B,
Na portalu możesz też sprawdzić m.in. informacje na temat aktualnych stawek pierwszego i drugiego progu podatkowego oraz obowiązujące stawki ryczałtu 2025 rok. Dzięki temu szybko obliczysz kluczowe dla Twojego biznesu koszty, a w konsekwencji łatwiej zapanujesz nad wydatkami.
Rok 2025 przynosi szereg zmian, które mają bezpośredni wpływ na politykę płacową w firmach. Pracodawcy zostali zobowiązani do podawania widełek wynagrodzeń w ogłoszeniach rekrutacyjnych, co wynika z nowelizacji Kodeksu pracy wdrażającej dyrektywę UE 2023/970 w sprawie równości wynagrodzeń.
Dodatkowo, na mocy nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy, 24 grudnia (Wigilia) staje się dniem wolnym od pracy, co zmienia wymiar czasu pracy w ujęciu rocznym.
Warto również śledzić zapowiadane na 2026 rok zmiany, w tym obowiązkowe dwukrotne podnoszenie pensji minimalnej w ciągu roku, co wynika z planowanej implementacji unijnej dyrektywy 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych.
Dla właścicieli MŚP i mikroprzedsiębiorstw oznacza to konieczność bieżącego monitorowania zmian legislacyjnych oraz jeszcze większej elastyczności w planowaniu budżetu płacowego. Pamiętaj, że świadome zarządzanie wynagrodzeniami, bazujące na precyzyjnych, rzetelnych kalkulacjach, to fundament utrzymywania konkurencyjności na rynku pracy oraz budowania zaufania w zespole i rozwijania firmy!
Artykuł sponsorowany