Słonecznie 29.5

Święto Pszczelarzy w Licheniu

Autor: Redakcja e-kolo.pl 21 Lipiec 2025 przeczytasz w ok. 2 min.
Święto Pszczelarzy w Licheniu
© Sanktuarium Licheń
(0) | Czytano:
310 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Regionalny Dzień Pszczelarza to coroczne wydarzenie, które przyciąga pasjonatów pszczelarstwa z całego kraju. W tym roku, w trzecią niedzielę lipca, sanktuarium w Licheniu stało się miejscem spotkania dla miłośników pszczół. Uroczystość miała na celu nie tylko celebrowanie tradycji pszczelarskiej, ale również refleksję nad rolą pszczół w ekosystemie i odpowiedzialności ludzi za otaczające ich środowisko.

R E K L A M A
0
Czytano:
310 razy
Udostępnij

Początek uroczystości

Uroczystości rozpoczęły się z samego rana, kiedy to w wewnętrznym parkingu przy licheńskiej bazylice wystawiono różnorodny sprzęt pszczelarski. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z doświadczonymi pszczelarzami oraz zakupić miody, świece woskowe i inne naturalne produkty pszczelego pochodzenia. Tego dnia Licheń stał się swoistym centrum pszczelarstwa, przyciągającym nie tylko lokalnych mieszkańców, ale i gości z różnych rejonów Polski.

R E K L A M A

Uroczysty korowód

Tuż po godzinie 11:00 zapoczątkowano formowanie uroczystego korowodu. Na jego czele niesiono pszczeli rój, zamknięty w przezroczystej skrzyni, który symbolizował ciężką pracę i harmonię panującą w pszczelej społeczności. W barwnym pochodzie brało udział 22 poczty sztandarowe. W momencie przybycia do świątyni, korowód został powitany i pobłogosławiony przez kustosza sanktuarium, ks. Sławomira Homoncika MIC.

Centralny punkt Dnia Pszczelarza

Centralnym punktem wydarzenia była uroczysta Msza święta w licheńskiej bazylice, sprawowana w intencji pszczelarzy i ich rodzin. W homilii ks. Sławomir Homoncik MIC zwrócił uwagę na to, jak ludzkie życie, podobnie jak miód, może mieć słodki smak, pod warunkiem współpracy z wolą Boga. Podkreślał znaczenie pasji oraz produktywności w życiu, zadając uczestnikom pytania o ich zaangażowanie w powierzone zadania. Kapłan wskazał również na rolę Maryi jako nauczycielki życia w zgodzie z powołaniem.

Refleksja nad odpowiedzialnością za środowisko

Organizatorem pielgrzymki był Roman Kowalak, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy z siedzibą w Koninie. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak istotna jest odpowiedzialność ludzi za naturalne otoczenie. Wskazał, że zadaniem pszczół jest służba ludziom poprzez dostarczanie produktów, jednak tylko wtedy, gdy ludzie zadbają o czystość środowiska. Zaznaczył, że przybycie do Lichenia ma nie tylko charakter praktyczny, ale i duchowy, dając możliwość przedstawienia Stwórcy swoich trosk oraz radości związanych z pracą w pasiekach.

Spotkanie w Sali Całunu Turyńskiego

Po zakończeniu Mszy świętej, uczestnicy pielgrzymki zostali zaproszeni do Sali Całunu Turyńskiego, gdzie miała miejsce akademia z częścią artystyczną. Ten czas nie tylko służył świętowaniu, ale również integrowaniu środowiska pszczelarskiego. Była to okazja do zastanowienia się nad znaczeniem pszczół w stworzeniu i odpowiedzialności, jaka spoczywa na ludziach za dbałość o otaczający świat.

Oceń artykuł

50%
0%
0%
0%
0%
50%
Oddanych głosów: 2
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
>