Częściowe zachmurzenie 16.7
REKLAMA

Kim jest i czym zajmuje się doradca restrukturyzacyjny?

Autor: Partner 23 Lipiec 2025 przeczytasz w ok. 3 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Kim jest i czym zajmuje się doradca restrukturyzacyjny?
© Freepik
(0) | Czytano:
174 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Pogarszająca się z miesiąca na miesiąc sytuacja finansowa firmy czy nadmierne zadłużenie, którego konsument nie jest w stanie spłacić - to okoliczności motywujące do poszukiwania profesjonalnej pomocy. Może ją zapewnić doradca restrukturyzacyjny. Dowiedz się, na czym polega praca doradcy restrukturyzacyjnego, kiedy skorzystać z jego wsparcia i czym kierować się przy wyborze kancelarii restrukturyzacyjnej.

R E K L A M A
0
Czytano:
174 razy
Udostępnij

Kim jest doradca restrukturyzacyjny?

Doradca restrukturyzacyjny to specjalista, który ma wiedzę z zakresu restrukturyzacji i upadłości. Aby zostać doradcą restrukturyzacyjnym, nie wystarczy wykształcenie wyższe – trzeba jeszcze zdać egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Przystąpić do niego mogą wyłącznie osoby spełniające liczne wymogi – jednym z nich jest posiadanie doświadczenia w zarządzaniu majątkiem upadłego przedsiębiorstwa.

Osoby wykonujące zawód doradcy restrukturyzacyjnego mogą:

  • pełnić funkcję syndyka w postępowaniu upadłościowym,
  • występować jako nadzorca i zarządca w postępowaniu restrukturyzacyjnym,
  • odgrywać rolę zarządcy w egzekucji,
  • prowadzić doradztwo restrukturyzacyjne, a zatem udzielać porad dotyczących restrukturyzacji i upadłości.

Aby sprawdzić, czy osoba podająca się za doradcę restrukturyzacyjnego rzeczywiście nim jest, wystarczy odnaleźć jej nazwisko na liście osób posiadających licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Taka lista jest prowadzona przez Ministra Sprawiedliwości – można ją znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Kto i kiedy korzysta z pomocy doradcy restrukturyzacyjnego?

Z doradztwa zapewnianego przez doradcę restrukturyzacyjnego korzystają przede wszystkim podmioty gospodarcze, które mają problemy z wypłacalnością z uwagi na zadłużenie. Z perspektywy tych firm profesjonalne wsparcie to sposób, aby uniknąć ogłoszenia upadłości. Dzięki swojej wiedzy doradca restrukturyzacyjny może pomóc kompleksowo – choćby poprzez:

  • ustalenie powodów niewypłacalności,
  • wskazanie, które z dostępnych postępowań restrukturyzacyjnych będzie dla przedsiębiorstwa odpowiednie,
  • przygotowanie wszelkich niezbędnych dokumentów związanych z otwarciem postępowania,
  • przygotowanie analizy finansowej,
  • doradztwo biznesowe,
  • prowadzenie negocjacji z wierzycielami.

Chociaż doradcy restrukturyzacyjni współpracują głównie z firmami, to ich oferta jest skierowana również do konsumentów zainteresowanych instytucją upadłości konsumenckiej. Po zmianach w prawie, które miały miejsce kilka lat temu, upadłość konsumencka wiąże się z niewielkimi kosztami, jest też dużo łatwiejsza niż kiedyś. Doradca restrukturyzacyjny to specjalista, od którego można się choćby dowiedzieć, z czym wiąże się upadłość konsumencka i kiedy możliwe jest umorzenie zobowiązań.

Jak wybrać doradcę restrukturyzacyjnego?

Zwłaszcza w dużych miastach działa sporo kancelarii restrukturyzacyjnych. To z kolei sprawia, że pojawia się naturalne pytanie – jak wybrać doradcę restrukturyzacyjnego?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wybrany doradca ma licencję, a w drugiej zwrócić uwagę na jego doświadczenie. Informacje o doświadczeniu wybranego doradcy restrukturyzacyjnego można znaleźć na jego firmowej stronie internetowej. Wielu doradców zamieszcza tam case studies (studium przypadku) – opisują one przebieg restrukturyzacji, które toczyły się z ich udziałem. Mniej istotna jest lokalizacja kancelarii restrukturyzacyjnej – z doradcą można kontaktować się na odległość.

W kwestii tego, jak będzie układać się potencjalna współpraca z wybranym doradcą restrukturyzacyjnym, wiele wywnioskować można z wrażeń po pierwszej konsultacji – wystarczy zwrócić uwagę, czy doradca jest komunikatywny i kto wchodzi w skład zespołu (często poza doradcą są to prawnicy oraz doradcy podatkowi). Do takiego spotkania należy się jednak odpowiednio przygotować – odpowiednio wcześniej zebrać dokumenty wskazane przez doradcę restrukturyzacyjnego.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
>