Czerwcowe zestawienie najchętniej wypożyczanych książek w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kole potwierdza, że lokalni czytelnicy lubią różnorodność. Wśród dorosłych dominowała literatura obyczajowa z wątkami romantycznymi i psychologicznymi, natomiast dzieci i młodzież chętnie sięgały po popularne serie oraz nowoczesne komiksy graficzne. Po raz pierwszy w tegorocznym rankingu pojawiła się książka Krzysztofa Kalinowskiego - znana miłośnikom polskiego komiksu.
Natalia Sońska – Włoskie love story
Natalia Sońska znana jest z lekkich, ciepłych powieści obyczajowych, osadzonych często w malowniczych miejscach. „Włoskie love story” to historia młodej kobiety, która wyjeżdża do Włoch, by odpocząć i na nowo odnaleźć sens życia. Wśród zapachu cytrynowych gajów i dźwięków włoskiej ulicy rodzi się nowa miłość, ale też zmiany wewnętrzne. Powieść zachwyca atmosferą południa Europy i wciąga czytelnika w emocjonalną opowieść o drugiej szansie. Idealna lektura na lato – nic dziwnego, że czytelniczki z Koła sięgały po nią tak chętnie.
Magdalena Oleksa – Ciemna strona miłości
„Ciemna strona miłości” to powieść obyczajowa o głębszym, psychologicznym wymiarze. Magdalena Oleksa ukazuje, jak trudne doświadczenia z przeszłości wpływają na relacje międzyludzkie i zdolność do kochania. Główna bohaterka, próbując poradzić sobie z osobistą traumą, powoli odkrywa, że miłość może być nie tylko piękna, ale i bolesna. Książka porusza temat przemocy psychicznej i toksycznych relacji, co sprawia, że jest ważnym głosem we współczesnej literaturze kobiecej.
Joanna Kruszewska – Awaria uczuć
Joanna Kruszewska po raz kolejny udowadnia, że potrafi opowiadać o codziennych problemach z humorem i dystansem. „Awaria uczuć” to lekka powieść o miłosnych nieporozumieniach, trudnych wyborach i niespodziewanych zwrotach akcji. Bohaterowie książki, choć po przejściach, starają się na nowo poukładać swoje życie uczuciowe. Autorka, znana z barwnych postaci i życiowych dialogów, trafiła w gust czytelników szukających lekkiej, ale niebanalnej literatury.
Krzysztof Kalinowski – Kościsko
„Kościsko” to graficzna opowieść stworzona przez Krzysztofa „KaeReLa” Kalinowskiego — polskiego autora komiksów. Książka, skierowana głównie do starszych dzieci i młodzieży, to nietypowa historia fantasy z elementami grozy i humoru. Opowiada o ojcu i synu, którzy trafiają do tajemniczego miasteczka Kościsko, pełnego dziwnych postaci i nadprzyrodzonych zjawisk. Komiks wyróżnia się nie tylko nastrojową kreską i klimatycznymi ilustracjami, ale też porusza ważne tematy: akceptacji, relacji rodzinnych i radzenia sobie z emocjami. „Kościsko” zyskało popularność również dzięki swojej estetyce i dojrzałemu podejściu do trudnych tematów.
Anita Głowińska – Kicia Kocia jest chora
Kicia Kocia, stworzona przez Anitę Głowińską, to bohaterka jednej z najpopularniejszych serii książek dla najmłodszych dzieci w Polsce. W książeczce „Kicia Kocia jest chora” autorka podejmuje temat przeziębienia i wizyty u lekarza w sposób przystępny i bezstraszny dla maluchów. Krótkie, proste zdania, sympatyczna bohaterka i kolorowe ilustracje sprawiają, że dzieci uczą się, czym jest choroba i jak sobie z nią radzić. To książka, która pomaga w oswajaniu lęków związanych ze zdrowiem.
Marta Maj – Precel idzie na spacer
„Precel idzie na spacer” to pełna uroku opowieść autorstwa Marty Maj o psie imieniem Precel, który wyrusza na swoją codzienną wyprawę. Książeczka, skierowana do przedszkolaków, łączy prosty język z przyjemnymi ilustracjami. Dzięki krótkiej formie i sympatycznemu bohaterowi książka zachęca najmłodszych do samodzielnego czytania oraz pokazuje, że nawet zwykły spacer może stać się wielką przygodą. „Precel” zdobył uznanie wśród rodziców szukających wartościowych, a zarazem lekkich lektur dla swoich dzieci.
W porównaniu z poprzednimi miesiącami, czerwiec przyniósł więcej książek z wyraźnym ładunkiem emocjonalnym — zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. W maju dominował m.in. Jakub Małecki z powieścią „Korowód” i Natalia Sońska ponownie trafiła w potrzeby czytelniczek poszukujących lekkiej, letniej literatury. Dla dzieci czerwiec był miesiącem poznawania emocji, odkrywania nieznanego świata (jak w „Kościsku”) oraz uczenia się, jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.
Z niecierpliwością czekamy na dane za lipiec, które już w sierpniu pokażą kolejne preferencje literackie mieszkańców Koła.