6 sierpnia 2025 roku zakończyła się druga kadencja Andrzeja Dudy na stanowisku Prezydenta RP. W ciągu dziesięciu lat pełnienia urzędu kilkukrotnie odwiedzał powiat kolski. Poniżej przypominamy najważniejsze momenty tych wizyt. Redakcja zachęca czytelników do udziału w ankiecie, w której można ocenić jego prezydenturę.
Jedna z ostatnich wizyt Andrzeja Dudy w powiecie kolskim miała miejsce 27 maja 2024 roku. Prezydent odwiedził Przedecz, gdzie w sali sportowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Umińskiego spotkał się z mieszkańcami, samorządowcami i lokalnymi liderami.
Prezydenta przywitały dzieci oraz burmistrz Przedcza Jarosław Sobański, który podczas przemówienia podkreślił znaczenie tej wizyty dla lokalnej społeczności. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, parlamentarzyści, radni, przedstawiciele władz powiatu, sołtysi oraz mieszkańcy gminy.
Wizyta zbiegła się z obchodzonym w całym kraju Dniem Samorządu Terytorialnego. Prezydent w swoim wystąpieniu skupił się na roli samorządów i współpracy między różnymi szczeblami administracji. Zwrócił uwagę na znaczenie działań lokalnych władz i ich wpływu na codzienne życie obywateli.
Podczas uroczystości Andrzej Duda wręczył odznaczenia samorządowcom, w tym burmistrzowi Przedcza. Wcześniej złożono kwiaty pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Prezydent RP Andrzej Duda z samorządowcami Powiatu Kolskiego
foto: Redakcja e-kolo.pl
26 czerwca 2020 roku, na zakończenie kampanii prezydenckiej przed wyborami, Andrzej Duda odwiedził Koło. Po nocy spędzonej w lokalnym hotelu rozpoczął dzień od wizyty w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, gdzie zapoznał się z działalnością zakładu i zjadł śniadanie w stołówce zakładowej.
Prezydentowi towarzyszyli m.in. prezes spółdzielni Czesław Cieślak, posłowie Leszek Galemba i Ryszard Bartosik oraz starosta kolski Robert Kropidłowski. Przed zakładem czekała na niego liczna grupa mieszkańców, druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.
Wizyta miała charakter kampanijny, a Koło było jednym z kilku miast wybranych przez sztab Andrzeja Dudy jako miejsca końcowych spotkań z wyborcami.
16 kwietnia 2019 roku Andrzej Duda odwiedził Koło, gdzie spędził kilka godzin. W pierwszej kolejności uczestniczył w zamkniętym spotkaniu z lokalnymi samorządowcami i parlamentarzystami. Następnie udzielił wywiadu naszemu portalowi, a później spotkał się z mieszkańcami przed budynkiem Starostwa Powiatowego.
Wizyta miała miejsce w czasie ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Prezydent w swoim przemówieniu odniósł się do sytuacji w oświacie, podkreślając potrzebę dialogu. Niespodziewanie zaproponował nauczycielom obecnym na placu wyłonienie delegacji, z którą spotkał się bezpośrednio w starostwie.
Po rozmowie z nauczycielami rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przekazał dziennikarzom informacje o przebiegu spotkania. W przemówieniu wygłoszonym przed mieszkańcami, Andrzej Duda nawiązał do historii Koła i roli lokalnych społeczności w kształtowaniu życia publicznego.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. starosta kolski Robert Kropidłowski i wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.