sim
materace
Wiadomości Miasto Koło 222 rocznica Konstytucji

222 rocznica Konstytucji

04-05-2013 09:57 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 4,158 | Komentarzy: 3
Jubiler Euro Koło
222 rocznica Konstytucji
Foto:
Mimo zimna i deszczu na uroczystość przybyło wielu kolan. Jak co roku, o tej porze mieszkańcy Koła uczestniczyli w intencji święta Matki Bożej, obchodach kolejnej 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 9.00 złożono kwiaty pod tablicą pamięci narodowej, znajdującej się na budynku starostwa, następnie w pochodzie przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej OSP, pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego, przemaszerowano do kościoła farnego, w którym o godz. 10.30 została odprawiona Msza Święta.
W świątyni, z wszelkimi należnymi honorami, ks. proboszcz parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego Józef Wronkiewicz powitał m.in. poczty sztandarowe, kombatantów II wojny światowej, przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji Powiatowej, duchowieństwo, Sybiraków, władze powiatowe na czele ze starostą Wieńczysławem Oblizajkiem i jego zastępcą Markiem Banaszewskim, władze miejskie z burmistrzem Mieczysławem Drożdżewskim i przewodniczącym Rady Miasta Urszulą Pękacz oraz wszystkich przybyłych do kościoła na tę uroczystość. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Józef Wronkiewicz, a celebrantami byli: ks. prałat Janusz Ogrodowczyk z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i ojciec Krystian z klasztoru Ojców Bernardynów.

– Dzisiejszy dzień to święto patriotyczno – religijne powiedział ks. proboszcz kolskiej fary kanonik Józef Wronkiewicz – Uczcijmy je powierzając nasz naród i naszą Ojczyznę Matce Bożej.

Ojciec Krystian w kazaniu podkreślił rolę Matki Bożej jako matczyne serce do Jezusa Chrystusa, który umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. – Maryja i Krzyż są bardzo bliskie społeczności polskiej – mówił kaznodzieja. W homilii nawiązał do dwóch kolskich kościołów fary i klasztoru, które przez wiele lat służyły i służą naszemu narodowi. W zakończeniu Ojciec Krystian nawiązał do Jana Pawła II mówiąc m. in.: – Ojciec Święty umierając w ostatnim dniu podpisał bardzo krótki list drżącą ręką który był skierowany do Ojców Paulinów na Jasnej Górze. W liście podziękował zakonnikom za wierność temu świętemu miejscu jaką jest Jasna Góra. Do Polaków powiedział, żebyście dzieje mojej Ojczyzny rozwiązywali przez dziedzictwo kultu Matki Boskiej Królowej Polski.

Oprawę muzyczną przygotował chór kolskiej fary „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.

Po zakończonej Liturgii, zebrani wyszli na zewnętrz, pod północną ścianę kościoła gdzie wmurowana jest tablica związana z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Przed tablicą wartę honorową pełnili policjanci. Dyrektor Muzeum dr Krzysztof Witkowski przedstawił rys historyczny uchwalonej Konstytucji. Mówił, że może nie wszyscy o tym wiedzą, że Franciszek Ksawery Dmochowski był jednym z twórców Konstytucji i proboszczem kolskiej Fary. Potem delegacje poszczególnych organizacji i instytucji złożyły wiązanki kwiatów. Po odegraniu Hymnu Narodowego zebrani rozeszli się do domów.mc
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (3)
~ala 06-05-2013 13:10
Bardzo ładnie uczczono pamięć o rocznicy, dużo delegacji.Brawo Solodarna Polska i Klub Gazety Polskiej
| Zgłoś do usunięcia
~mc 05-05-2013 10:42
Ma Pan rację Panie Marcinie. Kołłątaj nie był nigdy proboszczem kolskiej Fary. Proboszczem na tomiast był Franciszek Ksawery Dmochowski. Pomyłka nastapiła z mojej winy, za którą bardzo przeprazam i proszę o wybaczeni.FK Dmochowski był współpracownikiem H. Kołłątaja. Michał Chojnacki.
| Zgłoś do usunięcia
~Marcin 05-05-2013 00:45
ale bzdury piszecie, Wy jak i konkurencyjny portal. Hugo Kołłątaj nigdy nie był proboszczem kolskiej Fary!
| Zgłoś do usunięcia