sim
kol-net
Wiadomości Powiat Kolski Spotkali się z Prezydentem RP

Spotkali się z Prezydentem RP

03-06-2013 10:08 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 5,800 | Komentarzy: 2
Jubiler Euro Koło
Spotkali się z Prezydentem RP
Foto:
Jest bezpośredni związek między odzyskaną i mądrze zagospodarowaną wolnością, a samorządnością - mówił prezydent podczas spotkania z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Wskazywał, że cały czas aktualnym zadaniem jest kształtowanie postaw obywatelskich. W spotkaniu, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie uczestniczyli również samorządowcy z powiatu kolskiego – Bożena Dominiak, wójt gminy Grzegorzew, Mieczysław Drożdżewski, burmistrz miasta Koła i Włodzimierz Fraszczyk, wójt gminy Olszówka oraz Senator Ireneusz Niewiarowski, prezes Towarzystwa Samorządowego.
Szczególnym gościem spotkania był prof. Jerzy Regulski – jeden z twórców odrodzenia samorządu w naszym kraju. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że za kilka dni – 4 czerwca będzie obchodzone Święto Wolności, jako przypomnienie wielkiego zwycięstwa w niełatwych warunkach, bo przecież w niepełnej jeszcze demokracji. - Takie zwycięstwo ma nie tylko szczególny smak, ale także szczególne znaczenie. Tym większa chwała tym, którzy potrafili mądrze polską wolność z takim trudem ale i z polskim szczęściem zagospodarować - mówił. Jak podkreślił, jest niezwykłym znakiem tamtych czasów, że jedną z pierwszych uruchamianych systemowych reform była reforma samorządowa. - Jest bezpośredni związek między odzyskaną i mądrze zagospodarowaną wolnością a samorządnością. Ta reforma – otworzyła największe polskie możliwości i perspektywy, stworzyła trwały fundament mechanizmów demokratycznych także obywatelskiego uczestnictwa w rozwiązywaniu spraw wspólnych. Reforma samorządowa otworzyła drogę do pogłębienia mechanizmów zaangażowania obywateli w rozwiązywania spraw swojej społeczności lokalnej i całego kraju - powiedział. Prezydent gratulował odznaczonym samorządowcom i dziękował tym wszystkim, którzy wykazują inicjatywę i działają na rzecz pogłębienia mechanizmów obywatelskiego zaangażowania.

To zadanie jest cały czas aktualne, musimy kształtować postawy obywatelskie, w których się mieści aktywność, dostrzeganie problemów innych ludzi, słabszych, biedniejszych, będących w trudniejszej sytuacji. To jest także kwestia kształtowania szacunku w wymiarze miasta, województwa, gminy powiatu, to jest też kształtowanie miłości Ojczyzny – zaznaczył. Prezydent wskazywał na znaczenie mądrego wydania 300 mld zł z nowego budżetu unijnego. - To są niebywałe pieniądze, musimy wspólnym wysiłkiem zadbać o to, by były one wydane tak, aby rozwiązywały problemy społeczności lokalnej, ale przede wszystkim dały szanse na nowy impuls rozwojowy naszego kraju, jako całości - powiedział. - To będzie wymagało wielkiej mądrości wszystkich, od poziomu gminy aż po poziom władz centralnych państwa polskiego - podkreślił.

Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że zostanie znaleziony sposób na zagwarantowanie samorządom możliwości realnego partycypowania, w zgodzie z przepisami unijnymi, w wielkim finansowaniu poważnych programów, które będą podstawą do wydania tych 300 mld zł. Wiadomość opracowano na podstawie informacji z oficjalnej strony Prezydenta RP: www.prezydent.pl Zdjęcia pochodzą z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP

Autor zdjęć: Łukasz Kamiński Fotograf Prezydenta RP
Tekst: TS KOŁO
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
~gość 03-06-2013 13:02
Spotkanie sympatyczne, żeby jeszcze coś dobrego z tego wyniknęło, jakiś pomysł, dobra rada
| Zgłoś do usunięcia
~Mark 03-06-2013 11:50
Kto nam zaslonil Burmistrza?
| Zgłoś do usunięcia