sim
kol-net
Wiadomości Powiat Kolski Grzegorzewianki w DPS Koło [FOTO]

Grzegorzewianki w DPS Koło [FOTO]

10-06-2013 14:57 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 10,328 | Komentarzy: 5
Grzegorzewianki w DPS Koło [FOTO]
Foto:
zacisze
W minioną środę na zaproszenie Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Marioli Frankowskiej – Rabsztyn, gościł po raz drugi zespół ludowo – folklorystyczny „Grzegorzewianki” z Grzegorzewa, który zaprezentował w stołówce Domu przybyłym mieszkańcom szereg pieśni ludowych i biesiadnych.
Na występ przybyli zarówno pensjonariusze, którym stan zdrowia pozwalał na swobodne poruszanie się, jak i osoby chore, które personel przywiózł na wózkach. Zespół w regionalnych strojach zaprezentował pieśni, które zostały nagradzane gromkimi oklaskami. Zespołowi towarzyszyła kapela w skład której wchodzą muzycy grający m.in. na trąbce, skrzypcach, akordeonie. Miłym akcentem był występ pani Małgorzaty Stężewskiej, która zaprezentowała swój talent grając na akordeonie.

– Występujemy nie tylko w kraju ale i za granicą. Śpiewaliśmy w wielu krajach europejskich Najwięcej koncertów wykonujemy jednak w Polsce. Odpowiadamy na każde zaproszenie – mówiła członkini zespołu pani Jadwiga Wypychowska –. Kończąc swój występ śpiewamy zawsze „Barkę” tak ulubioną pieśń Naszego Papieża Jana Pawła II. Ludzie dopominają się bisów, a u wielu z nich można zauważyć łzy płynące z oczu.

Należy dodać, że zespół dał się poznawać m.in. na Litwie, Ukrainie we Włoszech, Austrii, San Marino, Watykanie na audiencji u Papieża, w Dani, Budapeszcie, Pradze Czeskiej, Sofii, Berlinie, Paryżu, a także w Chorwacji, Grecji i Albanii, gdzie promował polską muzykę ludową. Ale repertuar „Grzegorzewianek” obejmuje nie tylko piosenki polskie. Ambicją pań i oczywiście mężczyzn jest śpiewanie w językach krajów gdzie są zapraszani, tak więc śpiewają pieśni krajów w których występują.

W repertuarze zaprezentowanym w kolskim DPS znalazły się takie piosenki jak m.in.: „Milion róż”, „Weź serce me”, W ogródeczku”, „Szumiała leszczyna”, „ Poszłam na zabawę”, „W cieniu rajskiego drzewa” i inne.

Ukoronowaniem koncertu była pieśń specjalnie skomponowana na V Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr który odbył się w Licheniu w 8 rocznicę śmierci Papieża – hymn w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II – Subito Santo. W tym zlocie w którym uczestniczyło 1000 chórów i 700 orkiestr, uczestniczył również zespół „Grzegorzewianek” wraz z kapelą.

Ważnym wydarzeniem z życia zespoły było zdobycie pierwszego miejsca „Złotego Chodaka” w przeglądzie chórów w Chodowie.

– Występ zrobił na mieszkańcach Domu duże wrażenie, przyłączyli się wspólnej zabawy i śpiewu, a niejedna osoba poczuła się zdrowsza i weselsza. Będziemy takie koncerty organizowali częściej dla naszych mieszkańców. Niech poczują, że są ludźmi dopiero II wieku – zaakcentowała pani Jolanta Miłoś.

Na zakończenie zaproszono miłych gości do wypicia filiżanki kawy i pyszne ciasto upieczone w miejscowej kuchni. Mnie smakowało.mc

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (5)
~Ryszard 09-07-2013 13:34
Pan Michał Chojnacki w swoim tekście o Zespołe Ludwoym GRZEGORZEWIANKI w DPS w Kole przedobrzył ilość orkiestr i ilość chórów wystepujących w Bazylice Licheńskiej .To nie 1000 orkiestr ale 100 łej Polski i 70 chórów. Teraz to liczby realne. Faktem jest, że Grzegorzewianki dały koncert na wysokim poziomie co nawet zauważył sam Metropolita Włoclawski ks. biskup Wiesław Mering wyróżniająć GRZEGORZEWIANKI wspólnym z nim zdjęciem. Grzegorzewianki - to faktycznie perełka kultury ludowej z Wielkopolski.Ale na to pracuje sam zespół i sztab ludzi odpowiedzialnych za wizerunek zespolu.
| Zgłoś do usunięcia
~muzyk 12-06-2013 18:53
Zawsze się znajdzie Romek- "wesoły Romek" (film "Miś"}, który mało co rozumie. Nie powiedziałem debilu złego słowa o zespole Grzegorzewianki.
| Zgłoś do usunięcia
~Romek 12-06-2013 12:13
Zawsze się znajdzie jakiś muzyk-pajac, który chce zaistnieć. Nie uda Ci się zepsuć pozytywnego akcentu zespołu Grzegorzewianek. Bardzo ładnie śpiewają i należą się słowa uznania i wielkie brawa...
| Zgłoś do usunięcia
~ala 11-06-2013 09:06
Zespół Grzegorzewianki to taka perełka w naszej kulturze ludowej.Nie dziwię się z starsi ludzie się wzruszyli i byli bardzo wdzięczni za występ. To jest nasza tożsamość, narodowość korzenie polskiej kultury.Takich występów nam brakuje.Brawo p.Dyrektor DPS za zaproszenie zespołu i oby więcej takich inicjatyw,
| Zgłoś do usunięcia
~muzyk 10-06-2013 21:26
W tekście pojawia się informacja o spotkaniu orkiestr i chórów w Licheniu. To spotkanie to muzyczna porażka. Muzyka we wnętrzu bazyliki jest totalną kakofonią. Mówię o tym na marginesie podanej informacji, że w spotkaniu wzięło udział 1000 orkiestr i 700 chórów. Zakładając, ze każdy zespół to 30 osób, razem daje 51000 (słownie: pięćdziesiąt jeden tysięcy) muzyków. Trochę dużo wychodzi.
| Zgłoś do usunięcia