sim
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło BASEN: fundamenty i piwnice zalane

BASEN: fundamenty i piwnice zalane

10-07-2013 08:38 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 10,956 | Komentarzy: 7
Tomasz Nowak
BASEN: fundamenty i piwnice zalane
Foto:
zacisze
Chyba jakieś fatum wisi nad realizacją kolskiej pływalni. Zmiana wykonawcy, która wydłużyła budowę a teraz zalane fundamenty i piwnice. Urząd Miasta zmuszony był wykonać odwadniający drenaż opaskowy.
Jak możemy przeczytać w ogłoszeniu o zawarciu umowy : "Z powodu konieczności zatrzymania wody, która zalewa fundamenty i piwnice budowanego obiektu wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia." ,

Pierwotna dokumentacja projektowa krytej pływalni w Kole nie przewidywała budowy drenażu opaskowego. Dokumentacja oparta była na badaniach geologicznych gruntu, które wskazywały na poziom wody gruntowej poniżej fundamentów. Podczas realizacji inwestycji przy wysokim poziomie wód i dużych opadach pojawiły się przecieki w piwnicach. Natychmiast zlecono wykonanie dodatkowych badań geologicznych, z których wynika, że przyczyną zalewania są wody gruntowe, których poziom znacznie się podniósł wskutek bardzo obfitych opadów atmosferycznych w maju i czerwcu. Woda gromadzi się w obsypkach i podsypkach fundamentów, przenika do wnętrza piwnic powodując nadmierne zawilgocenie. Sytuację tę powodują bardzo obfite, gwałtowne i powtarzające się opady deszczu.

W chwili obecnej sytuacja jest tak trudna, że wymagane jest natychmiastowe przystąpienie do wykonania drenażu, w przeciwnym razie może dojść nie tylko do znacznego opóźnienia wykonania inwestycji, bo prace z powodu zalewania wody są wstrzymane, ale nawet do zniszczeń części wybudowanego obiektu. Prowadzenie prac pomieszczeniach podbasenia będzie możliwe po usunięciu zjawiska przenikania wody gruntowej i osuszeniu pomieszczeń. Wykonane już roboty budowlane i instalacje techniczne narażone są na działanie napływającej wody gruntowej i znacznej w związku z tym wilgotności powietrza w pomieszczeniach podbasenia. Niekorzystny wpływ wilgoci może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wykonanych elementów. Wykonany drenaż opaskowy pozwoli na usunięcie wody zgromadzonej pod i wokół budynku oraz zapobiegnie występowaniu zjawiska podtopienia obiektu w przyszłości, przy znacznym podniesieniu się poziomu wód gruntowych.

W chwili obecnej prace nad drenażem prowadzi firma Przedsiębiorstwo Przemysłu Betonów PREFABET - Białe Błota S.A
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (7)
~otylia 13-07-2013 18:33
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Lepiej, że teraz okazało się, że wody gruntowe na tym terenie mogą po intensywnych opadach deszczu podnieść się tak wysoko i można teraz zapobiegawczo zrobić odwodnienie niż gdyby miało się to okazać później - już po oddaniu obiektu do użytku. Okazuje się, że nasze miasto całe leży w dolinie Warty i niestety takie sytuacje są prawdopodobne. Przecież w wielu domach i to oddalonych od rzeki w piwnicach pojawiła się woda i to na długo zanim Jeziorsko znowu nas zalało. Ale opady deszczu w maju i czerwcu były tak duże, że wody gruntowe podniosły się tak wysoko. A o tym, że leżymy w dolinie rzecznej świadczy najlepiej skład gruntu - wszędzie poniżej metra jest biały rzeczny piasek.
| Zgłoś do usunięcia
~kolan 13-07-2013 07:57
basen zalany, zatem można już pływać wiedziałem że samorządowcy nie zawiodą, brawo, a po ile bileciki?
| Zgłoś do usunięcia
~polanski 11-07-2013 22:52
tak, wszystko sie zgadza. Nasz prezio kupił ją od Kowalskiego z Grzegorzewa Toruńska EX-BAU . Ma chlopina bynajmniej czym poginac do Uniejowa na termy
| Zgłoś do usunięcia
~k 11-07-2013 20:31
skoro w basenie juz jest woda, to otwarcie może jeszcze tego lata?.......
| Zgłoś do usunięcia
~Aga 11-07-2013 15:17
Czekam już 37 lat to poczekam jeszcze. Co mi tam...
| Zgłoś do usunięcia
~taaa 10-07-2013 20:20
Czy na tle basenu jest BeMka burmistrza ? Ładnie się prezentuje ...
| Zgłoś do usunięcia
~eugen 10-07-2013 18:28
braaawo. polska!
| Zgłoś do usunięcia