sim
Artbud
Wiadomości Miasto Koło Ceramika polska w zbiorach MTC

Ceramika polska w zbiorach MTC

17-07-2013 08:22 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 1,594 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Ceramika polska w zbiorach MTC
Foto:
Ceramika polska w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole jest tematem kolejnej wystawy czasowej, jaką oglądać możemy w kolskiej instytucji do końca września. Prezentuje perełki pochodzące sprzed 1939 r. wyprodukowane przez polskie fabryki.
Podczas wernisażu wystawy dyrektor MTC doktor Krzysztof Witkowski wyjaśnił, że kilkadziesiąt interesujących obiektów, które również mogłyby ubogacić najnowszą ekspozycję, jest obecnie prezentowana w muzeach w Łodzi i Dobrzycy. Z pozostałych wartościowych przedmiotów ciekawą kolekcję stworzył pracownik instytucji Bartłomiej Grzanka i to on opowiedział o zbiorze gościom wernisażu.

Nie każdemu wiadomo, że choć zasadniczą część kolekcji ceramiki zgromadzonej w kolskim muzeum stanowią wyroby miejscowej fabryki fajansu, wyprodukowane na przestrzeni 166 lat jej istnienia, placówka posiada w swych zbiorach także kilkaset obiektów pochodzących z innych wytwórni, w tym z kilkudziesięciu polskich manufaktur i fabryk nie tylko z terenów dzisiejszej Polski. Cenne i rzadkie produkty powstawały również w wytwórniach zakładanych na terenach wcielanych podczas rozbiorów do Imperium Rosyjskiego, znajdujących się obecnie w granicach Ukrainy.

Ekspozycja, którą można oglądać od dziś do końca września, prezentuje najciekawsze z obiektów oraz wyroby zbliżone do tych, które wytwarzali w swej fabryce kolscy Freudenreichowie. Daje to obraz uniwersalności ówczesnej produkcji. Część obiektów jest unikatowa, niedostępna w antykwariatach. Polecamy obejrzenie tej kolekcji w ramach wakacyjnego obcowania ze sztuką, w nadziei, że interesują się Państwo lokalnymi wydarzeniami.

UM KOŁO
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!