sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Miasto Koło Każdy dzień, dniem przedszkolaka [FOTO]

Każdy dzień, dniem przedszkolaka [FOTO]

24-09-2013 07:57 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,547 | Komentarzy: 2
Każdy dzień, dniem przedszkolaka [FOTO]
Foto:
zacisze
Zabawa stanowi główną formę pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym. Jej uniwersalność sprawia, że za jej pomocą można zaspokoić wszystkie potrzeby rozwojowe dziecka dobierając odpowiednie formy zabaw.
Dlatego właśnie w Przedszkolu nr 5 nie zabrakło różnych rodzajów aktywności związanych z zabawą w ustanowionym przez Sejm na 20 września Dniu Przedszkolaka. Każda z grup wiekowych organizowała zabawy z przedszkolakami na swój własny sposób. Nauczycielki zadbały, aby dzieci doświadczyły pozytywnych emocji w czasie ich trwania. Dla dziecka w wieku przedszkolnym nierzadko przecież niedojrzałość układu nerwowego, duża labilność emocjonalna, egocentryzm , trudności z wyrażaniem swoich potrzeb, stanów, uczuć w warunkach grupy jest znacznym utrudnieniem , wywołującym napięcie. Potencjał, możliwości i radość ujawniają się zaś w ciekawości poznawczej dziecka oraz zaangażowaniu w zabawę i działanie.

Dlatego w Dniu Przedszkolaka zabawy z dziećmi dla czystej przyjemności realizowane były we współpracy nauczycieli poszczególnych grup. Między grupowe zabawy miały walor integracyjny , były świetną okazją do nawiązania nowych przyjaźni i sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności w nowej sytuacji społecznej.

Grupa 3 z oddziału I i 4 latków z oddziału II pod kierunkiem pani Agnieszki Kuśmierek i Ewy Kujawki uczestniczyła w zabawach zorganizowanych metoda stacyjną. Przygotowane dla dzieci stanowiska z rozmaitymi zadaniami cieszyły się dużym powodzeniem. Dzieci z zapałem rywalizowały na wesoło w budowaniu najwyższych wież, tworzyły swoje małe malarskie dzieła , uczestniczyły w zabawach ruchowych i zręcznościowych, rozwiązywały zagadki uczestnicząc w wielkiej zgaduj -zgaduli.

Grupy 6 latków z oddziału IV i V pod opieką pani Wiesławy Garus i Izabeli Sochackiej urządziły zabawy rytmiczno -ruchowe. Było więc wspólne śpiewanie , zabawy taneczne różnego typu, improwizacje ruchowe do muzyki, która wprawiła wszystkich uczestników zabaw w dobry nastrój Dnia Przedszkolaka.

Grupa 5 i latków i grupa mieszana 4-5 latków z oddziału II i V przy wsparciu pani Doroty Pawlak i Krystyny Dzikowskiej miała okazję sprawdzić swoje możliwości w zabawach o charakterze sportowym. Doskonaląc swoją szybkość, zwinność, refleks, spostrzegawczość przedszkolaki biły swoje małe rekordy w sportowej rywalizacji na wesoło. I co ważne była to oczywiście zdrowa rywalizacja, bo nie ważne były wyniki lecz sam udział w zabawie.Wszyscy nauczyciele Przedszkola nr 5 w Kole wielokrotnie w ciągu każdego innego dnia organizują z dziećmi podobne zabawy. Różnorodna ich oferta jest konieczna. Wynika to z ograniczeń dziecka w zakresie umiejętności dłuższej koncentracji na jednej czynności. W organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego przeplatają się więc na zmianę zabawy ruchowe z elementami ćwiczeń, tematyczne z podziałem na role społeczne , kreatywne w ramach twórczości językowej, plastycznej , muzycznej i teatralnej, zabawy integracyjne ze śpiewem i elementami tańca, zabawy parateatralne, gry i zabawy dydaktyczne, matematyczne, relaksacyjne. Zabawy takie z dziećmi mają albo formę zorganizowaną , w której nauczyciel kieruje zabawą lub formę , w której tworzy on okazję do podejmowania zabaw spontanicznie, samorzutnie z inicjatywy i potrzeby samego dziecka.

W Gromadce Misia Uszatka dzieci bawią się co dzień, dzień bez zabawy byłby przecież dla dziecka dniem straconym. Przy okazji warto wspomnieć, że dopiero co ustanowiony Dzień Przedszkolaka, Przedszkole nr 5 wpisało do swojego kalendarza uroczystości obok wielu innych dni przeznaczonych na wspólną zabawę, przeżywanie radości i działanie. W kalendarzu tym mają od dawna swoje stałe miejsce np. zabawy z okazji Pasowania na Przedszkolaka, Dnia Chłopca ,Dnia Pluszowego Misia, Andrzejek, Mikołajek, Halloween, Balu Karnawałowego, Walentynek, uroczystości o charakterze rodzinnym z babcią, mama i tatą, uroczystości Powitania Wiosny, Dnia Dziecka czy np. organizowanych z udziałem rodziców otwartych zajęć warsztatowych. O wszystkich PM 5 informuje systematycznie na swojej stronie internetowej i w innych formach.

Każdym z takich wydarzeń PM 5 wspomaga rozwój dziecka przez zabawę. Przedszkolaki z Gromadki Misia Uszatka w każdym z tych dni mają swoje święto, w każdym z tych dni, nie tylko w Dniu Przedszkolaka podkreślają swoim zaangażowaniem, jak ważna jest rola wychowania przedszkolnego w ich osobistym rozwoju.

oprac. R. Z. PM nr 5
foto: E. Kujawka , M . Szafrańska


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
Renata 24-09-2013 22:39
Na każdym kroku widać wielkie zmiany w tym przedszkolu. Nowa pani dyrektor potrafi zmotywować przedszkolanki do działania. Brawo!
| Zgłoś do usunięcia
gość 24-09-2013 12:22
Wspaniałe zajęcia, jeśli na codzień tak wygląda praca w tym przedszkolu to tylko pozazdrościć.Uznanie dla calego personelu i Dyrektora
| Zgłoś do usunięcia