sim
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło Radni uchwalili podwyżkę podatków

Radni uchwalili podwyżkę podatków

31-10-2013 11:02 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 8,515 | Komentarzy: 7
Radni uchwalili podwyżkę podatków
Foto:
zacisze
Podczas środowej, październikowej Sesji Rady Miasta, nasi szanowni radni przegłosowali zmianę podatków. Podwyżka dotyczy podatku od nieruchomości i podatku od środków transportu.
Podatek od nieruchomości stanowi daninę publiczną o charakterze obligatoryjnym.

Górne granice stawek kwotowych obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i są zaokrąglane w górę do pełnych groszy.

Wskaźnik cen ustalony został na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski". Zgodnie ze wskazanym komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 lipca 2013r.

W świetle powyższych ustaleń, zasadne stało się podwyższenie stawek podatku od nieruchomości
na rok podatkowy 2014 o 0,9 %, w stosunku do stawek przedmiotowego podatku obowiązujących w roku podatkowym 2013.

Podatek od środków transportu wzrósł również o 0,9%. Kwota ta dotyczy samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton, ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej
lub wyższej niż 12 ton oraz przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.

Może nie jest to ogromna podwyżka, jednak każdy z nas wolałby płacić mniej, niż z roku na rok - więcej.

Foto: F&A MEDIA
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (7)
czytelnik 01-11-2013 12:19
Brawo Radni Ostatniej Kadencji.
| Zgłoś do usunięcia
k 01-11-2013 10:53
kto głosował za a kto przeciw?
| Zgłoś do usunięcia
lsk 01-11-2013 08:57
Decyzja jest bezzasadna - liczba przewoźników w Kole w ostatnich kilku latach bardzo spadła - jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest rosnący bez powodu podatek od środków transportu. Prosze zobaczyć na lokalne zakłądy takie jak Zakłądy Mięsne czy SGA - nie obsługują ich kolscy przewoźnicy - bo przestało im się opłacać. Koło to miasto idealne do rozwoju transportu - natomiast miasto zdaje się tego nie zauważać, ponieważ szuka krótkotrwałych dochodów. Drugim powodem dla którego nie ma powodu do podnoszenia tego podatku jest fakt, że wprowadzono opłatę elektroniczną na najważniejszej dla ciężkich pojazdów w Kole drodze tj. obwodnicy. W sytuacji gdy główna droga została objęta inną opłatą, należy podatek od środków transportu obniżyć aby zrównoważyć opłatę - podatki nie mogą się dublować. Trzecim powodem są kolejne utrudnienia w poruszaniu się samochodów ciężarowych i autobusów w mieście: dodatkowe ograniczenia tonażowe na drogach oraz rosnąca kongestia w rejonie przemysłowym (Toruńska) gdzie samochody osobowe są istotnym utrudnieniem dla cieżarówek wiozących towar do kolskich firm.
| Zgłoś do usunięcia
Krzysztof 31-10-2013 21:30
Chciałbym wyjaśnić Autorowi artykułów, że komunikat Prezesa GUS nie świadczy o zasadności lub bezzasadności decyzji, ale bez wątpienia może być świetnym pretekstem do uchwalenia podwyżki. Przecież Pan Burmistrz i jego otoczenie muszą mieć pieniądze na wszelkiego rodzaju rozrywki. A nie po to są samorządowcami, aby płacić za coś, za co my możemy zapłacić.
| Zgłoś do usunięcia
oskda 31-10-2013 15:51
Patola radni bezradni .................
| Zgłoś do usunięcia
koło 31-10-2013 14:19
a czy radni tez dostali podwyzke tak dzielnie pracuja?????????????
| Zgłoś do usunięcia
mieszkanieckola 31-10-2013 13:58
boze..
| Zgłoś do usunięcia