(5)
Bezchmurnie 9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Koło starsze o 32 lata !!

Autor: 14 Listopad 2013 przeczytasz w minutę
Koło starsze o 32 lata  !!
©
(5) | Czytano:
8,983 razy | przeczytasz w minutę

Na ciekawe informacje z przeszłości Ziemi Kolskiej natrafił pracownik Muzeum Technik Ceramicznych Bartłomiej Grzanka. Badając dzieje kłodawskiej parafii w średniowieczu zwrócił uwagę na nieznany wcześniej kolskim badaczom dokument – przywilej lokacyjny wsi Osiek (obecnie Osiek Wielki) z dnia 24 lutego 1330 roku.

R E K L A M A
5
Czytano:
8,983 razy
Udostępnij
Właścicielem wsi, która miała być lokowana, był wówczas Jarand herbu Pomian, pełniący urząd podkomorzego dobrzyńskiego, a więc wysokiej rangi urzędnik książęcy. Wieś otrzymała prawo magdeburskie, zaś jej pierwszym wójtem został niejaki Stanisław. Dla mieszkańców Koła bardzo cenną informacją zawartą w tym dokumencie jest wymienienie jako świadka mieszkańca Koła – wówczas jeszcze wsi – Piotra. Informacja ta jest więc najstarszą wzmianką pisemną o Kole, zaś rycerz Piotr z Koła byłby pierwszym znanym z imienia kolaninem. Tytulatura Piotra (dziedzic) wskazuje również na fakt, że wieś Koło była wówczas własnością rycerską. Póki co trwają badania nad dokumentem, efekty tych badań, jak również sam tekst, który przetłumaczył na język polski dyrektor placówki, dr Krzysztof Witkowski, będą opublikowane przez kolskich muzealników w przyszłym roku.

- Odkrycie to jest dowodem na to, że badania naukowe jakie prowadzi nasza instytucja dają wymierne efekty, a w tym konkretnym przypadku przesuwamy historię naszej miejscowości o całe 32 lata wstecz – powiedział dr Krzysztof Witkowski, dyrektor kolskiego muzeum.

Na zdjęciu fragment dokumentu z napisem „Piotr z Koła”. Zbiory Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

MTC KOŁO
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (5)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Młotkowy · 15 Listopad 2013
\"Tak więc data założenia miasta nie ulega zmianie\" Gracjanie - nikt nie przesuwa daty lokacji miasta, przekaz artykułu jest jasny. A to, że miasto powstało na podbudowie wsi, daje podstawy do twierdzenia, że miejscowość (czym by nie była) jest starsza o 32 lata...
asdf · 14 Listopad 2013
Czy pan dr Witkowski przetłumaczył te trzy słowa widniejące na zdjęciu?
Muzeum · 14 Listopad 2013
Zgadza się, lecz waga tego odkrycia polega na tym, że jest to pierwsza i wcześniejsza wzmianka w źródłach historycznych o naszej miejscowości. Dotychczas najstarszą wzmianką w źródłach była ta z dokumentu lokacyjnego Kazimierza Wielkiego z 1362 r. Ponadto nie było wiadomo jak daleko w przeszłość należy przesuwać istnienie wsi o nazwie Koło. Teraz wiemy, że wieś ta istniała przynajmniej od 1330 roku.
gracjan · 14 Listopad 2013
Gratulacje za ciekawe odkrycie, ale potwierdza ono przecież zapis z dokumentu lokacyjnego miasta króla Kazimierza Wielkiego, który dawał wójtowi Henrykowi z Warty prawo zakładania miasta na miejscu sołectwa zwanego Koło \"ex scultecia dicta Colo\". Czyli w ub. r. miasto obchodziło 650-lecie, a przed 1362 r. funkcjonowało na tym miejscu sołectwo o tej samej nazwie. Tak więc data założenia miasta nie ulega zmianie, a o tym, że przed 1362 r. była tu osada od dawna było wiadomo.
historyk-amator · 14 Listopad 2013
Brawo dla pracowników muzeum, podziwiam, że potrafią takie rzeczy wyczytać i zinterpretować. Widać, jak to muzeum świetnie działa. A tak przy okazji, to jeśli się to potwierdzi, to już za 18 lat będziemy obchodzić 700-lecie miasta Koła!
Miasto Koło
 Zakończenie klas maturalnych w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole [FOTO]
36
11 godziny temu 4,084 1

Zakończenie klas maturalnych w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole [FOTO]

Wypadki
Zderzenie osobówki z rowerzystką. Powodem wymuszenie pierwszeństwa
15 godziny temu 8,656

Zderzenie osobówki z rowerzystką. Powodem wymuszenie pierwszeństwa

Sport
Już w najbliższą niedzielę Półmaraton Koło!
15 godziny temu 1,961

Już w najbliższą niedzielę Półmaraton Koło!

Miasto Koło
Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte
1 dzień temu 17,179 3

Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte

Miasto Koło
Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy
1 dzień temu 9,113 3

Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy

Dawno temu
Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii
1 dzień temu 1,858 1

Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii

R E K L A M A