sim
Artbud
Wiadomości Miasto Koło Odpowiedź radnych na sprzeciw przedsiębiorców

Odpowiedź radnych na sprzeciw przedsiębiorców

21-01-2014 11:52 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 37,801 | Komentarzy: 24
Jubiler Euro Koło
Odpowiedź radnych na sprzeciw przedsiębiorców
Foto:
Po ostatnim artykule dotyczącym nieruchomości położonej przy ul. Toruńskiej i decyzji czy zezwolić na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na tym terenie wywołała się burzliwa dyskusja. We wspomnianym artykule przedstawiliśmy sprzeciw lokalnych przedsiębiorców, a dziś prezentujemy odpowiedź grupy radnych naszego miasta.
Odpowiedź części Radnych na sprzeciw Przedsiębiorców „Jak Radni pozbawią pracy wielu mieszkańców”- widziane z drugiej strony.

W ostatnim okresie w naszym mieście i Radzie Miejskiej toczy się burzliwa dyskusja na temat czy zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Toruńskiej, Piaski i Kolejowej (tj. po byłej targowicy zwierzęcej). Aby odpowiedzieć na to pytanie należy poznać niektóre fakty z tym związane.

W roku 2004 został opracowany plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu. Plan ten zakładał, że powstanie tam zespół budynków z usługami i handlem, a inwestorem będą kolscy handlowcy i przedsiębiorcy skupieni w Kolskiej Izbie Gospodarczej. W tym celu z budżetu miasta sfinansowano:
- podział geodezyjny tego terenu, wydzielając 30 działek budowlanych;
- dokonano wyceny poszczególnych działek;
- przeprowadzono dwukrotnie przetarg sprzedaży tych działek.
Przetarg nie doszedł do skutku. Nie było też żadnej reakcji Kolskiej Izby Gospodarczej w tej sprawie.

W 2006 roku Urząd Miasta dokonał sprzedaży tego terenu jednemu przedsiębiorcy z Konina. Jako nowy właściciel w 2007 roku wystąpił do Urzędu Miasta i Rady Miejskiej o zmianę planu tego terenu, wnioskując o uwzględnienie budowy obiektu handlowego o powierzchni do 2000 m2. Wniosek ten został rozpatrzony negatywnie. Następny wniosek został złożony przez właściciela 17.04.2013 r., rozpatrzony podobnie jak poprzednio – negatywnie.

W tym miejscu należy przytoczyć fakt, iż właściciel działki ma pozwolenie na budowę dwukondygnacyjnych dwóch marketów o blisko łącznej powierzchni do 6000 m2. Pozwolenie na tę budowę przedstawił na posiedzeniu komisji Rozwoju Gospodarczego i Zagospodarowania Przestrzennego już 12 maja 2011 roku wraz z wizualizacją wspomnianych dwóch obiektów handlowych. Jednak w wyniku pojawienia się potencjalnego inwestora zewnętrznego właściciel terenu złożył wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla optymalnych potrzeb właściciela i przyszłego inwestora.

Wobec powyższego toczy się dyskusja jak rozwiązać zaistniały problem. Można odmówić i co dalej?, co będzie miało miasto z tego, jaki będzie jego wygląd, a przede wszystkim co sądzi o tym większość mieszkańców? Na te i jeszcze inne pytania powinni przede wszystkim odpowiedzieć Burmistrz i wszyscy Radni.

Aktualnie teren ten nie jest zagospodarowany, stanowi niekontrolowane składowisko śmieci, miasto otrzymuje podatek gruntowy w wysokości ok. 7000 zł rocznie. Właściciel ma pomysł w porozumieniu z partnerem zamierzając postawić obiekt handlowy o powierzchni do 2000 m2 i uruchomić sprzedaż materiałów budowlanych i wyposażenia do domu przez firmę Bricomarche, nie można go jednak zrealizować bo jest niezgodny z obowiązującym planem zagospodarowania, który nie wpisuje się w obiekty handlowe firmy Bricomarche.

Powstanie takiego obiektu z pewnością wpłynęłoby na znaczny wzrost podatku do kasy miejskiej nie tylko od nieruchomości, ale także dochodowego, gdyż firma byłaby zarejestrowana na terenie naszego miasta, co ma się nijak do zarzutów kolskich handlowców. Dodatkowe korzyści to nowe miejsca pracy a także uporządkowanie terenu. W tym momencie nastąpił zmasowany sprzeciw i protest kolskich handlowców, aby nie dokonywać zmiany planu a tym samym nie wpuszczać konkurencji. Można zrozumieć obawy lokalnych przedsiębiorców, bo pojawia się dla nich konkurencja, ale jak to się ma prawa wolnego rynku i równości podmiotów gospodarczych oraz wolnej konkurencji? Sytuacja społeczno-gospodarcza się zmienia, rynek ewoluuje i z tym każdy przedsiębiorca powinien się liczyć.

Nie zrozumiana jest też postawa niektórych handlowców, którzy protestują przeciw wszelkim zmianom, a sami wpuszczają obce firmy jak np. Jysk, Market Chiński, Lidl, Netto, Biedronki itp.
Straszenie mieszkańców likwidacją miejsc pracy ma się tak jak straszenie dzieci Św. Mikołajem. Po wybudowaniu i uruchomieniu nowego obiektu handlowego to per saldo w Kole przybędzie nowych miejsc pracy. Natomiast pewnym jest, że przedsiębiorcy będą musieli wykazać większą troskę i szacunek swoim pracownikom i bardziej zabiegać o względy klientów. Należy również przypomnieć, że dzięki nieprzemyślanym i nieuzasadnionym protestom niektórych Kolan pozbyliśmy się możliwości budowy w naszym mieście nowoczesnego zakładu tj. ubojni drobiu. Niestety nasze kolskie partykularne podejście powoduje, że narzekamy na naszą zaściankowość, stagnację i brak pespektyw rozwoju miasta. Ale czy nie jest tak, że sami do tego dopuszczamy, że mała grupa zainteresowanych wpływa na strategiczne decyzje, które naruszają jej interes? Dlatego koniecznym i pożądanym jest aby wreszcie przeciwstawić się temu.

Burmistrz i Rada Miejska winna brać pod uwagę dobro ogółu, rozwój miasta, jego wygląd i korzyści oraz wygodę dla większości mieszkańców naszego miasta.

Straszenie zagrożeniem bezpieczeństwa Przedszkola i przedszkolaków ma się tak jak wpływ zeszłorocznego śniegu na tegoroczną zamieć.

Według nieoficjalnych informacji, firma Bricomarche ma jeszcze inne propozycje w Kole od prywatnych właścicieli działek, na których zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego mogą powstać w/w obiekty handlowe i nie będzie musiała się pytać nikogo o zgodę. Podsumowując wszyscy zapewne się zgodzą, że patrząc na rozwój miasta Koła w kierunku obiektów handlowych, kwestią czasu jest pojawienie się marketu budowlanego.

Wobec powyższego pytanie zasadnicze – Dlaczego ma nie skorzystać miasto, włączając inwestora do współudziału w budowie infrastruktury technicznej miasta?

Reasumując zachowując formę i styl „Petycji – Sprzeciw” podpisujemy się jako…
….członkowie Rady Miejskiej w Kole.
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (24)
Zakład 31-01-2014 08:00
Vicek nie czytałeś? Niedawno w Wood-Mizerze, otworzyli nową halę produkcyjną. Zostań radnym to napewno będziesz się starał by co miesiąc powstawały zakłady pracy. Mi się marzy fabryka volkswagena w Kole, więc już działaj bo pod koniec roku wybory.
| Zgłoś do usunięcia
vicek 30-01-2014 20:52
Dlaczego Radni nie starają się by w Kole powstał jaki zakład pracy? Krąży już takie przysłowie: Po czym poznasz miasto Koło? bo markety same w koło...
| Zgłoś do usunięcia
Podatnik Kolski 27-01-2014 19:11
Supermarkety unikają płacenia podatków w Polsce. Łączne przychody kilku największych zagranicznych sieci handlowych działających w Polsce wynoszą około 50 miliardów złotych, natomiast płacony przez nie podatek CIT w naszym kraju wynosi tylko kilkaset milionów złotych rocznie. Lidl i Kaufland zapłaciły CIT w zerowej wysokości, a Carrefour otrzymał 14 mln zł zwrotu z tego tytułu. ww.podatnik.info.pl
| Zgłoś do usunięcia
bbb 24-01-2014 22:02
z radnymi trzeba zrobić tak jak na ukrainie
| Zgłoś do usunięcia
Igor 23-01-2014 15:52
Dodo cwaniaku, napisz coś więcej o sobie. Ile rocznie kasy zabierasz z tego miasta !
| Zgłoś do usunięcia
do 23-01-2014 12:51
Tak, Tak i jeszcze raz tak dla Brico! dosc lokalnych cwaniakow!
| Zgłoś do usunięcia
Zenek 23-01-2014 11:47
Che che, władze i radnych też z internetu sciągnąć ! Dopiero by była tania konkurencja ! Chińczyków zaimportować do rządzenia tym miastem i krajem, dopiero by było dobrze ! Chiny to teraz pierwsza gospodarka na świecie, potrafią swojęgo pilnować
| Zgłoś do usunięcia
Beata 22-01-2014 21:36
Zamiast walczyć o wyższe płace walczycie o niższe ceny. W efekcie walczycie o skrajnie niskie płace, śmieciówki, mniejsze zatrudnienie w skali na jednego kupującego i śmieciowe zamienniki produktów. Tak właśnie się uzyskuje niższe ceny w marketach/dyskontach. Zrozumcie, markety i dyskonty TYLKO I WYŁĄCZNIE POGŁĘBIAJĄ I UTRWALAJĄ BIEDĘ!!!
| Zgłoś do usunięcia
Beata 22-01-2014 21:26
Budowa marketu zatrudniającego raptem kilka osób na najniższych stawkach na śmieciówkach absolutnie nie poprawi sytuacji bezrobotnych. Miejsca dziadowskiej pracy jedynie utrwalają biedę. W Kole nie był realizowany jakikolwiek projekt dotacji unijnych na założenie drobnej działalności dla pełnosprawnych osób w wieku 25-50 lat. Nie ma jakiegokolwiek projektu pomocy w przekwalfikowaniu/dokwalfikowaniu się w kierunku zawodu dającego jakieś sensowne pensje. NIE MA JAKIEGOKOLWIEK PROGRAMU PODNOSZENIA INNOWACYJNOŚCI W LOKALNYCH FIRMACH - z innowacji są największe pieniądze. Jeżeli obecne władze uważają że mieszkańcy mają aspirację jedynie na gównianą pracę z pensjami w postaci skrajnych ochłapów od zysku transferowanego do kilku najbogatszych osób, jeżeli uważają że mieszkańcy nie mają mieć możliwości godnie zarabiać to powinniśmy ich jak najszybciej wywalić na zbity pysk.
| Zgłoś do usunięcia
łu chu chu 22-01-2014 00:45
chciałem kupić ostatnio w "Korniku" taśmę 29pln W internecie kupiłem za 11pln. I O CZYM MY TU MÓWIMY...
| Zgłoś do usunięcia
polonista 21-01-2014 22:58
"Właściciel ma pomysł w porozumieniu z partnerem zamierzając postawić..." - kto to napisał? Czy dbałość o poprawność języka ojczystego to tak wiele?
| Zgłoś do usunięcia
eva 21-01-2014 21:13
market budowlany to świetny pomysł. brakuje takiego w Kole i wszyscy jeżdżą do Konin
| Zgłoś do usunięcia
as 21-01-2014 19:44
A dlaczego ci uczeni radni się nie podpisali? Czy to może uczona redakcja skleciła tę odpowiedź. Popatrzmy też kto udostępnił tereny pod działalność istniejących marketów. Nie bójmy się podać nazwisk, a tym sposobem poznamy całą prawdę o miejscowych patriotach.
| Zgłoś do usunięcia
JHJDJ 21-01-2014 18:28
JESTEM ZA BUDOWA MARKETU BO CI KOLSCY MALI PRZEDSIEBIORCY TO NIEDŁUGO CZLOWIEKA OGRABIA Z NAJMNIEJSZEGO GROSZA STAWIAJAC DUZE CENY A WYBORU NIE MAJA WCALE
| Zgłoś do usunięcia
jack 21-01-2014 17:53
zapomniałem dodać, że jakby Tesco miało powstać to każdy by przyklasnął a jednak market to market :)
| Zgłoś do usunięcia
Jack 21-01-2014 15:57
Moim zdaniem rada miasta ma rację chcąc zmienić plan zagospodarowania, de facto sposób użytkowania zmienia się nieznacznie- teren jest przeznaczony pod usługi, tylko mniejsze, zatem protesty wynikają z interesów osób związanych z kolska branżą budowlaną a przedszkole jest tylko jednym z argumentów i ich kartą przetargową. Faktem jest, iż stwierdzenie typu "Straszenie zagrożeniem bezpieczeństwa Przedszkola i przedszkolaków ma się tak jak wpływ zeszłorocznego śniegu na tegoroczną zamieć" nie jest zbyt dyplomatyczne, ale prawidłowe, bo dzieci same do przedszkola nie chodzą tylko rodzice doprowadzają ich pod drzwi więc więcej zagrożenia mogłyby stwarzać inne usługi, które są zgodne z planem, jak np. warsztat samochodowy, lakiernia itp
| Zgłoś do usunięcia
Viola 21-01-2014 14:27
Redakcjo ! Postaw konkretne pytania i niech wypowiedzą się Mieszkańcy naszego Koła . W formie sądy ulicznej !
| Zgłoś do usunięcia
p 21-01-2014 14:16
tak rzeczowego uzasadnienia już chyba dawno nie było, nareszcie zwycięża rozsądek- BRAWO!
| Zgłoś do usunięcia
ela 21-01-2014 13:36
wydaje mi się że w mieście powinni rządzić radni i Burmistrz a nie panowie z Kolskiej Izby Gospodarczej którzy teraz się bardzo uaktywnili bo może stać im się krzywda, Tylko w całym tym hałasie chodzi im o swoje interesy a nie mieszkańców.Ja już się na t o nie nabiorę.Liczę na rozwagę i mądrość naszych radnych
| Zgłoś do usunięcia
kkk 21-01-2014 13:32
Nie powiedzialem, ze jestem przeciw budowie marketu - prosze czytac ze zrozumieniem. napisalem tylko, iz radni nie potrafia merytorycznie odniesc sie do obaw (do ktorych maja swiete prawo) rodzice dzieci, ktore beda tam uczeszczac.
| Zgłoś do usunięcia
matka przedszkolaka 21-01-2014 13:26
Przedszkole to teren ogrodzony a poza ogrodzenie dzieci same przynajmniej nie powinny wychodzić. Poza tym można to rozwiązać dojazdem do marketu z jednej strony a do przedszkola z drugiej. Lidl też teraz jest tuż obok przedszkola, PM nr 3 i 5 są przy Wojciechowskiego na której ruch jest zapewne dużo większy niż na piaskach. Ale każdy argument na nie jest dobry. Zamknijmy najlepiej miasto murem a bramy niech będą otwarte od świtu do zmierzchu.
| Zgłoś do usunięcia
kkk 21-01-2014 12:46
Straszenie zagrożeniem bezpieczeństwa Przedszkola i przedszkolaków ma się tak jak wpływ zeszłorocznego śniegu na tegoroczną zamieć. - co to za bezczelna odpowiedz?? przedszkole a w poblizu masa samochodow, tiry z towarem a radni nawet nie potrafia sie ustosunkowac w odpowiedni sposob do takiego argumentu..
| Zgłoś do usunięcia
Klient 21-01-2014 12:27
Mam nadzieję, że większość radnych będzie za tym, aby ta inwestycja powstała w Kole.
| Zgłoś do usunięcia
Hendryk 21-01-2014 12:26
No takie stanowisko członków Rady Miejskiej mi imponuje. Chciałbym wiedzieć, którzy członkowie wystosowali takie pismo. Czy jest możliwe ujawnienie tych danych? Z taką postawą możemy liczyć w mieście na rozwój. Brawo !!! Proszę o informację, które osoby wystosowały odpowiedź, ostatecznie z jakiego klubu pochodzą...
| Zgłoś do usunięcia