sim
geberit produkcja
Wiadomości Miasto Koło Przedszkolaki posadziły drzewa [FOTO]

Przedszkolaki posadziły drzewa [FOTO]

04-05-2014 10:07 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 1,698 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Przedszkolaki posadziły drzewa [FOTO]
Foto:
Dziś, jeszcze cieszymy się różnorodnością fauny i flory naszej planety. Jednak jak będzie ona wyglądała za rok, za dziesięć i więcej lat? Możemy tylko przewidywać, że jeśli nic sie nie zmieni, jeśli nie zmienimy się my ludzie i nasze nawyki, to do roku 2050 wyginie jak szacują naukowcy około milion roślin i zwierząt. Negatywny wpływ człowieka na środowisko sprawia, że co roku bezpowrotnie niszczone są siedliska roślin i zwierząt, kwitnie nielegalny proceder handlu dziką fauną i florą , a rabunkowa gospodarka zubaża zasoby Ziemi.
Co można zrobić? Pewnie wiele, ale czy potrafimy zmienić swoje nawyki? Można z pewnością próbować, próbować zaszczepić miłość do Ziemi i przyrody najmłodszym. Najważniejsze ekologiczne święto Światowy Dzień Ziemi obchodzone w Polsce od 1990 roku , przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole spędziły sadząc symboliczne drzewko. Niby niewiele , a jednak... o jedno drzewko więcej.

Uroczystość zorganizowała pani Izabela Sochacka, która kiedyś zainicjowała taką akcję przy okazji realizacji programu "Mały przedszkolak -wielkim ekologiem". Pomysł się przyjął, a organizowane od tamtej pory co roku sadzenie drzewka , na stałe weszło do kanonu uroczystości przedszkolnych. W ten sposób przedszkolaki zaznaczają swój mały wkład w "budowanie " architektury zieleni w najbliższym otoczeniu przedszkola.

Zanim jednak tuja szmaragdowa ufundowana przez panią Izabelę Sochacką ze środków własnych znalazła swoje miejsce w ogrodzie, przedszkolaki z różnych grup wiekowych odbyły cykl zajęć w ramach realizowanych tematów kompleksowych o tematyce ekologicznej. Wszyscy bowiem nauczyciele PM 5 w Kole planują tego typu treści i zajęcia w opracowywanych co roku planach pracy wychowawczo-dydaktycznej. Dzięki nim, dzieci wiedzą już jak segregować odpady, uczestniczą systematycznie w zbiórce zużytych baterii i tworzyw, zbierają też makulaturę . Bardziej świadome, zaczynają zauważać też wzajemne zależności i powiązania człowieka ze środowiskiem przyrodniczym. Wielu dorosłych mogłoby z powodzeniem od dzieci czegoś na ten temat się nauczyć.

Spotkanie przy drzewku, poprzedziła wykonana przez sześciolatki piosenka "Kocham świat" . Później wszyscy członkowie gromadki Misia Uszatka z pomocą pani Izy Sochackiej złożyli uroczyste ślubowanie w obecności dyrektora przedszkola pani Agnieszki Kozajda . Zaopatrzone w przygotowane przez panią Izę hasło "Pamiętamy o przyrodzie " zapewniły ,że będą dbać o rośliny oraz zwierzęta , a także zachowywać się zgodnie z poznanymi zasadami ochrony środowiska.

A tymczasem , otoczona wianuszkiem dzieci tuja wydawała się być ... zadowolona, że znalazła swój kącik w przedszkolnym ogrodzie. Przedszkolaki zaś były przejęte jak zawsze , kiedy ważne wydarzenia stają się ich osobistym udziałem.

W Dniu Ziemi , życzymy sobie i wszystkim innym , abyśmy jako ludzie odpowiedzialni potrafili w porę zadbać o nasza planetę , a Ziemi aby zdołała obronić się i przetrwać z tym , co najcenniejsze , różnorodnością świata przyrody.
oprac. R. Zamelska
foto I. Sochacka
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!