sim
naturhouse
Wiadomości Miasto Koło Młodzież z Maalot wróciła do kolskiego LO

Młodzież z Maalot wróciła do kolskiego LO

16-09-2014 11:05 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,121 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Młodzież z Maalot wróciła do kolskiego LO
Foto:
Uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Kole odwiedzili niecodzienni goście – przeszło 70-osobowa grupa młodzieży z opiekunami z izraelskiej szkoły w Maalot. Koło było ostatnim przystankiem izraelskiej grupy na trasie ośmiodniowej pielgrzymki martyrologicznej wiodącej szlakiem polskich Żydów.
Jesienią ubiegłego roku po raz pierwszy społeczność Liceum Ogólnokształcącego w Kole odwiedzili goście z miasta Maalot w Izraelu. Spotkanie odbyło się w ramach programu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów". Projekt opracowany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie jest realizacją zobowiązań wynikających z umowy między rządem Polski a rządem Izraela o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej, a jego celem jest stworzenie przestrzeni dialogu pomiędzy młodymi Izraelczykami i Polakami oraz stworzenie i rozwinięcie kontaktów i współpracy między szkołami.

W tym roku ponownie reprezentanci szkoły w Maalot pojawili się w Kole. Czas pomiędzy wizytami uczniowie z obu szkół wykorzystali na kontakty przez Internet, uczenie się historii obu narodów i umiejętności rozmowy o trudnej przeszłości. – Dzisiejsze spotkanie jest kontynuacją rok temu podjętych działań – zapewniał dyrektor LO w Kole Waldemar Koligot. Goście rozpoczęli ten dzień zwiedzaniem Łodzi pod kątem zachowanej pamięci tego miasta o ludności żydowskiej. Przez cały poprzedni tydzień zwiedzali różne polskie miasta, dzieląc czas na poznawanie przeszłości swoich przodków oraz podziwianie uroków naszej ojczyzny.

„Ogólniak” przygotował dla gości część artystyczną i piknik sportowy integrujący młodzież, najważniejszym elementem pobytu w Kole było odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy drzewku pamięci. Wizytę w Polsce zakończył wyjazd do Chełmna z ceremonią ku czci ofiar obozu zagłady. - Obie strony chcą kontynuować tę obiecującą współpracę, w zamyśle jest wymiana młodzieży – zapewniła Sylwia Pokrywczyńska nauczycielka z LO.

kolo.pl
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!