sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Miasto Koło 75 rocznica Powstania Państwa Podziemnego

75 rocznica Powstania Państwa Podziemnego

17-09-2014 08:33 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 1,441 | Komentarzy: 0
Tomasz Nowak
75 rocznica Powstania Państwa Podziemnego
Foto:
zacisze
Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych.
Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku, obchodzimy, ale  stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury, pozostawiając przyszłym pokoleniom Testament Polski Walczącej oraz imperatyw moralny walki o najwyższe wartości do końca, bez względu na okoliczności.

Instytut Pamięci Narodowej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej apelują do rodaków o uczczenie rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i utrwalanie pamięci o tym wielkim dziele naszych rodaków w czasie II wojny światowej, mówienie o dziedzictwie i ideałach, które ziściły się w wolnej Polsce.

Tego dnia zachęcamy do wywieszania flagi narodowej. Niech obecna będzie także kotwica Polski Walczącej jako pamięć o Polskim Państwie Podziemnym i jego bohaterach.

27 września br. w naszym mieście złożone zostaną wiązanki kwiatów pod tablicą usytuowaną na kolskiej farze upamiętniającą kolską AK. Zapalone zostaną znicze na grobach bohaterów na kolskiej nekropolii.


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!