sim
geberit
Wiadomości Miasto Koło Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych

Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych

30-05-2010 20:04 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 5,036 | Komentarzy: 1
Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych
Foto:
zacisze
28 maja z parkingu przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, wyruszyła 36-osobowa pielgrzymka która udała się do Świnic Warckich na spotkanie diecezjalne dzieci Pierwszokomunijnych. W skład pielgrzymów weszły dzieci, które w miesiącu maju br. po raz pierwszy przystąpiły do sakramentu pokuty i Eucharystii w kościele farnym w Kole. Byli to uczniowie Szkół Podstawowych Nr 1 i Nr 2 w Kole i w Dzierawach pod opieką nauczycielek Anny Trębackiej, Katarzyny Żmijewskiej oraz katechetek – siostry Natalii i Joanny Paszkowskiej, były też mamy, babcie i proboszcz kolskiej parafii PKŚ ks. proboszcz Józef Wronkiewicz.
Po szczęśliwej podróży autokar dojechał do Głogowca. Gdzie dzieci ubrane w alby uczestniczyły w zawiązaniu wspólnoty. Zwiedziły dom, w którym urodziła się i mieszkała wraz z rodziną Helena Kowalska, znana jako święta siostra Faustyna – Apostołka Bożego Miłosierdzia. Przybyłych powitał kustosz Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny ks. Janusz Kowalski. Następnie z Głogowca, wyruszyła pielgrzymka do kościoła w Świnicach Warckich w którym 27 sierpnia 1905 r. Helena Kowalska została ochrzczona i w którym w 1914 r. przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej.

Pielgrzymkę, w której dzieci mogły nieść relikwie Świętej Faustyny, prowadził ks. proboszcz parafii Janusz Kowalski. Po przyjściu do Świnic Warckich na placu przed ołtarzem polowym dzieci miały chwilkę czasu, aby zjeść kanapki, napić się i odpocząć po trudzie pielgrzymim. O godzinie 10.30 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył jego ekscelencja ks. bp Wiesław Mering. Mszę św. koncelebrowało ponad 50 prezbiterów z diecezji włocławskiej. Homilię wygłosił ks. Zbigniew z diecezji pelplińskiej. Podczas dialogu z dziećmi kapłan, podkreśli, że ważne w procesie dojrzewania każdego człowieka jest miłość, przebaczenie i pomoc, których człowiek uczy się żyjąc Eucharystią. Mówił także, że Święta siostra Faustyna nie miała łatwego życia, ale wytrwale dźwigała krzyż choroby i ciężkiej pracy i z miłością podążała za Chrystusem, czerpiąc siły z Eucharystii. Wszystkie swoje rozmowy z Chrystusem zapisywała w notatniku zwanym Dzienniczkiem, który stał się dla ludzi przewodnikiem w życiu. Kochać Jezusa, to otworzyć serce na jego Miłość w Eucharystii, to karmić się jego Ciałem. Stawać się dobrym człowiekiem, to stawać się jak Jezus Chlebem rozdającym się wszystkim – dodał kaznodzieja.

Całą oprawę liturgiczną dokładnie i starannie przygotowały dzieci z Koła pod kierunkiem s. Natalii Jaroszewskiej. Warto wymienić kilka wyróżniających się dzieci, które pięknie czytały, są to: Piotr Kujawa, Kacper Grabowski, Aleksandra Jakubowska, Eryk Kozajda, Zuzanna Kozioł, Piotr Kurz, Wiktoria Stokowy, Arleta Walczak, Agnieszka Wojewoda oraz Andżelika Bartosik, która zaśpiewała słowiczym głosem psalm.

Na koniec Eucharystii głos zabrał ks. bp Wiesław Mering, który wyraził radość ze spotkania. Podziękował Bogu za piękną pogodę, za przybycie kapłanom, katechetom, opiekunom i rodzicom, którzy towarzyszyli przeszło 2 tysięcy dzieciom uczestniczącym w tym spotkaniu. Po udzieleniu błogosławieństwa ks. bp podchodził do każdej z grup komunijnych i robił z nimi pamiątkowe zdjęcie.

Po Mszy św. dzieci miały czas na zabawę, taniec i śpiew przy udziale zespołu muzycznego ,,Grom” z Sieradza. Każde dziecko mogło sobie kupić jakąś drobną pamiątkę w sklepikach, gdzie p. Anna Trębacka chętnie i z wielkim zaangażowaniem każdemu pomagała. Były także lody, w tym ciepłym dniu.

O godzinie 13.30 autokar wraz z wszystkimi pielgrzymami szczęśliwie wrócił do Koła. – ,, Myślę, że pielgrzymkę dzieci przeżyły w duchu modlitwy i radości – mówiła siostra Natalia –Na parkingu z wielkim entuzjazmem ,,wpadły,, w ramiona czekających rodziców. Pragnę podziękować Bogu i Świętej siostrze Faustynie za opieką i pogodę oraz moim koleżankom ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kole: Annie Trębackiej, Katarzynie Żmijewskiej, Joannie Paszkowskiej a także wszystkim mamom i babciom, które w trudnych sytuacjach otaczały dzieci opieką z wielkim poświęceniem. Również podziękowania kieruję do ks. Józefa Wronkiewicza, za jego obecność, opiekę duchową i za sponsoring autokaru.

Michał Chojnacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
~?? 31-05-2010 20:29
Pani Paszkowska to feministka!!!!!
| Zgłoś do usunięcia