sim
bricomarche
Wiadomości Kultura i rozrywka Kolski akordeonista podbija świat!

Kolski akordeonista podbija świat!

09-02-2015 09:42 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 9,882 | Komentarzy: 4
Jubiler Euro Koło
Kolski akordeonista podbija świat!
Foto:
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Kole kształci wielu wybitnych muzyków, lecz rzadkością jest tak utalentowany absolwent, który ze swoim instrumentem podbija świat. Co więcej! Zostaje laureatem wielu nagród i konkursów.
Szymon Jabłoński, urodzony w 1991 roku w Kole, swoją muzyczną edukację rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Szymanowskiego w rodzinnym mieście, w klasie akordeonu mgr Elżbiety Chojnackiej, a kontynuował ją w klasie akordeonu mgr Artura Matejuka w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie. Obecnie jest studentem II roku drugiego stopnia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka oraz as. dra Pawła Zagańczyka.

Swoje umiejętności doskonalił podczas Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Interpretacji Muzycznej w Miętnem w 2006 i 2008 roku, międzynarodowego kursu Janowieckie Interpretacje Muzyki w 2008 roku oraz podczas indywidualnych konsultacji prowadzonych przez prof. Włodzimierza Lecha Puchnowskiego, prof. Alexandra Dmitrieva, prof. Yuri Shishkina, prof. Klaudiusza Barana czy prof. Claudio Jacomucci.

Koncertuje jako solista i kameralista, w kraju i za granicą. W czerwcu 2009 roku zadebiutował z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, wykonując pod dyrekcją Łukasza Borowicza III cz. „Concerto Aconcagua” Astora Piazzolli, natomiast w styczniu 2013 r. wykonał z orkiestrą pod dyrekcją Zygmunta Rycherta „Koncert podwójny” Astora Piazzolli.

Jest laureatem wielu nagród. Do najważniejszych osiągnięć należą:
- I nagroda na VI Concorso Musicale Europeo Citta di Filadelfia (kategoria solowa, maj 2014)
- III nagroda na VI Concorso Musicale Europeo Citta di Filadelfia (69 Duo z gitarzystą Marcinem Koziołem, maj 2014)
- I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym ‘Alirio Diaz’ w Rzymie (69 Duo z gitarzystą Marcinem Koziołem, czerwiec 2014)
- Tytuł „Most distinguished” na Światowym Konkursie Muzycznym IBLA Grand Prize w Ragusie we Włoszech (lipiec 2014)
- I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Omiš w Chorwacji (69 Duo z gitarzystą Marcinem Koziołem, kwiecień 2013)
- III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie (trio z Arnaud Kamińskim i Bartoszem Paprotem, kwiecień 2013)
- I miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie (trio z Arnaud Kamińskim i Bartoszem Paprotem, lipiec 2012)
- II nagroda w XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (69 Duo z gitarzystą Marcinem Koziołem, kwiecień 2012)
- III nagroda na XIX Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (69 Duo z gitarzystą Marcinem Koziołem, styczeń 2013)

Szymon Jabłoński jest beneficjentem następujących stypendiów: Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stypendium Instytutu Adama Mickiewicza „Kultura polska na świecie”, Stypendium kulturalne „Młody Gdańszczanin”.

21 listopada 2014 r. 69 Duo (zespół, który współtworzą Szymon Jabłoński i gitarzysta Marcin Kozioł) zostało podwójnym laureatem prestiżowego Konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury, wyłonionym zarówno przez kapitułę Konkursu, jak i w plebiscycie Gazety Wyborczej.

Teraz czas na podbicie Stanów Zjednoczonych, gdzie Szymon wraz z muzycznym partnerem udadzą się na przełomie kwietnia i maja. Na koniec trasy zaplanowany jest koncert w Carnegie Hall, gdzie zostali zaproszeni jako laureaci Światowego Koncertu Muzycznego IBLA Grand Prize na Sycylii.

Pozostaje pogratulować tak wielu sukcesów i wyrazić dumę, że nasze miasto ma tak zdolnego muzyka.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (4)
mrt 09-02-2015 17:09
GRATULACJE JASIU MASZ ZDOLNEGO CHŁOPAKA.
| Zgłoś do usunięcia
T. 09-02-2015 16:30
@eh, niedługo powiesz, że nie jest on polski, tylko światowy, bo koncertuje po świecie i pomieszkuje w rożnych państwach. Śmieszne masz rozumowanie.
| Zgłoś do usunięcia
xXx 09-02-2015 12:33
Czyli żeby był kolski to powinien skończyć szkołę II-ego stopnia w Kole i koncertować w Kole? Fajnie, że ktoś tutaj urodzony odnosi sukcesy. Trzymam kciuki!
| Zgłoś do usunięcia
eh 09-02-2015 11:41
Te tytuły...jaki On kolski? Tu się urodził, zaczął naukę ale tak naprawdę to od dawna nie jest z Koła. Ludzie!
| Zgłoś do usunięcia