sim

Wiadomości Miasto Koło Koło miasto nienawiści i internetowego hejtu?

Koło miasto nienawiści i internetowego hejtu?

26-02-2015 17:10 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 15,028 | Komentarzy: 10
Jubiler Euro Koło
Koło miasto nienawiści i internetowego hejtu?
Foto:
Temat o którym każdy wie, lecz nie chce rozmawiać, to temat wpisów internautów na jednym z regionalnych portali internetowych, które często nijak się mają do kulturalnej dyskusji i wymiany poglądów. Podczas dzisiejszej Sesji Rady Powiatu Kolskiego przy okazji sprawozdania z działalności Komendy Powiatowej Policji w Kole , radny Sebastian Szczesiak rozpoczął temat, który przeobraził się w małą dyskusję wśród radych.
W internecie możemy znaleźć kilka opisów pojęcia "hejt":
1. Negatywny pogląd, z którego hejter czerpie przyjemność.
2. Jest to stwierdzenie obywatelskie wyrażające negatywne poglądy o przedstawionych wydarzeniach lub przedmiotach,
3. (ang. "hater") Zazdrosny ktoś, który nie potrafi cieszyć się sukcesem kogoś innego, dlatego próbuje wytknąć w nim wszystkie możliwe wady.
4. Hejter - Wiecznie niezadowolony osobnik czerpiący przyjemność z nienawidzenia wszystkich i wszystkiego.

Nie od dziś wiemy, że forum dyskusyjne jednego z portali regionalnych służy wielu mieszkańcom Koła do wylewania pomyj i obelg na osoby mniej lub bardziej publiczne. Czym innym jest dyskusja merytoryczna poparta dowodami, faktami i wyrażona w sposób kulturalny a czym innym wyrzucanie frustracji, obrażanie osób i tworzenie niemiłych historii wyssanych z palca.

Wracając do dzisiejszej sesji. Po sprawozdaniu wygłoszonym przez Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Kole, w którym odniesiono się do przestępstw internetowych, radny Sebastian Szczesiak zadał pytanie Komendantowi, czy istnieje jakaś realna możliwość na działalność przeciwko "hejterom", którzy łamią prawo treścią swoich wpisów na lokalnym forum. Radny zaznaczył również, że warto aby policja kolska nawiązała współpracę z redakcją owego portalu w celu przeciwdziałania szerzenia się tego zjawiska. Sebastian Szczesiak zaznaczył, że obecnie w/w redakcja nawet po prośbach telefonicznych zupełnie nie reaguje na problem, nie usuwa niezgodnych z prawem, obraźliwych wpisów tym samym pozwalając na "plucie jadem".

Komendant wyjaśnił, że w takich sytuacjach, gdy na forum internetowym właściciele wpisów łamią prawo, naruszają dobre imię osób publicznych i prywatnych - można przyjść zgłosić taki fakt na komendzie a odpowiedni wydział rozpocznie działania w celu ustalenia autora wpisu i ewentualnie zgłoszenia sprawy do organów ścigania.

Inni radni zauważyli, że na tym forum miasto Koło przybrało niechlubnego negatywnego lidera wśród innych miast: Konin, Turek, Słupca, gdzie kultura wpisów i poruszanych tematów jest zupełnie na innym poziomie. Czy to świadczy o tym, że w naszym mieście liczba frustratów i osób bez kultury jest największa? Odpowiedź na to pytanie powinien zadać sobie każdy z nas.

Po dłuższej dyskusji radny Szczesiak poinformował, że nie tak dawno podczas okresu wyborczego powstało kilka wątków i postów, które w sposób rażący naruszyły jego i jego rodziny dobro osobiste, dlatego zgłosił sprawę do organów ścigania.

Przewodniczący Rady Marek Tomicki, poinformował, że sam rozważa złożenie takiego wniosku na ręce policjantów, gdyż niejednokrotnie padł ofiarą takich wpisów, w których naruszono w sposób znaczący jego kompetencje i dobre imię.

Nasza redakcja od samego początku istnienia portalu e-kolo.pl spotyka się bardzo często ze zjawiskiem hejterstwa, czyli krytykowaniem w sposób nieodpowiedni prawie wszystkich i wszystkiego dla samej przyjemności krytyki. Od pierwszego dnia funkcjonowania naszego serwisu przyjęliśmy jedną dewizę - brak tolerancji na jakiekolwiek obrażanie innych osób i posługiwanie się niecenzuralnym językiem. Szkoda, że nie wszystkie redakcje w regionie stawiają sobie takie cele. Jak wiemy w dzisiejszym świecie zjawisko hejterstwa jest już nie do zatrzymania, media na niechęci, nienawiści budują swoje budżety i nabijają liczniki odwiedzin jednak czy o to w tym wszystkim chodzi? Dlaczego zanika w nas szacunek do ludzi, nawet do tych, których poglądy, sposób życia różni się od naszego.

Pamiętajmy, że obrażając osoby pod anonimowym loginem - nie jesteśmy anonimowi. Bardzo łatwo namierzyć autora każdego, kto zamieszcza takie wpisy. Pamiętajmy również, że nie tylko krzywdzimy "Kowalskiego" na którego wylewamy pomyje, ale i jego rodzinę, dzieci, najbliższe otoczenie.

Zróbmy coś, aby miasto Koło na zewnątrz nie kojarzyło się tylko z kolebką zawistnych, wzajemnie obrażających się ludzi. Mamy wiele pozytywnych cech, z których powinniśmy być znani a nie z tematami "co sądzicie o...".

Liczymy na opinie naszych czytelników dotyczącą tego niechlubnego dla Koła zjawiska.Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (10)
znakomityznawcatematu 02-03-2015 04:29
licznik dziala tak samo jak nabijanie like-ow fanpage e-kolo na fb swojego czasu chulal tu skrypcik przechwytujacy klikniecia
| Zgłoś do usunięcia
tomasz 01-03-2015 09:08
W koncu ktos zwrocil na to uwage, to co ludzie potrafia tam wypisywac w glowie sie nie miesci, jak tak wogole mozna jechac po kims kogo sie nawet nie zna. I jeszcze jedna kwestia ktora mnie zastanawia, mianowicie ilosc postow pisana przez mieszkancow naszego powiatu dorownuje trzy razy wiekszemu Koninowi, a Turek ktory jest iloscia mieszkancow zblizony do naszego ma 10 razy mniej postow. Wychodzi na to ze w Kole duzo ludzi ma za duzo wolnego czasu i wymyslaja pozniej bzdury dla zabicia nudy chyba.
| Zgłoś do usunięcia
Karol 01-03-2015 04:13
Aniu dokładnie mam to samo nad ranem każde otwieranie strony zwiększa licznik o 3
| Zgłoś do usunięcia
popieram popieram 01-03-2015 00:13
popieram
| Zgłoś do usunięcia
ujuj 27-02-2015 17:39
Wygląda na to, że należy albo chwalić albo nic nie pisać...To chyba przeniesiemy się z uwagami na inny portal.
| Zgłoś do usunięcia
do stasiek 26-02-2015 20:47
tu nie chodzi o krytyke tylko o obrazanie wyzywanie przedstawienie klamliwych faktow niszczacych ludzi firmy i urzednikow. od dawna nie wchodze na tamto forum
| Zgłoś do usunięcia
stasiek 26-02-2015 20:14
Jeżeli ktoś się decyduje na zostanie osobą publiczną np. radnym to powinien się liczyć z konsekwencjami. Sytuacja prawna w naszym kraju w świetle orzecznictwa sądowego w sprawach oskarżeń o zniesławianie czy obrażanie lub podważanie dobrego imienia jest taka, że uznawane jest bardzo szerokie pole krytyki społecznej osób pełniących funcje publiczne. Jest to przykre dla krytykowanych często bezpardonowo i nieraz poniżej pasa, ale chyba ważniejszym dobrem wartym ochrony jest wolność wypowiedzi społeczeństwa. Chociaż rzeczywiście więcej kultury by nam wszystkim nie zaszkodziło.
| Zgłoś do usunięcia
redakcja 26-02-2015 19:42
liczniki nie sa sztucznie podbijane.
| Zgłoś do usunięcia
anna 26-02-2015 19:24
Panowie redaktorzy kiedyś czytając bardzo późno w nocy wasz serwis odniosłam wrażenie, że licznik ustawiony jest tak, iż za każdym otwarciem postu zwiększa się liczba nie o 1 tylko o 3? potem wielokrotnie odnosiłam takie wrażenie. czy to jest możliwe? czy się mylę?Nie piszę po to aby hejtować, ale aby uzyskać odpowiedź.
| Zgłoś do usunięcia
Krytyk 26-02-2015 19:00
Jak widać pojecie hejtera nie jest jednoznaczne. Łatwo więc każdego nieprzychylnie piszącego lub krytykującego nazwać hejterem. A może czasami warto zastanowić się na tym co piszą inni?Jest takie powiedzenie jeśli 5 osób twierdzi,że rośnie ci ogon to może trzeba się za siebie obejrzeć. Mam wrażenie ,że w ostatnim czasie działania burmistrza Maciaszka wyzwoliły spora aktywność na forach. Wydaje mi się jednak, że wpisów niekulturalnych wcale nie ma duże, sporo jest natomiast tych krytycznych, ale to chyba świadczy o tym, że ludzie przestali być obojętni na to co dzieje się w ich mieście. To chyba dobrze o nich świadczy?
| Zgłoś do usunięcia