sim
mycenter
Wiadomości Kultura i rozrywka Kolejny sukces kolskiej Lutni [FOTO]

Kolejny sukces kolskiej Lutni [FOTO]

23-03-2015 08:55 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,736 | Komentarzy: 1
Jubiler Euro Koło
Kolejny sukces kolskiej Lutni [FOTO]
Foto:
Chór Towarzystwa Śpiewaczo-Muzycznego Lutnia został laureatem konkursu Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy. Zespół pod dyrekcją Agnieszki Gralińskiej przygotował cztery utwory z bardzo wymagającego repertuaru pieśni pasyjnych. Były to: „Słońce nagle zgasło” Wojciecha Konikiewicza z repertuaru Antoniny Krzysztoń, „Stabat mater” Zoltana Kodaly, „Tristis est anima mea” responsorium wielkopostne, Psalm „Niech się stanie słowo twoje”.
W Siódmym Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy udział wzięło 30 zespołów śpiewaczych i chórów. W tym roku zespoły przyjechały niemal z całej Polski i konkurowały w różnych kategoriach. Eliminacje trwały dwa dni – w piątek i sobotę, w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła i w Instytucie Kultury - Domu Polskim w Bydgoszczy. Konkurs oceniało jury złożone z wybitnych profesorów – chórmistrzów. Oceniane było wiele elementów, a spośród nich: wierność zapisowi nutowemu czyli partyturze, całościowe brzmienie zespołu, intonacja i interpretacja treści. Nie bez znaczenia pozostała ocena wyglądu zespołu. Kolski chór udowodnił swoją wysoką formę. Ostatnie lata to pasmo sukcesów o ponadlokalnym charakterze. Lutnia była laureatem konkursu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, laureatem Światowego Konkursu Kolęd w Pradze i teraz zatryumfowała w konkursie Pieśni Pasyjnej W Bydgoszczy. To zasługa nie tylko śpiewaków, ale przede wszystkim dyrygentki Agnieszki Frątczak. Występ w tak prestiżowym gronie wykonawców z jednej strony nobilituje, ale z drugiej strony łączy się z ogromnym wysiłkiem i mobilizacją. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu w Liceum Ogólnokształcącym w Kole, w sumie to ponad dwieście godzin rocznie. Do tego dochodzą występy i udział w imprezach i uroczystościach, których uświetnieniem jest śpiew chóralny.

Zespół posiada w swoim repertuarze niezliczone utwory muzyki rozrywkowej, poważnej, pieśni i utwory muzyki kościelnej. Lutnia od wielu lat pozostaje doskonałym ambasadorem miasta Koła i powiatu kolskiego. Specjalnie dla państwa przygotowaliśmy nagranie z konkursowego występu Lutni w Bydgoszczy.Marceli Uciński
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
Gata 01-04-2015 14:21
Brawo Lutnia! Duma Koła niedoceniana...Żal,że w MDKu miejsca dla nich nie ma. Trwajcie,póki sił starcza kochani!
| Zgłoś do usunięcia