sim
materace
Wiadomości Miasto Koło Wielkanoc w kościele farnym

Wielkanoc w kościele farnym

07-04-2015 08:59 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,537 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Wielkanoc w kościele farnym
Foto:
W niedzielę (5 kwietnia) katolicy na całym świecie przeżywali najważniejsze święto w całym roku – Zmartwychwstanie Pańskie. We wszystkich świątyniach, także w kolskiej farze, z licznym udziałem wiernych celebrowane były liturgie uobecniające najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia.
Wierni już od Wielkiego Czwartku, każdego dnia gromadzili się we wszystkich kościołach, aby wspominać wydarzenia, które miały miejsce w Jerozolimie przed dwoma tysiącami lat. Bogata liturgia Triduum Paschalnego przeprowadziła uczestników przez relacjonowane przez ewangelistów wydarzenia – od ostatniej wieczerzy Chrystusa z dwunastoma apostołami, przez mękę i śmierć na krzyżu, aż po racjonalnie niewytłumaczalne zmartwychwstanie.

W sobotę przez cały dzień w świątyniach odbywało się tradycyjne święcenie pokarmów wielkanocnych, które w niedzielę były spożywane podczas rodzinnego śniadania. W tym samym czasie wierni oglądali dekoracje, zwane „Grobem Pańskim”, które pokazywały scenę złożenia Jezusa Chrystusa do grobu, po jego śmierci na Golgocie. W kolskich świątyniach dekoracje były bardzo zróżnicowane, nawiązujące do różnych aspektów wiary chrześcijańskiej.

W kościele farnym Podwyższenia Krzyża Świętego najważniejsza celebracja rozpoczęła się w sobotni wieczór od poświęcenia ognia przed świątynią. Bogata liturgia słowa składająca się z ośmiu czytań biblijnych, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz Eucharystia, przybliżyły wiernym sens wydarzeń, które miały miejsce przed dwudziestoma wiekami na ziemi palestyńskiej.

Dopełnieniem sobotniego nabożeństwa była procesja rezurekcyjna, która odbyła się jak każdego roku w niedzielę o świcie. Gwardian klasztoru bernardynów – o. Oswald Jasielski, niosąc monstrancję z Najświętszym Sakramentem, wraz z asystą oraz licznymi wiernymi, przy akompaniamencie dzwonów, wybuchów i radosnego śpiewu „Alleluja” trzykrotnie okrążyli kościół farny. Po zakończeniu procesji rozpoczęła się uroczysta Msza św. wielkanocna, której przewodniczył ks. kanonik Józef Wronkiewicz – proboszcz parafii.
W homilii kapłan apelował do uczestników liturgii, aby w każdym miejscu i każdej chwili swojego życia nie bali się przyznawać do wyznawania wiary w Chrystusa. Przywoływał przykłady znanych postaci z telewizji – aktorki Danuty Stenki, dziennikarza Przemysława Babiarza oraz sportowca Kamila Stocha, którzy w wywiadach otwarcie przyznają się do swojej wiary. Duchowny przypominał także o autentycznej duchowej radości, jaka powinna towarzyszyć przeżywaniu świąt wielkanocnych.

Swoistym dopełnieniem uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w kolskiej farze była Msza św. celebrowana w południe, podczas której sześcioro dzieci przyjęło sakrament chrztu świętego, a cztery pary małżeńskiej odnowiły swoją przysięgę, którą składały przed wieloma laty podczas ślubu.

mn
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!