sim
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło Uroczystości Konstytucji 3 Maja w Kole

Uroczystości Konstytucji 3 Maja w Kole

04-05-2015 11:29 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 18,343 | Komentarzy: 16
Jubiler Euro Koło
Uroczystości Konstytucji 3 Maja w Kole
Foto:
Ciepła i słoneczna pogoda sprawiła, że do kościoła farnego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole na uroczystość święta Matki Bożej i uchwalenia 224 rocznicy Konstytucji przybyło wielu kolan.
O godz. 9.00 złożono kwiaty pod tablicą pamięci narodowej, znajdującej się na budynku Starostwa po czym w pochodzie przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej OSP, pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego, przemaszerowano do kościoła farnego, w którym o godz. 10.30 została odprawiona Msza Święta.

W świątyni, z wszelkimi należnymi honorami, ks. proboszcz parafii Józef Wronkiewicz powitał m.in. Poczty Sztandarowe, Kombatantów II wojny światowej, przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji Państwowej, duchowieństwo, Sybiraków, Władze Powiatowe na czele ze starostą Wieńczysławem Oblizajkiem i jego zastępcą Markiem Banaszewskim, Władze Miejskie z Burmistrzem Stanisławem Maciaszkiem i Przewodniczącym Rady Miasta Arturem Szafrańskim, młodzież szkolną, przedstawicieli partii politycznych Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła, Klub Gazety Polskiej oraz wszystkich wiernych przybyłych na tą uroczystość. Wspaniale prezentowali się uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Technicznych i Liceum Ogólnokształcącego.

Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. Wronkiewicz powiedział m.in.: – Matce Bożej Królowej Polski powierzamy naszą Ojczyznę i nasz Naród.


Mszę Świętą której przewodniczył ks. proboszcz fary kanonik Józef Wronkiewicz, ks. wikariusz Maksymilian Skorek oraz ojciec Zygmunt z klasztoru Ojców Bernardynów. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Farny „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.

Piękną homilię pełną słów patriotyzmu wygłosił ks. proboszcz mówiąc m. in.: – Maryja cementowała uczucia Polaków i towarzyszyła w tworzeniu się polskiej państwowości, Te uczucia Polacy wypowiedzieli w swoim pierwszym hymnie narodowym ułożonym na Jej cześć „Bogurodzico Dziewico”. Rozbrzmiewał ten hymn w ważnych momentach naszej historii”.

Po odprawionej Liturgii, zebrani wyszli na zewnątrz, pod północną ścianę kościoła gdzie wmurowana jest tablica pamiątkowa Konstytucji 3 Maja. Przed tablicą wartę honorową pełnili policjanci. Tam delegacje poszczególnych organizacji i instytucji oraz partii politycznych złożyły wiązanki kwiatów, a kolski historyk Bartłomiej Grzanka pełniący obowiązki dyrektora Kolskiego Muzeum omówił rys historyczny Konstytucji 3 Maja, którego zebrani wysłuchali w ciszy i zadumie. Po odegraniu Hymnu Narodowego zebrani rozeszli się do domów.


Uroczystości Konstytucji 3 Maja w Kole.

Posted by Kolski Portal Internetowy on 4 maja 2015


Michał Chojnacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (16)
gość 15-05-2015 15:14
rzygać się chce na takie obchody swieta państwowego
| Zgłoś do usunięcia
jan 14-05-2015 20:29
widze że żyjemy w państwie wyznaniowym
| Zgłoś do usunięcia
gość 04-05-2015 23:02
i proszą mojej wypowiedzi nie odbierać stronniczo-że wolę Straż Miejską w Poczcie.Zasady są stałe i każdy -czy to osoba cywilna czy mundurowy-powinien wiedzieć , co oznacza Sztandar.Pomijam fakt , że jednak SM przez te wszystkie lata prezentowała miasto o wiele lepiej i godniej...ale skoro już jej nie ma, to następcy winni choć trochę poczytać o idei Sztandaru...
| Zgłoś do usunięcia
gość 04-05-2015 22:52
Droga mieszkanko Koła-Poczt Sztandarowy ZAWSZE powinien stać !!!!Właściwie do okoliczności ubrany lub umundurowany,osoby wchodzące w skład Pocztu nie powinny opuszczać miejsca w wyznaczonym szeregu , nawet jak imiennie zostaną wyczytane, np. po odbiór jakiejś nagrody.To osoba wręczająca powinna podejść do osoby z Pocztu.Poczet symbolizuje Dumę i Honor kraju ,regionu lub formacji.A już niedopuszczalnym jest sadzanie swoich 4 liter w ławce i opieranie flagi o ścianę czy gdzie tam niosący sztandar sobie wymyśli.
| Zgłoś do usunięcia
Mieszkanka Koła 04-05-2015 21:46
Wymądrzam się a popełniam dziecinne błędy, przepraszam za nie czytelników.
| Zgłoś do usunięcia
Mieszkanka Koła 04-05-2015 21:43
Panie Wacku trzeba było tak od razu, jest Pan rozgoryczony iż to Straż Miejska nie niosła sztandaru tylko ktoś inny. No cóż nie wszyscy mieszkańcy Koła, na szczęście podzielają Pana opinie. Namawiam jednak usilnie Pana Panie Wacku aby Pan pokazał swoje umiejętności zanim obrazi Pan kogoś i będzie Pan wykazywał nieprawidłowości. " Kto jest bez winy niech pierwszy żuci kamieniem " posiada Pan taką odwagę by sprostać temu wyzwaniu ?
| Zgłoś do usunięcia
Wacek 04-05-2015 21:33
mieszkanko, wystarczy że popatrzysz na kombatantów , wystarczy że przypomnisz sobie jak straż zachowywała sie w poczcie to zrozumiesz że nie chodzi o ładnie ale GODNIE, tylko skąd burmistrz czy ty macie mieć o tym pojęcie jak po raz ;pierwszy to widzicie
| Zgłoś do usunięcia
Mieszkanka Koła 04-05-2015 21:28
Panie Wacku, radze niech Pan zgłosi swoja kandydaturę i pokaże nam wszystkim jak powinien wyglądać prawdziwy poczet. Poczekamy i później ocenimy czy faktycznie jest Pan znawcą etykiety pocztowej czy tylko bezproduktywnym pieniaczem.
| Zgłoś do usunięcia
Wacek 04-05-2015 21:19
Droga mieszkanko , jeśli się niema pojęcia jak wygląda poczet sztandarowy i jak powinien sie zachowywać , co robić to może i się podobał pani, mam wrażenie że nawet gdyby małpa był ładnie umalowana to pani też by śie podobała, ot taki Kolski folklor, byle co , byle jak byle tylko sie przypodobać władzy
| Zgłoś do usunięcia
Mieszkanka Koła 04-05-2015 21:02
A mnie się poczet miasta Koła podobał, był Pan i dwie towarzyszące mu Panie. W Kościele miejscami rozporządzał gospodarz uroczystości ks. Proboszcz i to on skierował poczet na ławki. Poczet czynnie brał udział we mszy a to się chyba liczy. Jak zwykle w Kole znajdą się malkontenci którym się nic nie podoba. Panie Wacławie czyżby Pan był jedna z osób które siedziały blisko że widział Pan iż nie stali na baczność, może to zazdrość przemawia przez Pana ?
| Zgłoś do usunięcia
Anna 04-05-2015 20:31
Drogi Wacławie zgadzam sie z Tobą ale to ludzie z łapanki , przecież wszystkich strażników wypie....... a potem zong kto poniesie sztandar, żenada aby nie miał kto godnie go ponieść ale co sie dziwić, przykład idzie od naszego Burmistrza, chce zrobić ww Kole sołtysów to co mu tam taki sztandar, oni na wsi nie mieli i przeżyli, Niestety tak jak było 3 maja tak nasze miasto będzie funkcjonować, widzicie że nawet tego nie potrafi zorganizować , bo chłopczyki ze straży pewnie mu sie postawili,
| Zgłoś do usunięcia
Wacław 04-05-2015 17:13
Najlepiej bo poczet sztandarowy miasta Koła zamiast godnie stać w kościele na baczność to oni sobie przyszli posiedzieć w ławce . Młodzież szkolna stała a poczet sztandarowy miasta Koła NIE . Jednak chyba strażnicy lepiej wypadali .
| Zgłoś do usunięcia
Jadzia 04-05-2015 14:52
Co tym razem nasz wspaniały mówca palnął ??????????? Bo widzę grzywka mu stanęła jak.............. ciekawa jestem czy to z zimna czy wrażenia ?
| Zgłoś do usunięcia
Darek 04-05-2015 14:50
Podobno sztandar teraz nieśli panowie z basenu, następnym razem pewnie poniosą sprzątaczki , a kto po nich ???? Jaki pan taki kram , jaki włodarz taki wizerunek taka wizytówka miasta
| Zgłoś do usunięcia
ela 04-05-2015 13:46
Na zakończenie głos zabrał burmistrz Stanisław Maciaszek. W kilku słowach ośmieszył przede wszystkim samego siebie. Doliczając jego wybitne działania, śmiało można powiedzieć, że jest wizytówką miasta.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 04-05-2015 12:05
Może wie ktoś kto niósł sztandar Koła ? Do tej pory robiła to Straż ale jak Burmistrz zwolnił to kto to teraz robi ???
| Zgłoś do usunięcia