sim
geberit produkcja
Wiadomości Kultura i rozrywka Renata Piątkowska gościła w bibliotece [VIDEO]

Renata Piątkowska gościła w bibliotece [VIDEO]

06-05-2015 12:57 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 1,554 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Renata Piątkowska gościła w bibliotece [VIDEO]
Foto:
Tuż po Święcie Narodowym Trzeciego Maja gościliśmy Panie: Renatę Piątkowską, niezwykle popularną pisarkę dla dzieci ( „popularną” to jednak za małe słowo – jej książki przechodzą w naszej bibliotece z rąk do rąk i nieczęsto można je znaleźć odpoczywające na półce), oraz niezwykłą lektorkę – Malwinę Kożurno (Dlaczego niezwykłą? Odpowiedź jest jedna: usłyszysz, a zrozumiesz nasz zachwyt!!! ).
Dwugodzinne spotkanie odbyło się pod hasłem: „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat. Śladami Ireny Sendlerowej z książką Renaty Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy”.

„Wszystkie moje mamy” – tu zacytujemy autorkę – „… to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta… pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Czy można piękniej przeciwstawić się złu?”

Od Elżbiety Ficowskiej, urodzonej w 1942 r.w warszawskim getcie i z inicjatywy Ireny Sendlerowej, jako niemowlę przewiezionej w drewnianej skrzyneczce na aryjską stronę, autorki literatury dziecięcej, opozycjonistki, przewodniczącej Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w latach 2002-2006: „Wszystkie moje mamy” to opowieść żydowskiego chłopca o okrutnym, złym świecie, w którym przyszło mu żyć w czasie Holokaustu. Szymek spotkał też dobrych ludzi, ratowali go, próbowali ukoić jego strach, rozpacz i przerażenie. Dobrzy ludzie, to światło w czasach pogardy. Autorka nie zapomina o Irenie Sendlerowej, która kierowała akcją Żegoty ratowania żydowskich dzieci. Wrażliwość z jaką Renata Piątkowska pokazuje zło i dobro sprawia, że możemy bezpiecznie oddać tę książkę w ręce dzieci”.
Ale za daleko odbiegamy od samego spotkania … Otóż dawno takiego nie przeżyliśmy. Pisarka wprowadziła uczestników spotkania – dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole – w niezwykle przejmującą historię o Holokauście. Czas spędzony z autorką pozostawił w nas ślad … innymi ludźmi byliśmy przed spotkaniem … a inni z niego wyszliśmy … wierzę, że lepsi, pełni refleksji i nowych uczuć. Jeden z chłopców na zakończenie powiedział: „Ta Pani Sendlerowa to był niezły gangster”.

Po książkę ze wspaniałymi ilustracjami Macieja Szymanowicza musicie koniecznie sięgnąć. Oczywiście zachęcam do tego tych wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!