sim
materace
Wiadomości Miasto Koło Ponad 11 mln z budżetu na oświatę

Ponad 11 mln z budżetu na oświatę

18-05-2015 13:36 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 11,114 | Komentarzy: 11
Jubiler Euro Koło
Ponad 11 mln z budżetu na oświatę
Foto:
Po ostatnim głośnym temacie możliwości likwidacji jednej ze szkół średnich na terenie miasta Koła i problemach budżetowych powiatu kolskiego postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda sytuacja w mieście Kole. Jak się okazuje i co nie jest tajemnicą oświata pochłania dużą część rocznych dochodów z budżetu miasta.
Wszystkie samorządowe budżety w znaczącej części kierowane są na oświatę. Obecnie zauważalny jest wpływ niżu demograficznego na liczebność klas w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Wiąże się to oczywiście z mniejszymi kwotami z subwencji oświatowej. W mieście Kole w 2014 roku wydatki na oświatę to około 26 367 000 zł z czego około 14 781 000 zł pokrywa subwencja. Nietrudno policzyć, że z budżetu gminy miejskiej Koło należy dołożyć do kosztów utrzymania jednostek oświatowych w mieście około 11 586 00 złotych. To duża kwota, lecz należy podkreślić, że wydatki na oświatę i edukację najmłodszych mieszkańców to rzecz niezbędna, jednak nie zmienia to faktu, że wydatki te osłabiają znacząco budżet miasta.

Z naszych informacji wynika, że w najbliższym czasie nie planuje się żadnych zmian czy też likwidacji bądź łączenia placówek. W tym roku jak wiemy podjęto już kroki zmierzające do zmniejszenia wydatków. Od września rusza Zespół Szkół nr 2 na ul. Kolejowej oraz powołany do życia zostaje nowy Wydział ds. administracyjno-księgowych przy Urzędzie Miejskim w Kole.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (11)
Anna 20-05-2015 09:46
Do kolanina, niestety z tobą niema co polemizować, pod płaszczykiem oszczędności likwiduje się struktury Urzędu, zwalnia ludzi ale zarazem zatrudnia nowych , może bardziej przychylnych, przyjaciół , lekką ręką się rozdaje pieniądze na nietrafione pomysły, choćby autobus, lub dofinansowanie do MDM .Na edukacji nie można oszczędzać, to jest fundament społeczeństwa, to początek nauki i jak zaczną dzieci start tak potem będą funkcjonować, No chyba że nie ceni się tego co jest ważne a jedynie liczy się kasa , ale pamiętaj bez FUNDAMENTU ŻADEN DOM NIE POSTOI DŁUGO Panie kolejarz prosimy nie niszczyć tego co funkcjonuje od bardzo dawna pieniądze to nie wszystko
| Zgłoś do usunięcia
kolanin 20-05-2015 09:15
Koszty utrzymania oświaty są stanowczo za wysokie i to jest zadanie dla nowych władz żeby je ograniczać.Dyrektorzy placówek oświatowych niech zaczną oszczędniej gospodarować środkami a nie na zasadzie kto więcej od miasta wyciągnie.
| Zgłoś do usunięcia
katia 19-05-2015 21:19
"Z naszych informacji wynika, że w najbliższym czasie nie planuje się żadnych zmian czy też likwidacji bądź łączenia placówek." Zależy co redakcja rozumie pod pojęciem "w najbliższym czasie"? Najbliższe 2- 3 miesiące? Kiepskie macie informacje albo trefnych informatorów. Zresztą użytkownik Były uczeń ma rację, ten artykuł ma drugie dno i został napisany w konkretnym celu...
| Zgłoś do usunięcia
ida 19-05-2015 17:48
Dziękuję, rzeczywiście jest. Jestem stara i ślepa ale wydaje mi się, że temat na kilka dni zniknął. Temat jest ważny, bo pokazuje walory naszego burmistrza. Pozdrawiam.
| Zgłoś do usunięcia
do ida 19-05-2015 17:06
znajduje sie w dziale "Miasto Koło"
| Zgłoś do usunięcia
ida 19-05-2015 16:34
A gdzie to podział się materiał o Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i prezentacji terenów pod inwestycje - szczególnie znajdujących się tam "korektorów" , w wykonaniu naszego burmistrza menedżera.
| Zgłoś do usunięcia
Były uczeń 19-05-2015 09:50
Panie Maciaszek zwolnić wszystkich nauczycieli, dzieciom zrobić wieczne wakacje a za to w podstrefie pobudować jeszcze za dwie spalarnie śmieci, czyżby ten artykuł oznaczał początek czegoś większego ?? Do tej pory tak bywało że każde posunięcie Burmistrza było poprzedzane kilkoma podobnymi artykułami, a tak nawiasem ile płaci miasto z naszych pieniędzy na te POZYTYWNE artykuły ???
| Zgłoś do usunięcia
xxx 18-05-2015 19:52
To tylko argument za tym, żeby szkoły były całkowicie prywatne. Prywatna szkoła działa efektywniej.
| Zgłoś do usunięcia
exilibris 18-05-2015 19:43
W całym kraju jest podobnie,bp koszt utrzymania szkół spoczął na samorządzie. Samorządy są same sobie winne,że nie wywierają skutecznej presji,by zmienić kwoty subwencji oświatowych.Przy szkołach już teraz trzeba zakładać stowarzyszenia, bo brakuje na wszystko,:kredę, papier do drukarek i ksero, środki czystości,czy przysłowiowe ciasto i kawę na radę.To jest państwo polskie?!
| Zgłoś do usunięcia
gfdv 18-05-2015 17:28
a ile kosztuje utrzymanie wszystkich urzędów w Kole? Poczawszy od pensji wszystkich urzędników (od pań sprzatających po najwyzsze władze) aż po koszty utrzymania budynków typu: ogrzewanie,usługi firm zewnętrznych itp. oraz obsługa urzędów np.koszty paieru, tonerów do drukarek itp. Mysle że mieszkańcy chętnie zapoznali by się z takim zestawieniem.
| Zgłoś do usunięcia
gość12345 18-05-2015 16:03
No i bardzo się z tego powodu cieszę !
| Zgłoś do usunięcia