sim
kol-net
Wiadomości Miasto Koło Odpust w parafii św. Bogumiła

Odpust w parafii św. Bogumiła

10-06-2010 20:02 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 5,623 | Komentarzy: 0
Odpust w parafii św. Bogumiła
Foto:
zacisze
10 czerwca, w liturgiczne kościelne wspomnienie bł. Bogumiła Biskupa, swoje święto patronalne obchodzi kolska parafia Świętego Bogumiła na osiedlu Płaszczyzna. Uroczystości, która odbyła się w budowanym kościele, przewodniczył ks. prałat Stanisław Janik z Uniejowa.
Suma odpustowa rozpoczęła się o godzinie 17.00. Wzięło w niej udział kilkaset parafian oraz mieszkańców Koła, którym patronuje Bogumił. Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Stanisław Janik – prepozyt kapituły kolegiackiej w Uniejowie. Celebrans wygłosił słowo wstępne, w którym powiedział, iż jest pod wrażeniem miejscowej Wspólnoty, która w tak szybkim czasie wybudowała potężne mury świątyni. Przedstawił także sylwetkę patrona. Wszystkich zebranych na uroczystości powitał miejscowy proboszcz – ks. Piotr Pawlak.

W homilii ks. Marcin Matynka – wikariusz parafii Ciechocinek, mówił o dzisiejszych problemach ludzi w odniesieniu do świętości życia Błogosławionego Bogumiła. Powiedział: „Bogumił, ten, który został obdarzony wielką godnością i honorami arcybiskupa gnieźnieńskiego, z miłości do Boga, Kościoła i ludzi, zostawił pałac, godności i udał się na pustelnię, aby rozmawiać z tym, którego wybrał na Pana i Przewodnika”. Dodał także: „Dziś człowiek zabiega, aby nigdy nie brakowało pieniędzy, aby było ich więcej i więcej. Zabiega także o wykształcenie. Ulega współczesnym chorobom. Dzisiejszy świat choruje na coś więcej – na zawiść. To właśnie niszczy relacje z drugim człowiekiem. Objawami tego jest rywalizacja między ludźmi. Każdego, kto wydaje się nam być lepszym, staramy się z niszczyć. Człowiek oskarża i pomawia, aby odebrać mu godność. To dziś jest priorytetem. A gdzie jest nasza miłość? Powinniśmy czytać Pismo Święte, które w XXI wieku jest dla nas drogowskazem.”

Kazanie ks. Marcin zakończył słowami: „Wypraszajmy o łaskę miłości u Jezusa Chrystusa do innych ludzi. Wypraszajmy u świętego Bogumiła łaskę miłości do Boga, do człowieka i do Kościoła. Upodabniajmy się do Boga. Niech nasze rodziny będą przepełnione miłością i Bogiem.”

Po odmówieniu czerwcowej litanii do Serca Jezusowego, rozpoczęła się procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami patrona. Na zakończenie ks. prałat Stanisław Janik udzielił błogosławieństwa.
Uroczystość swoją obecnością uświetnił chór farny „Lutnia” z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.

GALERIA ZDJĘĆ


Marcin Nowacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!